2012. április 26., 13:502012. április 26., 13:50
Mihai Răzvan Ungureanu kormányfő csütörtökön közölte, hogy a három dobrudzsai helyszínen – Adamclisi, Costineşti és Vama Veche – a palagáz-kitermelésben érdekelt amerikai Chevron társaság hozzájárult ahhoz, hogy a kormány nyilvánosságra hozza a három terület haszonbérletéről készült szerződést. A dokumentumok eddig titkosak voltak, a román fél kérésére. A szerződéseket március 20-án hagyta jóvá a kormány.
A miniszterelnök azt is elmondta, hogy a három dokumentumban a Chevron kérésére bizonyos kereskedelmi záradékok továbbra is titkosak maradnak.
Az ANRM honlapján csütörtökön meg is jelent a három dokumentum – a PDF-formátumú fájlokban a „kényes” részeket szürke téglalapokkal takarták ki. Nem sokkal a közzétételük után azonban kiderült, megtekinthető a fájlok teljes tartalma.
A bizonyos részeket „titkosító” módszer abból állt, hogy szürke színű megjegyzés-téglalapokat helyeztek el a nem nyilvánosnak szánt információkon, ezek a téglalapok pedig egy PDF-megjelenítő programmal nézve valóban védik az adatokat – amíg a felhasználó egyszerűen ki nem kapcsolja a megjegyzéseket mutató funkciót. A dokumentumot kinyomtatva szintén eltüntethető a kitakarás, ha az opciókban azt választjuk, hogy a megjegyzések nélkül nyomtassuk ki a fájl tartalmát.
A Hotnews hírportál más módszereket is ismertet: a fájlokat az Apple-számítógépeken futó Mac OS X operációs rendszer alatt PDF-szerkesztővel megnyitva a kitakarások egyszerűen, egy gombnyomással törölhetők, Windows alatt pedig egy PDF-szerkesztő program Nyomtatási kép-funkcióját használva tüntethetők el.
Az egyik „titkosított” szerződés megtekinthető itt. A kitakarások eltüntethetők a kommentek kikapcsolásával (Adobe Readerben és Foxit Readerben egyaránt működik).
Nem sokkal ezt követően a három dokumentumot visszavonták az ANRM az internet kezdeteit idéző honlapjáról, majd a papíron, kézzel kihúzott változatokat beszkennelve publikálták, ezekben már nem látszanak a nem nyilvánosnak szánt részek.
Röviddel ezután az utóbbi dokumentum-verziók is eltűntek a honlapról.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.