2011. december 08., 08:282011. december 08., 08:28
Az áremelés ugyanakkor a távhőszolgáltatókra nem vonatkozik. Az áremelkedés egyrészt az importgáz árának megawatt-óránkénti 138,88-ról 149,54 lejre történő emelkedése, a 2012 januárja és márciusa között várható gázfogyasztás-növekedés és a jelenleg érvényben lévő keverési arány nyomán válik szükségessé. Az ANRE árszabályozó bizottsága keddi ülésén hagyta jóvá a döntést. Ugyanekkor határozott arról is, hogy a lakossági fogyasztóknak és a távhő-előállító társaságoknak nem kell többet fizetniük jövőre a földgázért. Az ipari fogyasztók számára biztosított földgáz keverési aránya jelenleg 70-30 százalék a hazai kitermelésű energiahordozó javára, jövőre azonban ez az arány 67-33-ra módosul, így az importból származó földgáz árának növekedése az általuk fizetett számlákon is megjelenik majd. Mivel pedig az év első hónapjaiban megnövekedett gázszükségletet importból fedezik, ez a tényező ismét csak hozzájárul a dráguláshoz. A lakossági fogyasztók által felhasznált földgáz összetétele ugyanakkor 91,5 százalékban hazai, és csak 8,5 százalékban import, így válik lehetővé, hogy ne módosuljon az általuk fizetett ár.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.