2012. május 18., 09:022012. május 18., 09:02
„Az Európai Parlamentnek mindenképpen módosítania kell az ACTA szövegét, hogy az ne mondjon ellent az alapvető emberi jogoknak, Románia csak ebben az esetben írja alá a dokumentumot” – fogalmazott a miniszterelnök. Május 8-án az Európai Parlament civil szabadságjogi, igazságügyi és belügyi bizottsága (LIBE) – amelynek feladata megállapítani, hogy az ACTA tiszteletben tartja-e az Európai Unió alapjogi chartáját – úgy ítélte, a kereskedelmi megállapodást vissza kell vonni.
Ponta egyébként közvélemény-kutatással mérné fel, hogy a lakosság szerint valóban vissza kell-e vonni a kereskedelmi megállapodás aláírását, amely még a Boc-kormány ideje alatt született meg. Az akkori kabinet végül állampolgári nyomásra elhalasztotta, illetve közvitára bocsátotta a dokumentum ratifikálását. Victor Ponta szerdán bejelentette, a közvélemény-kutatást egy iPhone-on és iPaden futó alkalmazással készítené el, amely egyébként a progresszív adózás bevezetésére is rákérdez majd a lakosoktól. A kormányfő szerdán egy rövidfilmen mutatta be a vPonta elnevezésű applikációt.
Mint ismeretes, az ACTA célja a világviszonylatban egyre nagyobb méreteket öltő hamisítás és kalózkodás elleni fellépés területén a nemzetközi együttműködés megerősítése, illetve a szellemitulajdon-jogokat érintő jogérvényesítés hatékonyságának növelése. A dokumentumot ellenzők ezzel szemben azt állítják, a kereskedelmi megállapodás alapvető szabadságjogokat sértene, év elején ezért számos államában civil ellenállás zajlott, így több kormány is halasztotta a dokumentum ratifikálását.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.