Káosz. Kétbanis tétel miatt kell újraszámolni a többletdíjat tartalmazó villanyszámlákat
Fotó: Jakab Mónika
Számos fogyasztó hónapok óta nem kapott villanyszámlát, mivel a szolgáltatók egy nevetséges összegű, két banis többletdíj körüli mizéria miatt kénytelenek újraszámolni a villanyszámlákat.
2025. január 24., 15:512025. január 24., 15:51
2025. január 24., 16:382025. január 24., 16:38
Az energiaszolgáltatók újra kiállítják a 2024 utolsó hónapjaiban kiállított összes olyan számlát, amely tartalmazta az új többletdíjat, mivel a parlament elhalasztotta annak hatályba lépését.
A különbözeti szerződési hozzájárulásnak nevezett új díjat tavaly vezették be. Bár eredetileg október 1-jétől kellett volna hatályba lépnie, a parlament idénre halasztotta.
Az új hozzájárulás összege nagyon alacsony, 0,000128 lej/kWh. Vagyis egy kétszobás lakás számláján, ahol a fogyasztás 100 kWh, a díj egy vagy két bani lenne.
Bár jelentéktelen összegről van szó, azok a szolgáltatók, amelyek az év utolsó három hónapjának számláin feltüntették ezt a díjat, törölték a számlákat, és mínusz vagy nulla összegű új számlákat állítottak ki.
Laurențiu Urulescu, a Romániai Villamosenergia-szolgáltatók Szövetségének elnöke a Pro TV-nek elmondta, lehetséges, hogy a számlák késve érkeznek, de nincs szó egy-két hónapnál hosszabb késedelemről.
– tette hozzá.
Az új hozzájáruláson keresztül a háztartási fogyasztók egy olyan rendszert finanszíroznak, amelynek célja a nem szennyező forrásokból történő termelés ösztönzése. Ezt európai forrásokból is támogatják.
George Niculescu, az ANRE elnöke elmondta, miért van szükség az elhanyagolható összegű díjra.
– mutatott rá.
A járulékot áprilistól, a fogyasztói ársapka lejártával tüntethetik fel a számlákon, bár jelen állás szerint a rezsitámogatás valamilyen formában megmarad – Sebastian Burduja energiaügyi miniszter szerint előfordulhat, hogy nem a fogyasztás, hanem a háztartások jövedelme alapján jár majd –, így valószínűleg ismét elhalasztják a bevezetését.
A háztartások jövedelmét, nem pedig a fogyasztást veszik majd az energiaár-támogatás alapjául a mostani ársapka március végi kifutását követően – jelentette be Senastian Burduja elenriaügyi miniszter.
Az Európai Unióban 19,5 millió gyereket érint szegénység vagy társadalmi kirekesztettségi kockázata, ez az uniós gyermekpopuláció 24,2 százalékát jelenti – olvasható az EU statisztikai hivatalának (Eurostat) tavalyi évre vonatkozó felmérésében.
Június 30-ig el kell készülnie a 2025 második félévére vonatkozó deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak – jelentette ki Nicușor Dan elnök a munkáltatói szövetségekkel tartott csütörtöki találkozóján.
A magyar Építési és Közlekedési minisztérium kiírta a Debrecen és Nagyvárad között megépítendő vasútvonal első szakaszának megtervezésére vonatkozó pályázatot.
Több tucat magyarországi álláskereső talált munkát a minap Nagyváradon, ahol nagyszabású állásbörzét tartottak. Békési Csabával, az állásbörzét szervező Bihar megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatójával járjuk körül a témát.
Jövő héten, egészen pontosan június 4-én startol az önkormányzatok és közintézmények számára a Roncsautóprogram 2025-ös kiírása; a magánszemélyek június 19-étől pályázhatnak a gépkocsipark felújítását célzó program keretében nyújtott támogatásokra.
Románia nehéz gazdasági helyzetben van, ezért sürgős intézkedésekre van szükség, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) pedig vállalja, hogy része lesz annak a kormánynak, amely meghozza ezeket az intézkedéseket – jelentette ki Ilie Bolojan.
A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – fogalmazott kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.
A pénteken jegyzett évi 7,29 százalékról 7,10 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
szóljon hozzá!