2011. szeptember 13., 05:022011. szeptember 13., 05:02
Az átalakuló országcsoport finanszírozására két évtizede létrehozott londoni bank szerint „nehéz határozott képet alkotni arról”, hogy a térség most kevésbé vagy még inkább sebezhető, mint a Lehman-válság idején. A bank szerint az bizonyos, hogy a súlyos piaci stressz, a fejlett gazdaságok „vérszegény” második negyedévi növekedése és a mélyülő euróövezeti válság „már érdemi hatást gyakorol az EBRD-térségre”, és több nagy gazdaság, különösen Magyarország, Bulgária, Románia, Oroszország és Ukrajna növekedési üteme „markánsan lassult”.
Az EBRD főközgazdászának irodája által összeállított helyzetértékelés a Lehman-válság óta történt javulások közé sorolja a bank tevékenységi területéhez tartozó országok külső fizetési pozíciójában végbement jelentős kiigazításokat, a bankrendszerek feltőkésítését, és azt, hogy jelenleg nincsenek „kipukkadásra váró” árfolyambuborékok. Romlott a helyzet ugyanakkor abban a tekintetben, hogy most kisebb a költségvetési mozgástér, a nem teljesítő hitelek aránya még mindig magas, és a nemzetközi közösség pénzügyi segítségnyújtási képessége is csökkenhetett, jóllehet az átalakuló gazdaságok mérete csekély a Nemzetközi Valutaalap (IMF) mozgósítható forrásaihoz mérve – áll az EBRD elemzésében.
A bank szerint mivel a térség EU-integrációja szoros, a belső kereslet és a hitelkiáramlás ugyanakkor még mindig viszonylag gyenge, az EBRD-országcsoport kilábalási folyamata is „nagyon ingatag”. Ezeknek az országoknak a növekedése máris gyengült a legutóbbi fejlemények miatt, és valószínűleg le is fullad, hacsak nem sikerül elejét venni az európai és az amerikai gazdaság további lassulásának – mutat rá a londoni elemzés.
Mint arról korábban beszámoltunk, a nagy londoni elemző- és befektetési házak azonban legutóbbi helyzetértékeléseikben mindazonáltal azt sem zárták ki, hogy az euróövezet és az Egyesült Államok ismét recesszióba süllyed. Az újbóli euróövezeti recesszió lehetőségét az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-pénzügyi elemzőcég, a Capital Economics vetette fel minap összeállított legfrissebb áttekintésében. A ház számításai szerint a múlt hónapról közzétett új euróövezeti gazdasági hangulatindex mindössze 0,7 százalék körüli éves szintű növekedésre utal, ez azonban 0,5 százalékos harmadik negyedévi visszaesésnek felelne meg negyedéves összehasonlításban. Ez arra vall, hogy a valutauniós gazdaság máris elkezdett visszasüllyedni a recesszióba – állt a Capital Economics legutóbbi londoni elemzésében.
A JP Morgan bankcsoport befektetőknek minap kiadott legújabb globális előrejelzésében közölte, hogy a következő négy negyedévre most már mindössze 1 százalékos növekedést vár az Egyesült Államokban, és a ház közgazdászainak becslése szerint 40 százalékos az esélye annak, hogy az amerikai gazdaság ismét recesszióba kerül. A JP Morgan szakértői történelmi ökonometriai összevetést készítettek az elmúlt évtizedekről, és kimutatták, hogy a II. világháború utáni időszak amerikai recesszióit az esetek 82 százalékában 1 százalékos vagy annál lassabb éves szintű gazdasági növekedések előzték meg. A ház előrejelzése szerint ebben a környezetben várhatóan a felzárkózó piaci térségben is megtorpan a növekedési lendület a következő egy évben.
Bizarr javaslattal állt elő az Európai Unió energiaügyi biztosa az eladósodott országok, köztük Görögország, megbüntetésére. A német Günther Oettinger indítványozta ugyanis, hogy az uniós épületek előtt ereszszék félárbocra a legnagyobb adósságokat felhalmozó tagállamok zászlaját. A konzervatív politikus a Bild című napilap internetes kiadásában szombaton megjelent interjúban elismerte, hogy nem szokványos javaslatról van szó, de úgy vélte: a jelképes lépésnek erőteljes elrettentő hatása lenne. Berlini értesülések szerint Oettinger indítványát „kenyéradója”, az Európai Bizottság szinte azonnal elutasítással fogadta. Közvetlenül elhatárolódott attól Angela Merkel német kancellár is. Az energiaügyibiztos annak a nézetnek adott hangot, hogy a notórius adósokkal szemben eddig indítványozott szankciók nem bizonyultak célravezetőeknek. „Egy eladósodott országot pénzbüntetéssel fenyegetni olyan, mint egy meztelen ember zsebét keresni” – érvelt a többi között a biztos. Oettinger szerint olyan szankcióknak lenne értelme, amelyeket a kormányoknak magyarázniuk kellene állampolgáraik előtt. A zászlók félárbocra engedése az adós államok közvetett megszégyenítése lenne – fűzte hozzá. José Manuel Barroso bizottsági elnök szóvivője nevében elhatárolódott a javaslattól. Az indítványt a szóvivő sajátságosnak nevezte, hangoztatva, hogy az abban foglaltak fel sem merülhetnek. Jóval élesebben fogalmazott az unió pénzügyi biztosa. Olli Rehn szóvivője útján tudatta, hogy az Európai Bizottság az adósságválság elleni harcban csak komolyan vehető elképzelésekkel, illetve javaslatokkal foglalkozik. Közvetve elhatárolódott Günther Oettinger javaslatától a német kancellár is. Angela Merkel egy interjúban Görögországgal szemben több türelmet követelt. Amit éveken keresztül elmulasztottak, nem lehet egy éjszaka alatt bepótolni – érvelt a kancellár. |
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.