Fotó: Pixabay.com
Európai viszonylatban Romániában a legmagasabb a világjárvány miatt elbocsátott szállodai alkalmazottak aránya – ismertette egy sajtótájékoztatón a Romániai Szállodaipari Szövetség (FIHR) elnöke.
2020. augusztus 07., 10:422020. augusztus 07., 10:42
A Cushman&Wakefield által a FIHR megrendelésére készített felmérés eredményeit ismertetve Călin Ile rámutatott,
Összehasonlításképpen Magyarországon az ebben az iparágban dolgozók 19 százaléka maradt munka nélkül, és az előrejelzések szerint 20 százalékra nő majd az arány, európai viszonylatban pedig a szállodai alkalmazottak 24 százalékát menesztették, és a becslések értelmében 30 százalékra nő majd az arány.
A szakember kiemelte, a felmérés szerint a romániai hoteleket jelen pillanatban az foglalkoztatja a leginkább, hogy egészségügyi szempontból biztonságos környezetet biztosítsanak alkalmazottaik és vendégeik számára, másodsorban a lemondott, valamint az új foglalások kezelése, harmadsorban a cash-flow-menedzsment, és csak a negyedik helyet foglalja el ezen a listán a személyzeti létszám felülvizsgálata.
Ile ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy
„Március vége óta a romániai szállodák 100 százaléka megérezte a válság hatását, és 75 százalékuk bezárta kapuit. Mostanra a hotelek 73 százaléka nyitott újra, 23 százalék pedig még zárva tart, de mindegyik azt tervezi, hogy augusztus végéig megnyitja kapuit. A szállodatulajdonosok 48 százaléka legfeljebb augusztus végéig tudja húzni ebben a helyzetben. Ha augusztus is így jár le, nagyon nehezen tudják majd kifizetni a béreket, a bérleti díjakat, nem tudnak eleget tenni költségvetési befizetési kötelezettségeinek. Ha ebben a formában folytatódik a válság, csak 7 százalékuk bírja ki 2021. március 21-éig, azaz a válság kezdetétől számított 12 hónapos időszak lejártáig” –
magyarázta.
A szakember szerint míg európai viszonylatban a válaszadók 39 százaléka mondta azt, hogy a pénzügyi fenntarthatóság határán van, addig Romániában 48 százalékos ez az arány.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!