2011. november 29., 08:472011. november 29., 08:47
„Nemzetközi tapasztalatok mutatják, hogy a nagyobb térség gasztronómiai értékeit bemutató tematikus körutak alkalmasak arra, hogy növeljék a turisták tartózkodási idejét egy-egy régióban” – mondta Csókási Eszter, az eurorégió fejlesztési ügynökségének igazgatója a 2010 júliusában indult program zárókonferenciáján.
A Tasty DKMT nevet viselő tematikus körút a Vajdaságban, a Dél-Alföldön és a nyugat-romániai megyékben évszázadok alatt létrejött hagyományos italfajtákat szedi csokorba, és ajánlja vendégeinek. A mintegy 150 ezer euróból megvalósult projekt során feltérképezték a térségben élő termelőket, akik közül a három országban mintegy ötven neves borászat, pálinka- és sörfőzde kapcsolódott a kezdeményezéshez. A látogatók megismerhetik a kadarka szőlőfajtát és a belőle készült egyedi zamatú, fűszeres, jó ivású bort, összehasonlíthatják a magyar pálinkát, a román cujkát és a balkáni rakiját, és ellátogathatnak a régió több száz éves sörfőzdéjének valamelyikébe is.
A látni- és kóstolnivalókat katalógus, gasztronómiai kalauz és honlap vázolja az érdeklődőknek, akik „turistaútlevelet” is kérhetnek, amelyet az egyes állomáshelyeken lepecsételnek, ráadásként pedig kedvezményre is jogosít a kóstolókon, éttermekben, boltokban és sok helyütt a szálláshelyeken.
DKMT Eurorégió korábban már több tematikus körutat is kialakított, a térségbe látogatók így megismerhetik a szecesszió magyaros irányzatának legszebb épületeit, az Osztrék–Magyar Monarchia egykori éléstárának ipari, mezőgazdasági és vízügyi emlékeit, a régió népművészeti kincseit – vagy felfrissülhetnek a térség termálfürdőinek valamelyikében.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.