2013. március 05., 14:002013. március 05., 14:00
A hivatal ez év végéig a nettó átlagbér 6,8 százalékos növekedésére számít, amely így eléri a havi 1615 lejt, az előrejelzések szerint ugyanakkor 2014-ben további, 5,1 százalékos emelkedés várható. 2016-ra a nettó átlagkereset meghaladja az 1800 lejt. A bizottság a közszférában is növekedést jósol: idén körülbelül 10, jövőre azonban már csak 3 százalékkal nő az állami alkalmazottak bére. Románia GDP-jét ez évre 623 milliárd lejre becsülik, a tavaly őszi előrejelzések szerint még 648 milliárd lejre számítottak az illetékes hatóságok. Hasonló eredményekre jutott az Európai Bizottság is, amely 2013-ra szintén a hazai össztermék 1,6, míg 2014-re 2,5 százalékos növekedését vetíti előre. A GDP legnagyobb mértékben, 1,9 százalékkal a dél-nyugati és dél-keleti megyékben emelkedik idén, az északi régiókban ugyanakkor 1,7, míg az ország középső részén 1,6 százalékos emelkedésre számítanak a szakemberek.
Az előrejelzési bizottság ugyanakkor azt is közölte: idén vélhetően 4,3 százalékra emelkedik az éves inflációs ráta, emiatt pedig a fogyasztói árak 3,5 százalékkal növekednek 2013 végéig. Jövő évben ezzel szemben az inflációs ráta 3,3, 2015-re pedig 2,8 százalékra csökken. Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnöke ugyanakkor nemrég úgy nyilatkozott: a jegybank fenntartja a 2013-as év végére becsült 3,5 százalékos inflációs előrejelzését. A CNP beszámolója szerint a munkanélküliségi ráta ez év végéig eléri a 6,9 százalékot, jelenleg ez az arány körülbelül 5,5 százalék. A munkanélküli személyek száma így a 2012 végén jegyzett 674 ezerről 690 ezerre emelkedik, 2014-től azonban az állástalanok számának enyhe, ám folyamatos csökkenése, ezzel párhuzamosan pedig a munkavállalók növekedése várható. A legnagyobb, 8 százalékos munkanélküliségi ráta 2013-ban a dél-nyugati megyékben lesz, míg az ország középső régiójában az aktív lakosság 5,7 százalékának nem lesz állása. Az előrejelzési bizottság arról is beszámolt, hogy az euró/lej árfolyam a következő néhány évben is megmarad a mostani 4,5-ös értéken. Idén vélhetően emelkedik Románia kereskedelmi deficitje, megközelítve a 11 milliárd eurós értéket, mivel az import nagymértékben meghaladja majd az importot.
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.