Megsínylette a gazdaság a koronavírus-járványt, sokan voltak kénytelenek lehúzni a redőnyt
Fotó: Veres Nándor
Augusztusban 3,3 százalékon állt a munkanélküliségi ráta Romániában, ez 0,26 százalékkal magasabb, mint az egy évvel korábban regisztrált szint, és 0,03 százalékkal haladja meg az egy hónappal korábbi adatot.
2020. szeptember 29., 09:422020. szeptember 29., 09:42
Az Országos Munkaerő-elhelyező Ügynöskég (ANOFM) által hétfőn nyilvánoságra hozott adatsorok szerint a múlt hónap végén 286 662 állástalant tartottak nyilván, ami 2723-mal haladja meg az egy hónappal korábbi szintet.
Hatezer fölé nőtt a munkanélküliek száma augusztus végére Hargita megyében. Megugrott az állástalanok száma az elmúlt hónapban, majdnem 800-an váltak regisztrált munkanélkülivé – ez még úgy is jelentős növekedés, hogy egy részüket nem az elbocsátottak, hanem a középiskolát frissen befejezők teszik ki.
A munkanélküliek közül 94 924 személy részesült segélyben, 191 738-an nem kaptak állami támogatást. A statisztikai intézet közleménye kiemeli: a munkanélküliségi segélyben részesülő állástalanok száma 8294-gyel nőtt a vizsgált időszakban, míg azoké, akik nem kapnak pénzt az államtól, 5571-gyel visszaesett.
Olaszország, Spanyolország, Lengyelország, Belgium és Románia kaphatja a legnagyobb összegű ideiglenes támogatást a koronavírus-járvány munkanélküliségre gyakorolt negatív hatásainak enyhítésére az Európai Bizottság javaslata értelmében.
Korosztályi bontásban a munkanélküliek legnagyobb hányadát a 40–49 éves korosztály (76 147) tette ki, majd az 50–55 évesek (54 423) következtek. Az ellenkező póluson a 25–29 éveseket találjuk (14 461).
Európai viszonylatban Romániában a legmagasabb a világjárvány miatt elbocsátott szállodai alkalmazottak aránya – ismertette egy sajtótájékoztatón a Romániai Szállodaipari Szövetség (FIHR) elnöke.
Jelen pillanatban 5.580.000 alkalmazottat tartanak számon Romániában, ami mindössze 640-nel marad el a januárban jegyzett számtól – jelentette ki kedd este Violeta Alexandru munkaügyi miniszter.
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
szóljon hozzá!