Elhozhatja az Első otthon program folytatását a május 13-án hatályba lépő hitelcseretörvény: a pénzügyminisztérium kedden bejelentette, azt javasolja, hogy 500 millió lejjel növeljék a kedvezményes hitelkonstrukciókat nyújtó kormányprogram idei évre előirányzott keretét.
2016. május 10., 16:412016. május 10., 16:41
2016. május 10., 16:492016. május 10., 16:49
Mint a szaktárca közleményéből kiderül, a program potenciális haszonélvezőinek kérésére rukkoltak elő javaslatukkal. A pénzügyminisztérium egyébként a sajtóhoz eljuttatott dokumentumban leszögezi, hogy a fizetés nélküli törlesztést lehetővé tevő, 2016/77-es számú törvény és annak elfogadási folyamata nagyon sok bizonytalanságot okozott a piacon.
Többek között ennek tulajdonítják azt is, hogy az idei év első négy hónapjában rekordot döntött a program iránti érdeklődés: idén május elsejéig 13 100 hitelt nyújtottak, összesen 1,2 milliárd lej értékben, míg tavaly és tavalyelőtt május elsejéig alig 668 millió, illetve 536 millió lej értékben nyújtottak kölcsönt az Első otthon program keretében. Ez pedig oda vezetett, hogy – amint arról korábban beszámoltunk – újra kellett osztani a pénzintézeteknek kiutalt keretet, ugyanis nagy bankok maradtak forrás nélkül.
A hatalmas tolongást – mint ismeretes – az okozta, hogy a hitelcseretörvény képviselőház által elfogadott verziója még tartalmazta az Első otthon program keretében megvásárolt lakásokat is, ami miatt a Román Nemzeti Bank (BNR) és a kereskedelmi pénzintézetek is megkongatták a vészharangot, hogy a jogszabály kihirdetése a kormány által garantált kedvezményes hitelkonstrukciók végét jelenti. A szenátorok végül engedtek a bankok és ügyfeleik követeléseinek, így a törvény pénteken hatályba lépő formája szerint az Első otthon program keretében vásárolt lakással nem lehet törleszteni az arra igényelt hitelt.
A pénzügyminisztérium ugyanakkor kedden azt is bejelentette, hogy az elkövetkező időszakban monitorozni fogja a magánszemélyeknek nyújtott jelzáloghiteleket, és hamarosan közli, milyen középtávú tervei vannak az Első otthon programmal, amelynek 2009-es rajtja óta 178 000 garanciát nyújtott az állam összesen mintegy 15 milliárd lej értékben, amely 29,8 milliárd lej értékű finanszírozásnak felel meg. A nem tejesítők aránya a program keretében felvett hitelek esetében 0,34 százalék.
A pénzügyminisztérium – mint ismeretes – azt követően került lépéskényszerbe, hogy egyre nő azoknak a bankoknak a száma, amelyek drasztikusan, akár 35 százalékig megemelték a jelzáloghitelekhez szükséges önrészt, sőt akad pénzintézet, amely kamatot is emelt, más pedig csökkentette a maximális törlesztési idő tartamát. Az intézkedések alól viszont kivételt képeznek az Első otthon programban igényelt kölcsönök: azokhoz továbbra is elegendő az 5 százalékos önerő, 30 évig lehet törleszteni, és az állami garanciának köszönhetően a kamat is viszonylag előnyös.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!