Dübörög a külföldi turizmus. A török riviéra az egyik legnépszerűbb célpont a romániaiak számára
Fotó: Pixabay
A tavalyhoz képest visszaesett a kereslet az utazni vágyók részéről a belföldi célpontok iránt, a legtöbben inkább Bulgáriát, Görögországot, Törökországot vagy Egyiptomot választják, ha tengerparti nyaralást terveznek. Az erdőtüzek sem szegték egyelőre a turisták kedvét, az oltatlanok viszont ódzkodnak Görögországtól, amiért vörös zónának számít, így hazatérés után karanténba kell vonulniuk.
2021. augusztus 06., 07:382021. augusztus 06., 07:38
A turisták többségét nem tántorítják el az olykor riasztó hírek, viszont többet érdeklődnek, nagyobb körültekintéssel szervezik meg a nyaralást – jelentették ki csütörtökön a Krónika megkeresésére utazási irodák képviselői.
Viszont az a tény, hogy Görögország átkerült a magas járványügyi kockázatot jelentő országok közé, vagyis a „vörös zónába”, a beoltatlanokat elgondolkodtatta, hiszen a hazatéréskor két hétre karanténba kell vonulniuk, és akkor sem mentesülnek a vesztegzár alól, ha negatív PCR-tesztet mutatnak fel. Aki megkapta a koronavírus-ellenes oltást, nem kerül házi elkülönítésbe, mint ahogy a 6 évesnél kisebb gyerekek sem, a 6 és 16 év közöttiek pedig negatív PCR-teszt eredménnyel válthatják ki a karantént.
„Az erdőtüzek, a járványügyi helyzet nem bátortalanította el a nyaralni indulók többségét, ugyanolyan szezon van, mint a pandémia előtt” – vont mérleget megkeresésünkre László Endre, a Transilvania Tourist Service utazási iroda vezetője. Mint részletezte,
Folyamatosan figyelik ugyanakkor a változásokat, azt, hogy hol milyen szabályok érvényesek, milyen nehezítések lépnek életbe, hogy naprakészen tudják tájékoztatni a turistákat. „Ha sikerül mindent száz százalékban monitorozni, akkor nincsenek fennakadások” – szögezte le László Endre.
Kitért egyúttal arra is, hogy több időt fordítanak a kapcsolattartásra, hiszen ha az ügyfél látja a televízióban, hogy a Törökország délnyugati csücskében található Marmaris mellett ég az erdő, bepánikolhat. Ilyen esetekben megnyugtatják, hogy az ő foglalása hetven kilométerre van a tűzfészektől, ez a térképen pontosan látszik.
– hangsúlyozta a vállalkozó. Hozzátette: az általa vezetett ügynökségnek is volt esete, amikor erdőtűz miatt más szállodába kellett költöztetni a turistákat, ám ez zökkenőmentesen megoldódott, még jobb elszállásolást is kaptak. A következő turnus indulói aggodalmaskodtak, ám sikerült megnyugtatni őket, és már az érkezés után kapták a visszajelzést, hogy minden rendben van, elégedettek a körülményekkel.
„Ebben a helyzetben felértékelődik az utazási irodák, az ügynökségek szerepe, sok olyan ügyfél visszatért, aki korábban önállóan, interneten intézte a foglalásait. Többen kértek segítséget, akik korábban magánúton foglaltak, majd valamilyen okból meghiúsult az utazás, hogy visszaszerezzék a pénzüket. Ilyen esetekben is próbálunk segíteni” – mondta László Endre.
Elmondása szerint azt tapasztalják, hogy a tavalyhoz képest megcsappant a belföldi utazások iránti kereslet. Ugyanakkor a román tengerpart kapcsán megszaporodtak a negatív visszajelzések, rosszul sikerült Mamaiánál a tengerpartbővítés, a szolgáltatások minőségére is többen panaszkodnak.
– mondta az utazásszervező.
Bulgária viszont nagyon keresett, hiszen nincs semmilyen korlátozás az odautazóknak. Törökországban, Egyiptomban is dübörög a szezon, annak ellenére hogy például Egyiptomban ebben az időszakban 40–45 Celsius-fok van. Ezekre a kirándulásokra az árak is magasabbak, nem tudnak alkudni az ügynökségek, mert folyamatosan telt ház van. Görögországban valamivel barátságosabbak az árak, ott kevesebb a turista, mert a nyugat-európaiakat jobban megijesztette a vörös zónába való besorolás híre.
Mindig vannak, akik visszamondják a már lefoglalt vakációt, jelenleg leginkább azok, akik Görögországba tervezték a nyaralást, de nincsenek beoltva, a hazatéréskor nem akarnak karanténba vonulni – osztotta meg tapasztalatait kérdésünkre Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda képviselője. Szerinte
„A piac érzékeny a negatív hírekre, de aki eldöntötte, hogy utazik, meg is lépi, elvétve vannak visszamondások vagy kérések módosításra. Az utazásszervezők betartják a szabályokat, az esetek 99 százalékában nincsenek panaszok, fennakadások” – ecsetelte Joós Stefan.
Kérdésünkre az utazási iroda képviselője beszélt ugyanakkor arról is, hogy náluk a román és bolgár tengerpart iránt a legnagyobb a kereslet, hiszen ezek esetében nincs semmilyen korlátozás.
Törökország szintén keresett, az a következő időszakban derül ki, hogy Görögország iránt mennyire csappan meg az érdeklődés amiatt, hogy az ország bekerült a vörös zónába. Az utazásszervező egyúttal rámutatott, már most keresik az őszi-téli időszakban népszerű egzotikus utazásokat.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!