Fotó: Haáz Vince
Az uniós tagországok mezőgazdaságát érintő megszorítások gyors eltörlésében bízik Nicu Vasile, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR) elnöke. A mezőgazdasági szakember szerint az uniós csúcsintézmények új vezetőtestületei számára az európai agrárágazatnak prioritást kell élveznie.
2024. július 05., 20:112024. július 05., 20:11
2024. július 06., 09:052024. július 06., 09:05
Nicu Vasile, az ország legnagyobb mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetének, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligájának (LAPAR) elnöke az EU csúcsintézményei vezetőtestületének megválasztása, illetve a magyar EU-s elnökség kapcsán a Krónikának úgy fogalmazott, hogy az agrárkérdések prioritást fognak élvezni a brüsszeli döntéshozók asztalán.
– mutatott rá a Krónikának az Ilfov megyei mezőgazdasági szakember.
A LAPAR elnöke uniós szakértőkkel folytatott eszmecseréi alapján portálunknak elmondta, hogy az eddigi brüsszeli adminisztráció környezetvédelem címszó alatt úgy erőszakolt ki döntéseket, hogy az elfogadott uniós határozatok mögött nem állt komolyan vehető szakvélemény.
Nicu Vasile szerint az agrárágazatban el kell felejteni a megszorításokat, mert túl sok teher nehezedett az elmúlt években a mezőgazdaság vállára ahhoz, hogy a gondokat a gazdák orvosolni tudják.
– érvelt portálunknak a szakember.
Nicu Vasile, a LAPAR elnöke szerint mindenféle megszorítást el kell törölni az agrárágazatban
Fotó: Makkay József
Nicu Vasile szerint Románia nem ellenzi a környezetvédelmi intézkedéseket, de ezek bevezetésének a különbségek figyelembe vételével kell történnie. A román ipart nem lehet például a német mellé állítani, hiszen Romániában alig maradtak gyárak, amelyek szennyezhetnék a levegőt, a rendszerváltás óta a teljes ipar leépült, vagy átalakult. Ilyen formán Brüsszel nem gondolkodhat egységes környezetvédelmi elvárásokban sem az ipar, sem a mezőgazdaság területén, véli a szakember.
Az egyes gazdaszervezetek részéről felmerült tiltakozások kapcsán Nicu Vasile egyértelművé tette, hogy a LAPAR nem támogat újabb gazdatüntetéseket, ,,mert azzal most semmit nem lehet megoldani”.
A LAPAR elnöke azt is hangsúlyozta, hogy helyettünk senki nem fogja elvégezni a ,,házi feladatokat”, ez nem Brüsszel, hanem a bukaresti kormányintézmények dolga. Vasile szerint a román mezőgazdaság jövője a hosszú távú stratégiák kidolgozásán múlik: az agrárágazat fejlesztése költségvetési, környezetvédelmi, gazdasági és egyéb stratégiákon nyugszik, amelyek nem lehetnek kormányfüggőek. Nicu Vasile közmegegyezést szorgalmaz a román pártok között arról, hogyan nézzen ki a romániai agrárágazat a következő évtizedekben, és szerinte ezt az alaposan kidolgozott agrárstratégiát kell egyeztetni az uniós agrárstratégiával.
Egyre több elgondolkodtató információ lát napvilágot az Európai Unió átfogó és erőteljes „zöldítési programjáról”. A sokak szerint ideológiai fegyverként használt uniós környezetvédelemről Winkler Gyula európai parlamenti képviselőt faggattuk.
Nem fogjuk túlélni ezt a ,,zöld őrületet” – fakadt ki idén tavasszal egy francia traktoros tüntető Párizs külvárosában, amikor az újságírók arról faggatták, mi a gazdákra leselkedő legnagyobb veszély.
Úgy tűnik, hogy a nyaralás során kipipálandó dolgok véget nem érő listáját felváltja a lehetséges élmények listája, ahol semmi sem kötelező, és minden saját tempóban történik.
A bejelentett adóemelésekkel kapcsolatos aggodalmainak adott hangot kedden a Concordia munkáltatói szövetség.
A Partiumi Falugazdász Hálózat 19 falugazdász segítségével tartja a kapcsolatot a partiumi megyék magyar gazdáival. Kovács Szabolcs István vidékfejlesztési szakemberrel, a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezeti vezetőjével beszélgettünk.
Fizetések szempontjából nagy aránytalanságok tapasztalhatóak Romániában: egyes ágazatokban a munkavállalók átlag nettó keresete eléri a 11 ezer lejt, más területeken pedig alig haladja meg a 3300 lejt.
A romániai lakosság gyakrabban jár étterembe, ám összességében jóval kevesebb pénzt hagy a vendéglőkben, mint a szomszédos európai országokban élők.
A Bolojan-kormány programja három pillérre épül: az államháztartás rendbetételére, a jó kormányzásra, valamint a polgárok iránti tiszteletre – derül ki a hétfőn közzétett dokumentumból.
Bár a közgazdászok szerint a lej még mindig kissé túlértékelt, az ING Bank elemzői úgy vélik, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) rövid távon ismét 5 lej/euró alá engedheti a román fizetőeszköz árfolyamát.
Idén nyáron nem emelkedik az általános áfakulcs – jelentette ki szombati sajtótájékoztatóján a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz.
Legkésőbb hétfő reggelre elkészül a deficitcsökkentő intézkedéscsomag végleges változata Dragoș Anastasiu elnöki tanácsadó szerint.
Az uniós alapokhoz való hozzáférésének felfüggesztését kockáztatja Románia, ha október 15-ig nem tesz hatékony lépéseket a költségvetési hiány csökkentésére – jelentette ki pénteken Alin Andrieș pénzügyi államtitkár.
szóljon hozzá!