Felpezsdült az ingatlanpiac. Megrohamozták a bankokat a saját otthonra vágyó fiatalok
Fotó: Jakab Mónika
Soha nem tapasztalt érdeklődés mutatkozik az Első otthon programból lett Új otthon iránt, az igénylés száma eléri a napi kétszázat. A programra kiutalt költségvetés 40 százaléka már elfogyott.
2021. május 20., 12:312021. május 20., 12:31
2021. május 20., 12:322021. május 20., 12:32
Igyekezniük kell mindazoknak, akik az Első otthonból lett Új otthon program keretében kedvezményes bankhitellel szeretnének maguknak lakást vásárolni, az állami finanszírozású programra kiutalt költségvetés 40 százalékát ugyanis máris kimerítették. A Digi 24 hírtelevízió értesülései szerint mostanáig 5000 jelzáloghitelhez biztosított az állam garanciát, a napi igénylések száma eléri a 200-at.
A főként a fiatalok lakásvásárlását támogató programban immár hat éve részt vevő ING Bank is azt közölte, hogy fokozott érdeklődést tapasztalnak. Kedden kiadott közleményük szerint eddig 1200 lakásvásárláshoz igényeltek tőlük jelzáloghitelt a program keretében, ami kétszerese a tavalyi keresletnek.
Mint ismeretes,
Ebben az évben a BRD–GSG, a BCR, a Transilvania Bank, a CEC Bank, az ING Bank, a Raiffeisen Bank, az OTP Bank, a Banca Românească, az Unicredit Bank, a Garanti Bank, a First Bank, a Vista Bank, az Intesa Sanpaolo Bank és az Alpha Bank vesz részt a programban.
A program keretében új lakások, beleértve az Országos Lakásügynökség (ANL) által építetteket, amelyek legtöbb öt éve épültek; felújított lakások (amelyeket legtöbb öt éve erősítettek meg); más típusú otthonok (amelyek legtöbb öt éve épültek, vagy legtöbb öt éve újították fel) vásárolhatók.
függetlenül attól, hogy mikor és milyen módon került az a tulajdonába; vagy van saját vagy a házastársával közösen birtokolt lakása, ám ez nem nagyobb 50 négyzetméternél, és nem az állami program keretében vásárolták.
A 2020-as évben az állami garanciaalap az Első otthon és az Új otthon programok keretében összesen 16 102 lakásvásárlási hitelt garantált, nagyjából 3,6 milliárd lej értékben. Az Új otthon 2020 harmadik negyedévi elindítása óta 7882 garanciát biztosítottak 1,95 milliárd lej értékben. Ehhez még hozzáadódik 2188 úgynevezett hitelezési ígéret 299 201 680 lej értékben a 2019–2020-as időszakból, amelyek közül 2021. március 15-éig már 213 ígéretet teljesítettek is.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) eddig ebben az évben több mint 42 500 munkavállalási engedélyt adott ki külföldi állampolgároknak – számolt be egy szerdai szakmai rendezvényen Daniel Titirigi.
Hatlejes euróárfolyamot és legalább 30 százalékos munkanélküliséget hozott volna, ha a kormány július 8-ig nem dolgozta volna ki a jelentős adóemeléseket tartalmazó megszorító csomagot a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására.
A béreket és a nyugdíjakat idén nem indexálják az infláció mértékével, a prioritás az, hogy 2025 végéig biztosítsák a kifizetéseket – jelentette ki Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
szóljon hozzá!