A hőerőmű tornyának bontása precíz kivitelezést igényelt
Fotó: Facebook/Elsaco – Képernyőmentés
Eltűnt az aradi városképet uraló (de nem felétlenül megszépítő) ipari építmények egyike: lebontották a hőerőmű hűtornyát. A mintegy százmillió eurós beruházástól olcsóbb, hatékonyabb és környezetkímélőbb távhő-előállítást remélnek, a kivitelezők az ország legmodernebb és leghatékonyabb hőerőművének megépítését ígérik a partiumi megyeszékhelyen.
2025. május 20., 11:312025. május 20., 11:31
2025. május 20., 23:082025. május 20., 23:08
Az elmúlt 35 év legnagyobb távhőberuházását bonyolítja le az aradi önkormányzat a Radnai úti villamos és hőerőmű (CET Hidrocarburi) felújításával, amitől környezetkímélőbb, nagyobb hatásfokú, gazdaságosabb működést remélnek. A mintegy százmillió eurós (535 millió lejes) költségek 62 százalékát az Országos Helyreállítási és Reziliencia-építési Terv (PNRR) keretében vissza nem térítendő támogatásból fedezik, 38 százalék pedig a város önrésze, ami a remények szerint néhány éven belül megtérül.
Az egyik munkafázis a hőerőmű hűtőtornyának a lebontása volt:
mert az elmúlt évtizedekben lakónegyed épült köré, és iskola is működik a közelben. Az 1964-ben épült torony 60 éven szolgálta ki az erőművet, de a tavaly ősszel kezdődött átépítéssel feleslegessé vált: a modernizálás során kogenerációs motorokat helyeznek üzembe, amelyek gázzal és megújuló energiával működnek, a távfűtés és a meleg víz előállítása mellett villanyáramot is termel majd az erőmű, amit három gázturbinával és egy transzformátorállomással szerelnek fel.
A maga idejében mérnöki remekműnek számított a 49,24 méter magas, 37 méter átmérőjű, 1074 négyzetméter alapterületű vasbeton torony, de a bontása is hasonlóan precízen megtervezett kivitelezést igényelt. A felújítást végző Elsaco Electronic, az Elsaco Engineering és a Vestra Industry kft.-k által alkotott konzorcium szakemberei
amelyet külön kiképzett személyzet irányított – ezzel „szelték le” gyakorlatilag az óriástornyot.
A bontás után 1500 köbméter törmeléket szállítottak el – nyilatkozta Lucian Șmadici projektvezető az aradon.ro portálnak.
Ősszel már részben működésbe helyezik a felújított erőművet, így a következő fűtési szezonban a meleg víz és a távfűtés egy részét már ez állítja elő – mondta Călin Bibarț aradi polgármester. A munkálatok teljes befejezésének határideje egyébként 2026 augusztusa. A becslések szerint a felújítás eredményeként:
A beruházás mindenképp indokolt, mivel az önkormányzat tulajdonában levő erőmű felett eljárt az idő. Jelenleg földgázzal és fűtőolajjal működik, az alacsony hatásfoka az egyik oka annak, hogy országos viszonylatban Aradon kifejezetten drága a távfűtés: az elmúlt fűtési szezonban az aradi háztartási fogyasztók közel 400 lejes gigakalóriánkénti áron kapták a hőenergiát – igaz, ennek több mint 40 százalékát az önkormányzat fedezte a helyi költségvetésből, de ezzel, meg az egyéb fenntartási költségekkel együtt évente mintegy 10 millió euróba kerül a városnak a távfűtés.
Hatvan évig uralta a Radnai úti városképet a torony
Fotó: Aradi Polgármesteri Hivatal
A megújuló hőerőmű áramtermelési kapacitása 30 MW, hőenergia-előállítási képessége 70 MW lesz. A kivitelezők az ország legmodernebb és leghatékonyabb távhőközpontjának megépítését ígérték a partiumi megyeszékhelyen.
A hővezetékek cseréjét már néhány éve megkezdte a város, a mostani beruházással párhuzamosan azt is befejezik majd. Amikor a polgármesteri hivatal 1990-ben átvette az erőművet (pontosabban az állam a helyi önkormányzatok „nyakába varrta” a létesítményeket),
Az önkormányzat egy kampány indítását tervezi a lecsatlakozók körében, hogy az egyéni hőközpontok helyett térjenek vissza a távfűtésre, mert a városvezetés szerint minél többen használnák, annál kifizetődőbb lenne a fenntartása.
Zajlanak az aradi hő- és villamos erőmű felújítási-átépítési munkálatai, aminek eredményeképpen – a kivitelezők ígérete szerint – az ország legmodernebb és leghatékonyabb távhőközpontja épül meg a Maros-parti városban.
A pogány hagyományokban gyökerező népszokást elevenítette fel a Szent Iván-éji tűzugrás újbóli meghonosításával a pécskai Búzavirág Egyesület és Néptáncegyüttes, amely a nyári napforduló estéjén szervezte meg a az idei Pécskai Magyar Napok „fénypontját”.
Nagyszabású román–magyar határrendészeti razziát tartottak az elmúlt hétvégén Arad megye területén a két ország határőrizeti szervei. Több száz személyt és gépjárművet ellenőriztek, tucatnál is több bírságot róttak ki.
Marius Coman, a Nagyváradi VSK U14-es kategóriában országos bajnok kosárlabdacsapatának 23 éves segédedzője vesztette életét vasárnap az A2-es autópályán történt buszbalesetben.
Kánikulára figyelmeztető sárga jelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének mintegy felére.
A Krónikához eljuttatott tájékoztatásában a magyar honvédelmi minisztérium közli: nem tartja megfelelőnek az aradi Alsótemetőt a Románia területén nyugvó magyar világháborús hősök földi maradványainak központi temetője létrehozása céljából.
A Kilyént képviselő Varga Mátyás nyerte Rover Gidran Rozi nevű lovával a Székely Vágtát, a Nemzeti Vágta 14. alkalommal megrendezett székelyföldi kvalifikációs előfutamát vasárnap a háromszéki Maksához tartozó Óriáspince-tetőn.
A Maros Megyei Katasztrófavédelmi Bizottság műszaki megoldásokat azonosított a Kis-Küküllő vizének sókoncentrációja által okozott probléma közép-, illetve rövidtávú rendezésére – jelentette be vasárnap Barabási Antal-Szabolcs, Maros megye prefektusa.
Kitüntetést kapott Cătălin Cherecheș, Nagybánya korrupció miatt elítélt, külföldre szökött, ott elfogott, így jelenleg börtönbüntetését töltő volt polgármestere a román ortodox egyháztól.
Tűz ütött ki szombaton a kolozsvári megyei kórház pszichiátriai osztályának egyik kórtermében.
Románia egyik legnagyobb, szintetikus kábítószerek illegális előállítására szolgáló laboratóriumát fedezte fel a rendőrség és az ügyészség egy Brassó megyei raktárban.
szóljon hozzá!