Fotó: Haáz Vince
Idén áprilisban márciushoz képest 32 lejjel (0,6 százalékkal) 5217 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8532 lej volt az idei negyedik hónapban, 30 lejjel (0,4 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.
2024. június 14., 15:242024. június 14., 15:24
A legnagyobb nettó átlagbért – 11 971 lejt – az információtechnológiai szolgáltatások terén jegyezték (beleértve a számítástechnikai szolgáltatásokat is), a legkisebbet – 2787 lejt – a ruhagyártásban.
2023 áprilisához képest 14,3 százalékkal nőtt a nettó átlagfizetés az országban.
Áprilisban a gazdasági ágazatok többségében nőtt a nettó átlagfizetés az előző hónaphoz képest. Ezt a különféle alkalmi juttatások, a természetbeni és pénzbeli juttatások, bónuszok, húsvéti ajándékok, valamint a nettó nyereségből származó összegek és egyéb juttatások (beleértve az utalványokat is) növekedése befolyásolta. A nettó átlagbér emelkedéséhez a vállalatok bevételeinek növekedése is hozzájárult – áll az Agerpres által idézett közleményben.
Ami a közszférát illeti, a tanügyben 1,7 százalékkal, a szociális ellátásban 0,1 százalékkal csökkent, míg a közigazgatásban 1,4 százalékkal nőtt a nettó átlagkereset áprilisban az előző hónaphoz viszonyítva.
Tíz megyében több mint 20 százalékkal, öt megyében viszont 10 százaléknál is lassúbb ütemben nőtt a nettó átlagbér 2024 februárjára az egy évvel korábbi szinthez képest – irányította rá a figyelmet friss elemzésében a Zf.ro gazdasági és pénzügyi portál.
Szintén pénteken közölte a statisztikai intézet, hogy 2024 első negyedévében 5,3 százalékos volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,5 százalékponttal kisebb, mint 2023 utolsó negyedévében – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az adatok szerint a férfiak körében 0,5 százalékponttal magasabb volt a munkanélküliség, mint a nőknél (5,5 százalék a férfiaknál és 5 százalék a nőknél), és 5,9 százalékponttal magasabb falun, mint városon (8,7 százalék falun és 2,8 százalék városon).
A fiatalok (15–24 év közöttiek) körében továbbra is magas, 19,7 százalékos munkanélküliséget jegyeztek az év első negyedében.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint áprilisban 5,3 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint márciusban – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!