2011. december 29., 09:232011. december 29., 09:23
Mint részletezte, az Európai Bizottság téli előrejelzése szerint Romániában várhatóan a GDP 2,1 százalékos növekedésére lehet számítani 2012-ben, míg ezt a mutatót uniós szinten 0,6 százalékban határozták meg. Az előrejelzéseket újraértékelték, hiszen ősszel az Európai Bizottság optimistábbnak bizonyult mind Románia (3,5–4 százalék), mind az Európai Unió (1,9 százalék) esetében.
Ugyanakkor az Európai Bizottság úgy értékeli, hogy Románia jelenleg a befektetők bizalmát élvezi, mind a belső piac, mind a külső piacok stabil finanszírozást biztosítanak – magyarázta az EP-képviselő, aki úgy vélte, ilyen körülmények között Románia biztosítani tudja a fenntartható gazdasági fejlődést a jövőben. „Véleményem szerint a következő időszakban három húzóágazata lesz a gazdasági növekedésnek Romániában.
Az export és az ipari termelés, a befektetések, valamint az építőipar fellendülése. A 2012-es év vízválasztó év lesz az új, öt-hét évre szóló növekedési ciklus elindításában. Ebben az időszakban nekünk gyorsabban kell fejlődni, mint az uniós átlag, ahhoz, hogy megállítsuk a szétfejlődést és felzárkózzunk az európai uniós konvergenciafolyamatokhoz” – hangsúlyozta Winkler Gyula. Az EP-képviselő elmondta, természetesen a jövő évre vonatkozó gazdasági elemzések ennél bonyolultabbak.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.