Képünk illusztráció
Fotó: Bálint Eszter
A májusi 6,4 százalékról júniusban 6,5 százalékra emelkedett a munkanélküliségi ráta az euróövezetben; az Európai Unióban májushoz képest változatlan, 6 százalékos volt a munkanélküliség az év hatodik hónapjában – derül ki az Európai Statisztikai Hivatal (Eurostat) csütörtökön közzétett adataiból. Romániában a májusi 5,4 százalékról 5,5 százalékra emelkedett júniusban a munkanélküliségi arány.
2024. augusztus 01., 15:412024. augusztus 01., 15:41
Abszolút számokban kifejezve júniusban 13,258 millió ember volt munkanélküli az EU-ban, ebből 11,122 millió az euróövezet országaiban. Májushoz képest a munkanélküliek száma az EU-ban 52 000-rel, az eurózónában pedig 41 000-rel nőtt.
Júniusban az EU-ban 2,831 millió 25 év alatti fiatal volt munkanélküli, ebből 2,270 millió az euróövezetben.
míg májusban az EU-ban 14,5 százalék, az euróövezetben 14,2 százalék volt az arány.
A nők körében a munkanélküliségi ráta júniusban az előző hónaphoz képest 6,3 százalékon, a férfiak körében 5,8 százalékon stagnált az EU-ban. Az euróövezetben a nők körében 6,8 százalékos volt a munkanélküliségi arány (a májusi 6,7 százalékhoz képest), a férfiak körében 6,2 százalékon stagnált.
A fiatalok (15–24 év közöttiek) körében továbbra is magas, 20,5 százalékos munkanélküliséget jegyeztek májusban, ami növekedést jelent az idei első negyedév végén mért 19,7 százalékos arányhoz képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet kedden.
Romániában az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint 2024 júniusában a szezonálisan kiigazított adatok szerint 5,5 százalékos volt a munkanélküliségi ráta, 0,1 százalékponttal több, mint egy hónappal korábban.
A férfiak körében mért munkanélküliségi arány 0,4 százalékponttal magasabb volt, mint a nőké.
A 15 és 74 év közötti munkanélküliek becsült száma az idei év hatodik hónapjában az előző havi 452.100 főről 447.100 főre csökkent. Ugyanakkor csökkent a 2023 júniusában mért 459.300 főhöz képest is.
Nemek szerint a férfiak körében mért munkanélküliségi ráta 0,4 százalékponttal magasabb volt, mint a nőké (5,6 százalék a férfiaknál és 5,2 százalék a nőknél).
A felnőttek (25–74 évesek) munkanélküliségi rátáját 2024 júniusában 4,4 százalékra becsülték (4,2 százalék a nők és 4,6 százalék a férfiak esetében). A 25–74 éves munkanélküliek száma a 2024 júniusában becsült összes munkanélküli 76,7 százalékát teszi ki.
Idén áprilisban márciushoz képest 32 lejjel (0,6 százalékkal) 5217 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!