Fotó: Haáz Vince
Az uniós tagországok mezőgazdaságát érintő megszorítások gyors eltörlésében bízik Nicu Vasile, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR) elnöke. A mezőgazdasági szakember szerint az uniós csúcsintézmények új vezetőtestületei számára az európai agrárágazatnak prioritást kell élveznie.
2024. július 05., 20:112024. július 05., 20:11
2024. július 06., 09:052024. július 06., 09:05
Nicu Vasile, az ország legnagyobb mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetének, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligájának (LAPAR) elnöke az EU csúcsintézményei vezetőtestületének megválasztása, illetve a magyar EU-s elnökség kapcsán a Krónikának úgy fogalmazott, hogy az agrárkérdések prioritást fognak élvezni a brüsszeli döntéshozók asztalán.
– mutatott rá a Krónikának az Ilfov megyei mezőgazdasági szakember.
A LAPAR elnöke uniós szakértőkkel folytatott eszmecseréi alapján portálunknak elmondta, hogy az eddigi brüsszeli adminisztráció környezetvédelem címszó alatt úgy erőszakolt ki döntéseket, hogy az elfogadott uniós határozatok mögött nem állt komolyan vehető szakvélemény.
Nicu Vasile szerint az agrárágazatban el kell felejteni a megszorításokat, mert túl sok teher nehezedett az elmúlt években a mezőgazdaság vállára ahhoz, hogy a gondokat a gazdák orvosolni tudják.
– érvelt portálunknak a szakember.
Nicu Vasile, a LAPAR elnöke szerint mindenféle megszorítást el kell törölni az agrárágazatban
Fotó: Makkay József
Nicu Vasile szerint Románia nem ellenzi a környezetvédelmi intézkedéseket, de ezek bevezetésének a különbségek figyelembe vételével kell történnie. A román ipart nem lehet például a német mellé állítani, hiszen Romániában alig maradtak gyárak, amelyek szennyezhetnék a levegőt, a rendszerváltás óta a teljes ipar leépült, vagy átalakult. Ilyen formán Brüsszel nem gondolkodhat egységes környezetvédelmi elvárásokban sem az ipar, sem a mezőgazdaság területén, véli a szakember.
Az egyes gazdaszervezetek részéről felmerült tiltakozások kapcsán Nicu Vasile egyértelművé tette, hogy a LAPAR nem támogat újabb gazdatüntetéseket, ,,mert azzal most semmit nem lehet megoldani”.
A LAPAR elnöke azt is hangsúlyozta, hogy helyettünk senki nem fogja elvégezni a ,,házi feladatokat”, ez nem Brüsszel, hanem a bukaresti kormányintézmények dolga. Vasile szerint a román mezőgazdaság jövője a hosszú távú stratégiák kidolgozásán múlik: az agrárágazat fejlesztése költségvetési, környezetvédelmi, gazdasági és egyéb stratégiákon nyugszik, amelyek nem lehetnek kormányfüggőek. Nicu Vasile közmegegyezést szorgalmaz a román pártok között arról, hogyan nézzen ki a romániai agrárágazat a következő évtizedekben, és szerinte ezt az alaposan kidolgozott agrárstratégiát kell egyeztetni az uniós agrárstratégiával.
Egyre több elgondolkodtató információ lát napvilágot az Európai Unió átfogó és erőteljes „zöldítési programjáról”. A sokak szerint ideológiai fegyverként használt uniós környezetvédelemről Winkler Gyula európai parlamenti képviselőt faggattuk.
Nem fogjuk túlélni ezt a ,,zöld őrületet” – fakadt ki idén tavasszal egy francia traktoros tüntető Párizs külvárosában, amikor az újságírók arról faggatták, mi a gazdákra leselkedő legnagyobb veszély.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!