Fotó: Agerpres
2009. augusztus 04., 10:072009. augusztus 04., 10:07
Továbbra sem értenek egyet a két kormánypárt vezetői abban, hogy szükséges-e elbocsátani a közalkalmazottak jelentős hányadát. Adriean Videanu gazdasági miniszter tegnap bejelentette: a Demokrata-Liberális Párt (PDL) többek között azt javasolja a Pénzügyminisztériumnak és a kormánykoalíciónak, hogy a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) e héten zajló tárgyalások során vállalja többek között az állami költségek lefaragását, az alkalmazottak létszámának csökkentését, az elektronikus közbeszerzési eljárások számának növelését, a közpénzek hatékonyabb felügyeletét, az oktatási rendszer reformját és a nyugdíjrendszer átalakítását.
A tárcavezető szerint a kormány legfontosabb prioritásai közé kell tartoznia a közalkalmazotti bérrendszer átalakításának, az oktatási reformnak, valamint az állami vállalatok versenyképesebbé tételének. Mircea Geoană, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke ezzel szemben továbbra is kitart amellett, hogy nem szabad elbocsátani a közalkalmazottak jelentős részét.
„Háromszázezer ember utcára tétele nem megoldás, mivel jelen pillanatban a munkahelyek megőrzése a legfontosabb teendő” – mutatott rá a politikus. „A koalíció a nemzeti érdek védelmére állt össze, azért, hogy enyhítse a világgazdasági válság romániai hatásait, miközben az ország az elmúlt tíz év legnehezebb időszakát éli. Románia nem engedheti meg magának, hogy politikai kísérleteket folytasson. A koalíció egyetlen célja, hogy hatékony kormányzást folytasson. A politikai stabilitás pedig előbbre való, mint bármelyik miniszter tisztségben tartása. Mi is úgy véljük, hogy a közigazgatás költségei magasak, de a munkahelyek húsz százalékkal történő csökkentése nem megoldás” – szögezte le Geoană.
Mint arról beszámoltunk, a közalkalmazottak létszámának húszszázalékos csökkentését Traian Băsescu államfő vetette fel a múlt héten. Javaslatát azzal indokolta hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben az ország számára túlságosan költséges a felduzzasztott és alacsony hatékonyságú, számos hozzá nem értő személyt is sorai közt tudó tisztviselői kar fenntartása.
A PSD már korábban is jelezte, hogy elfogadhatatlannak tartja az államfői javaslatot. Bogdan Niculescu Duvăz, a párt szóvivője a hétvégén közölte, az állami apparátus létszámának csökkentése hátrányosan befolyásolja a gazdaságot, mivel megnövekednek a munkanélküli-segély költségei, s egyben csökken az alacsony jövedelemmel rendelkező személyek vásárlóereje. „Ennek következtében visszaesik a fogyasztás, ami miatt számos vállalat jut majd csődbe, és ez szintén a munkanélküliség növekedéséhez vezet” – részletezte a politikus.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.