Káosz. Kétbanis tétel miatt kell újraszámolni a többletdíjat tartalmazó villanyszámlákat
Fotó: Jakab Mónika
Számos fogyasztó hónapok óta nem kapott villanyszámlát, mivel a szolgáltatók egy nevetséges összegű, két banis többletdíj körüli mizéria miatt kénytelenek újraszámolni a villanyszámlákat.
2025. január 24., 15:512025. január 24., 15:51
2025. január 24., 16:382025. január 24., 16:38
Az energiaszolgáltatók újra kiállítják a 2024 utolsó hónapjaiban kiállított összes olyan számlát, amely tartalmazta az új többletdíjat, mivel a parlament elhalasztotta annak hatályba lépését.
A különbözeti szerződési hozzájárulásnak nevezett új díjat tavaly vezették be. Bár eredetileg október 1-jétől kellett volna hatályba lépnie, a parlament idénre halasztotta.
Az új hozzájárulás összege nagyon alacsony, 0,000128 lej/kWh. Vagyis egy kétszobás lakás számláján, ahol a fogyasztás 100 kWh, a díj egy vagy két bani lenne.
Bár jelentéktelen összegről van szó, azok a szolgáltatók, amelyek az év utolsó három hónapjának számláin feltüntették ezt a díjat, törölték a számlákat, és mínusz vagy nulla összegű új számlákat állítottak ki.
Laurențiu Urulescu, a Romániai Villamosenergia-szolgáltatók Szövetségének elnöke a Pro TV-nek elmondta, lehetséges, hogy a számlák késve érkeznek, de nincs szó egy-két hónapnál hosszabb késedelemről.
– tette hozzá.
Az új hozzájáruláson keresztül a háztartási fogyasztók egy olyan rendszert finanszíroznak, amelynek célja a nem szennyező forrásokból történő termelés ösztönzése. Ezt európai forrásokból is támogatják.
George Niculescu, az ANRE elnöke elmondta, miért van szükség az elhanyagolható összegű díjra.
– mutatott rá.
A járulékot áprilistól, a fogyasztói ársapka lejártával tüntethetik fel a számlákon, bár jelen állás szerint a rezsitámogatás valamilyen formában megmarad – Sebastian Burduja energiaügyi miniszter szerint előfordulhat, hogy nem a fogyasztás, hanem a háztartások jövedelme alapján jár majd –, így valószínűleg ismét elhalasztják a bevezetését.
A háztartások jövedelmét, nem pedig a fogyasztást veszik majd az energiaár-támogatás alapjául a mostani ársapka március végi kifutását követően – jelentette be Senastian Burduja elenriaügyi miniszter.
Egyre több romániai jár Bulgáriába tankolni és bevásárolni az alacsonyabb árak miatt. Bulgária vonzó célpont, ugyanis a benzin, a gázolaj, a dohány és az élelmiszer is kevesebbe kerül, mint Romániában.
Idén elkezdődik mindaz, aminek beláthatatlan hatásaival hosszú évek óta riogatnak: nyugdíjba mennek az úgynevezett dekrétumgeneráció első tagjai. Mire számíthatnak az 1960-as évek végén születettek, illetve a náluk jóval fiatalabb generációk? Interjú.
Novemberben 1,306 millió közalkalmazottat tartottak nyilván, ami közel 6000-rel több, mint az előző hónapban.
Sokan felkapták a fejüket az elmúlt napokban Romániában, miután a gazdasági tevékenységek nyilvántartására szolgáló kódrendszerben (CAEN) megjelent a prostitúció is 9699-es kódszámmal.
Támogatjuk a gazdasági növekedést, és biztosítjuk a bérek és nyugdíjak kifizetését – ígérte csütörtöki Facebook-bejegyzésében Tánczos Barna pénzügyminiszter.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany csütörtökön 422,7614 lejt ér, 0,36 lejjel (0,08 százalékkal) többet, mint szerdán. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
Az előző banki napon jegyzett évi 5,94 százalékról 5,96 százalékra nőtt csütörtökön a lej alapú fogyasztói hitelek és a korábbi években az Első otthon program keretében igényelt kölcsönök havi törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos ROBOR.
A háztartások jövedelmét, nem pedig a fogyasztást veszik majd az energiaár-támogatás alapjául a mostani ársapka március végi kifutását követően – jelentette be Senastian Burduja elenriaügyi miniszter.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany szerdán 422,4014 lejt ér, 2,0595 lejjel (0,49 százalékkal) többet, mint kedden. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
Az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint a tavalyi harmadik negyedévben az Európai Unióban és az euróövezetben egyaránt csökkent a GDP-arányos költségvetési hiány az előző negyedévhez képest, Romániában azonban nőtt a deficit.
szóljon hozzá!