Fotó: Jakab Mónika
Romániában nem alakul ki élelmiszerválság, legalábbis nem a közeljövőben – vallja Adrian Oros mezőgazdasági miniszter. Sertéshúsválság viszont máris van, és a zöldségek terén is gondok vannak – irányította rá a figyelmet a tárcavezető.
2021. április 22., 12:142021. április 22., 12:14
„Olvasok én is mindenféle FAO-elemzéseket (az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete – szerk. megj.), amelyek szerint tíz vagy tizenöt év múlva vagy a pandémia miatt még hamarabb, élelmiszerválság is ki fog alakulni. Egyesek a klímaváltozás számlájára írják, a szélsőséges természeti jelenségekére, amelyek miatt a termésben nagy károk keletkeznek. Ahogy történt ez Románia dél-keleti részén tavaly a rendkívüli szárazság miatt, és a gabonatermés 40 százalékkal zsugorodott. De lám idén helyreállunk, és az időjárás is a segítségünkre van” – jelentette ki Oros a Digi 24 hírtelevízió szerda esti műsorában.
Öt év alatt, 2014 és 2019 között megkétszereződött Románia külkereskedelmi agrármérlegének hiánya, amely 2,1 milliárd euróról 4,3 milliárd euróra emelkedett – olvasható a Román Nemzeti Bank makroprudenciális politikát felügyelő bizottsága által készített jelentésében.
A mezőgazdasági miniszter viszont arra irányította rá a figyelmet, hogy Romániában sertéshúsválság van 2017 óta, amikor is felütötte a fejét az országban az afrikai sertéspestis, ami másfél év alatt eljutott az ország minden vidékére, és számos farm csődöt jelentett.
Ha ránézek a külkereskedelmi mérlegre, gondban vagyunk a zöldségekkel is” – fogalmazott a tárcavezető.
Rámutatott: a sertéshús terén évi 620 millió euró a külkereskedelmi mérleg hiánya, a zöldségeknél pedig az import értéke 500 millió euróval haladja meg az exportét.
„Nem járnak sikerrel az előnyös ár kialkudásában akkor sem, amikor beszerzik a magokat, a műtrágyát vagy a rovarirtót, sem amikor jó áron szeretnék értékesíteni a termékeiket, így sokan közülük nem tudnak megmaradni a piacon. Az egyetlen valós megoldás a társulás lenne. Persze elzárkóznak, amikor társulásról van szó” – összegzett Adrian Oros.
Elemzi a Versenytanács, hogy áll-e kartellezés az elmúlt egy év élelmiszer-drágulásai mögött. Gyerkó László, a hivatal tagja ugyanakkor megkeresésesünkre aláhúzta, hogy az idei elemzés a koronavírus-világjárvány miatt más lesz, mint az eddigiek, hiszen a vállalkozók számos korlátozással szembesültek a piacon, &am
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!