Egyelőre búcsúzik Nagyvárad a milánói repülőjáratoktól
Fotó: Nagyváradi Nemzetközi Repülőtér
Májustól már nem lehet jegyet foglalni a Nagyvárad–Milánó (Bergamo) útvonalon a HiSky által működtetett repülőjáratokra – jelezték többen is az elmúlt időszakban. Az Ebihoreanul.ro helyi portál megtudta, a légitársaság – amelyet amúgy szubvenciókkal csábítottak a Körös-parti város repterére a helyi és megyei hatóságok – egyelőre felfüggeszti az olasz városba indított járatait. A HiSky ugyanakkor ezzel párhuzamosan arra készül, hogy ismét heti háromra növeli a Nagyváradról induló londoni járatainak számát.
2025. március 25., 17:002025. március 25., 17:00
A HiSky tavaly ősz óta üzemelteti a nagyváradi repülőtérről a milánói (Bergamo) járatot. A helyi sajtó értesülései szerint ezt jelezte is a légikikötő vezetőségének, akik azonban nem tájékoztatták a potenciális utazóközönséget.
„Múlt csütörtökön, március 19-én a HiSky küldött nekünk egy operatív e-mailt, amelyben arról tájékoztatott, hogy a nyári szezon végéig, május 3-ától kezdődően felfüggeszti a Milánóba tartó járatokat” – ismerte el az Ebihoreanul.ro portálnak Răzvan Horga, a nagyváradi repülőtér igazgatója, anélkül, hogy megmagyarázta volna, miért nem tájékoztatta a nyilvánosságot a változásról.
Egyedül a német Lufthansa légitársaság nyújtott be ajánlatot a Bihar megyei önkormányzat Nagyvárad és München közötti menetrend szerinti repülőjáratok üzemeltetésére kiírt pályázatára – tájékoztatott hétfőn a megyei közgyűlés sajtóosztálya.
„A HiSky a járatok alacsony kihasználtsága miatt nem fogja tovább üzemeltetni a milánói (bergamói) útvonalat” – erősítette meg a portálnak Mihaela Nastea, a városháza és a Bihar Megyei Tanács tulajdonában lévő Air Oradea megbízott igazgatója, akivel a légitársaság tavaly tavasszal kötött szerződést.
Ennek értelmében – mint ismeretes – a HiSky vállalta, hogy tavaly októbertől kezdődően 5 éven át heti 5 járatot üzemeltet Nagyvárad és Bukarest között, valamint heti 3 járatot Nagyvárad és London (Stansted) között. Ennek fejében pedig összesen 750 ezer euró, azaz évi 150 ezer euró támogatásban részesül.
Az Air Oradea képviselője viszont egyúttal bejelentette, hogy a HiSky e hónap végétől ismét heti 3 járatot fog indítani Londonba (Stansted), miután a nagyváradi és a megyei tanács beleegyezésével január óta heti kettőre csökkentette a járatszámot.
A Nagyvárad–London-járatok 2024. október 15-én indultak, de december 20-án a HiSky abban állapodott meg az Air Oradea légitársasággal, hogy egy negyedévig csak heti két járatot üzemeltet, de ez nem érinti a szerződésbe foglalt támogatás összegét. A módosítás nyomán az elmúlt közel három hónapban a Nagyvárad–London-járatok csütörtökönként és vasárnaponként közlekedtek, a szerződésben rögzített gyakorisághoz való visszatéréssel a harmadik járat keddenként teszi majd meg az oda-vissza utat.
Közvetlen járatokat indít a Nagyváradi Nemzetközi Repülőtérről Bukarestbe és Londonba a HiSky légitársaság: az első bukaresti járat hétfőn szállt fel, kedden pedig a tervek szerint elindul az első gép Londonba (Stansted) is.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!