Káosz. Kétbanis tétel miatt kell újraszámolni a többletdíjat tartalmazó villanyszámlákat
Fotó: Jakab Mónika
Számos fogyasztó hónapok óta nem kapott villanyszámlát, mivel a szolgáltatók egy nevetséges összegű, két banis többletdíj körüli mizéria miatt kénytelenek újraszámolni a villanyszámlákat.
2025. január 24., 15:512025. január 24., 15:51
2025. január 24., 16:382025. január 24., 16:38
Az energiaszolgáltatók újra kiállítják a 2024 utolsó hónapjaiban kiállított összes olyan számlát, amely tartalmazta az új többletdíjat, mivel a parlament elhalasztotta annak hatályba lépését.
A különbözeti szerződési hozzájárulásnak nevezett új díjat tavaly vezették be. Bár eredetileg október 1-jétől kellett volna hatályba lépnie, a parlament idénre halasztotta.
Az új hozzájárulás összege nagyon alacsony, 0,000128 lej/kWh. Vagyis egy kétszobás lakás számláján, ahol a fogyasztás 100 kWh, a díj egy vagy két bani lenne.
Bár jelentéktelen összegről van szó, azok a szolgáltatók, amelyek az év utolsó három hónapjának számláin feltüntették ezt a díjat, törölték a számlákat, és mínusz vagy nulla összegű új számlákat állítottak ki.
Laurențiu Urulescu, a Romániai Villamosenergia-szolgáltatók Szövetségének elnöke a Pro TV-nek elmondta, lehetséges, hogy a számlák késve érkeznek, de nincs szó egy-két hónapnál hosszabb késedelemről.
– tette hozzá.
Az új hozzájáruláson keresztül a háztartási fogyasztók egy olyan rendszert finanszíroznak, amelynek célja a nem szennyező forrásokból történő termelés ösztönzése. Ezt európai forrásokból is támogatják.
George Niculescu, az ANRE elnöke elmondta, miért van szükség az elhanyagolható összegű díjra.
– mutatott rá.
A járulékot áprilistól, a fogyasztói ársapka lejártával tüntethetik fel a számlákon, bár jelen állás szerint a rezsitámogatás valamilyen formában megmarad – Sebastian Burduja energiaügyi miniszter szerint előfordulhat, hogy nem a fogyasztás, hanem a háztartások jövedelme alapján jár majd –, így valószínűleg ismét elhalasztják a bevezetését.
A háztartások jövedelmét, nem pedig a fogyasztást veszik majd az energiaár-támogatás alapjául a mostani ársapka március végi kifutását követően – jelentette be Senastian Burduja elenriaügyi miniszter.
A Trump-kormányzat vámjai példátlan helyzetet teremtettek, Romániának pedig „biztonsági hálót” kell létrehoznia az autóipar és az új vámok által érintett többi ágazat védelmére.
A Moldovai Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai pénzintézet, a Transilvania Bank (Banca Transilvania) – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Az idei év első két hónapjában 38 százalékkal 1,03 milliárd euróra csökkent Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke a 2023 azonos időszakában jegyzett 1,66 milliárd euróhoz képest – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).
Kína válaszul az amerikai vámemelésre 125 százalékra emelte az amerikai árucikkekre kivetet vámot – jelentette be pénteken a kínai államtanács vámügyi bizottsága.
A higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, a margarin, valamint a csatornázási és a köztisztasági szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben márciusban a tavalyi harmadik hónaphoz képest.
Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A februári 5,02 százalékról márciusban 4,86 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
szóljon hozzá!