2011. január 11., 09:462011. január 11., 09:46
Tavaly összesen 9,6 millió utast szállított a Wizz Air, ebből 1,2 millió volt a budapesti járatok utasa. Így a légitársaság teljes forgalmából 12,5 százalékkal részesedik Ferihegy. A Wizz Air fontolgatja, hogy ismét az Európai Bizottsághoz fordul, mert versenytársa, a Malév, újabb állami pénzeket kap – jelezte a vezérigazgató. Hozzátette: a magyar nemzeti légitársaság hasonló útvonalon üzemel, mint a Wizz Air.
Az egyes piacokkal kapcsolatban Váradi József arról számolt be, hogy a legnagyobb arányban, 33 százalékkal a romániai forgalom emelkedett tavaly az előző évhez képest. A lengyel piac viszont „csalódást keltett” tavaly, mert három hónapra gyakorlatilag „összeomlott” a piac a vulkáni hamu, az elnöki különgép katasztrófája és az árvíz miatt. A 2010. évi nemzetközi forgalmat az izlandi vulkáni hamu, a légi közlekedési sztrájkok és a karácsonyi rossz időjárás befolyásolta.
A cég gazdálkodására a tartósan magas olajár és az euróhoz képest erős dollár volt hatással, hiszen a beszerzéseket dollárban fizetik. Ugyanakkor a repülőterek, a gyártók, a repülőtéri üzemanyag-szállítók gyakran monopol- vagy ahhoz hasonló helyzetben vannak, ami nehezíti a légitársaságok helyzetét. Jelentős probléma Európában, hogy a légitársaságok viselik azokat a kártérítési terheket, amik nem rajtuk múlnak - utalt a sztrájkok, az időjárás, a vulkáni hamu okozta károkra Váradi József.
A gazdálkodást tekintve a Wizz Air a 2009. évhez hasonlóan teljesített. A számok ismertetése nélkül a vezérigazgató annyit mondott, hogy a 100 millió euró cash flow (készpénz) pozíciót mindig tartani tudják, a profit pedig elfogadható szintű. Az üzemanyag és a devizaárfolyam változását a légitársaság fedezeti ügyletekkel védi ki – mondta Váradi József, de a tartósan magas üzemanyagárakra ez hosszú távon nem jelent megoldást. Elmondta azt is, hogy az európai légitársaságok nyereségessége javult, de ez egyértelműen a jegyárak emelésének köszönhető. A vállalat az idén a makrogazdasági környezet enyhe javulásával számol, s ezért a gépek a napi 13 órás üzemelésre térnek vissza. Ezt a múlt évben 12 órára csökkentették.
Idén 4 új repülőgépet vesz át a Wizz Air, míg egyet lead. Jelenleg 34 Airbus 320-ast üzemeltet a légitársaság. Ezek közül 9 lízingelt, ebből egyet visszaadnak, így az év végére 37 repülőgépe lesz a légitársaságnak.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.