Fechet korábbi bejelentése szerint a Romsilvánál hogy több százan vannak, akik 100 000 eurós nyugdíjprémiumot kaptak
Fotó: Pixabay
A kormány elfogad egy jogszabályt, amelyik megakadályozza, hogy a jövőben 100 000 eurós nagyságrendű prémiumokat kapjanak nyugdíjazásukkor a Romsilva vezető beosztású alkalmazottai – jelentette be a csütörtöki kormányülésen Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2025. március 13., 15:552025. március 13., 15:55
A kormányfő indokolatlanul nagyoknak nevezte az állami erdészet nyugdíjba vonuló vezetőinek biztosított bónuszokat, amelyek összege minimum az öt utolsó havi fizetésnek felelt meg; de volt olyan magas beosztású alkalmazott is, aki a legutóbbi 10 havi fizetésének összegét kapta kézhez karrierje végén – írja az Agerpres.
Mint ismeretes, Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter januárban irányította rá a figyelmet arra, hogy az ellenőrzések során kiderült: a Romsilvánál hogy több százan vannak, akik 500 000 lejes, azaz 100 000 eurós nyugdíjprémiumot kaptak.
Néhány száz erdészeti alkalmazott tüntetett szerdán a környezetvédelmi minisztérium bukaresti székhelye előtt a tárcavezető által „a Romsilva ellen indított sajtókampány miatt”.
Február 11-én Fechet azt mondta, hogy tárgyalásokat fog folytatni az erdészeti szakszervezetek képviselőivel, hogy megvitassák a Romsilvában kiosztott „szemérmetlen prémiumokat” és bérkiegészítéseket, de azt is, hogy mi lesz az erdőgazdálkodási vállalattal hosszú távon, mivel a gazdasági helyzet romlása nyomán csak idő kérdése, mikor omlik össze gazdaságilag. Akkori bejelentése szerint 2024-ben a Romsilvánál a nyugdíjazáskor nyújtott prémiumok értéke a vállalat bérkiadásainak közel 10 százalékát tette ki.
február 12-én néhány száz erdészeti alkalmazott tüntetett szerdán a környezetvédelmi minisztérium bukaresti székhelye előtt a tárcavezető által „a Romsilva ellen indított sajtókampány miatt”.
Később, március 5-én Fechet arról számolt be, hogy a Romsilva kollektív munkaszerződésében 17 bónusz szerepel. Jelezte, hogy
„Arra döbbenni, hogy valaki 100 000 eurót kapott nyugdíjazáskor, ezt nem lehet megmagyarázni a polgároknak” – fogalmazott a hónap elején a környezetvédelmi miniszter.
Marcel Boloş pénzügyminiszter hétfőn kijelentette, hogy „teljesen abszurd” lenne prémiumokról beszélni állami vállalatok esetén, tekintve, hogy az állam éppen a kiadások csökkentésén dolgozik.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
szóljon hozzá!