Megsínylette a gazdaság a koronavírus-járványt, sokan voltak kénytelenek lehúzni a redőnyt
Fotó: Veres Nándor
Augusztusban 3,3 százalékon állt a munkanélküliségi ráta Romániában, ez 0,26 százalékkal magasabb, mint az egy évvel korábban regisztrált szint, és 0,03 százalékkal haladja meg az egy hónappal korábbi adatot.
2020. szeptember 29., 09:422020. szeptember 29., 09:42
Az Országos Munkaerő-elhelyező Ügynöskég (ANOFM) által hétfőn nyilvánoságra hozott adatsorok szerint a múlt hónap végén 286 662 állástalant tartottak nyilván, ami 2723-mal haladja meg az egy hónappal korábbi szintet.
Hatezer fölé nőtt a munkanélküliek száma augusztus végére Hargita megyében. Megugrott az állástalanok száma az elmúlt hónapban, majdnem 800-an váltak regisztrált munkanélkülivé – ez még úgy is jelentős növekedés, hogy egy részüket nem az elbocsátottak, hanem a középiskolát frissen befejezők teszik ki.
A munkanélküliek közül 94 924 személy részesült segélyben, 191 738-an nem kaptak állami támogatást. A statisztikai intézet közleménye kiemeli: a munkanélküliségi segélyben részesülő állástalanok száma 8294-gyel nőtt a vizsgált időszakban, míg azoké, akik nem kapnak pénzt az államtól, 5571-gyel visszaesett.
Olaszország, Spanyolország, Lengyelország, Belgium és Románia kaphatja a legnagyobb összegű ideiglenes támogatást a koronavírus-járvány munkanélküliségre gyakorolt negatív hatásainak enyhítésére az Európai Bizottság javaslata értelmében.
Korosztályi bontásban a munkanélküliek legnagyobb hányadát a 40–49 éves korosztály (76 147) tette ki, majd az 50–55 évesek (54 423) következtek. Az ellenkező póluson a 25–29 éveseket találjuk (14 461).
Európai viszonylatban Romániában a legmagasabb a világjárvány miatt elbocsátott szállodai alkalmazottak aránya – ismertette egy sajtótájékoztatón a Romániai Szállodaipari Szövetség (FIHR) elnöke.
Jelen pillanatban 5.580.000 alkalmazottat tartanak számon Romániában, ami mindössze 640-nel marad el a januárban jegyzett számtól – jelentette ki kedd este Violeta Alexandru munkaügyi miniszter.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!