Káosz. Kétbanis tétel miatt kell újraszámolni a többletdíjat tartalmazó villanyszámlákat
Fotó: Jakab Mónika
Számos fogyasztó hónapok óta nem kapott villanyszámlát, mivel a szolgáltatók egy nevetséges összegű, két banis többletdíj körüli mizéria miatt kénytelenek újraszámolni a villanyszámlákat.
2025. január 24., 15:512025. január 24., 15:51
2025. január 24., 16:382025. január 24., 16:38
Az energiaszolgáltatók újra kiállítják a 2024 utolsó hónapjaiban kiállított összes olyan számlát, amely tartalmazta az új többletdíjat, mivel a parlament elhalasztotta annak hatályba lépését.
A különbözeti szerződési hozzájárulásnak nevezett új díjat tavaly vezették be. Bár eredetileg október 1-jétől kellett volna hatályba lépnie, a parlament idénre halasztotta.
Az új hozzájárulás összege nagyon alacsony, 0,000128 lej/kWh. Vagyis egy kétszobás lakás számláján, ahol a fogyasztás 100 kWh, a díj egy vagy két bani lenne.
Bár jelentéktelen összegről van szó, azok a szolgáltatók, amelyek az év utolsó három hónapjának számláin feltüntették ezt a díjat, törölték a számlákat, és mínusz vagy nulla összegű új számlákat állítottak ki.
Laurențiu Urulescu, a Romániai Villamosenergia-szolgáltatók Szövetségének elnöke a Pro TV-nek elmondta, lehetséges, hogy a számlák késve érkeznek, de nincs szó egy-két hónapnál hosszabb késedelemről.
– tette hozzá.
Az új hozzájáruláson keresztül a háztartási fogyasztók egy olyan rendszert finanszíroznak, amelynek célja a nem szennyező forrásokból történő termelés ösztönzése. Ezt európai forrásokból is támogatják.
George Niculescu, az ANRE elnöke elmondta, miért van szükség az elhanyagolható összegű díjra.
– mutatott rá.
A járulékot áprilistól, a fogyasztói ársapka lejártával tüntethetik fel a számlákon, bár jelen állás szerint a rezsitámogatás valamilyen formában megmarad – Sebastian Burduja energiaügyi miniszter szerint előfordulhat, hogy nem a fogyasztás, hanem a háztartások jövedelme alapján jár majd –, így valószínűleg ismét elhalasztják a bevezetését.
A háztartások jövedelmét, nem pedig a fogyasztást veszik majd az energiaár-támogatás alapjául a mostani ársapka március végi kifutását követően – jelentette be Senastian Burduja elenriaügyi miniszter.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!