Fotó: Jakab Mónika
Romániában nem alakul ki élelmiszerválság, legalábbis nem a közeljövőben – vallja Adrian Oros mezőgazdasági miniszter. Sertéshúsválság viszont máris van, és a zöldségek terén is gondok vannak – irányította rá a figyelmet a tárcavezető.
2021. április 22., 12:142021. április 22., 12:14
„Olvasok én is mindenféle FAO-elemzéseket (az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete – szerk. megj.), amelyek szerint tíz vagy tizenöt év múlva vagy a pandémia miatt még hamarabb, élelmiszerválság is ki fog alakulni. Egyesek a klímaváltozás számlájára írják, a szélsőséges természeti jelenségekére, amelyek miatt a termésben nagy károk keletkeznek. Ahogy történt ez Románia dél-keleti részén tavaly a rendkívüli szárazság miatt, és a gabonatermés 40 százalékkal zsugorodott. De lám idén helyreállunk, és az időjárás is a segítségünkre van” – jelentette ki Oros a Digi 24 hírtelevízió szerda esti műsorában.
Öt év alatt, 2014 és 2019 között megkétszereződött Románia külkereskedelmi agrármérlegének hiánya, amely 2,1 milliárd euróról 4,3 milliárd euróra emelkedett – olvasható a Román Nemzeti Bank makroprudenciális politikát felügyelő bizottsága által készített jelentésében.
A mezőgazdasági miniszter viszont arra irányította rá a figyelmet, hogy Romániában sertéshúsválság van 2017 óta, amikor is felütötte a fejét az országban az afrikai sertéspestis, ami másfél év alatt eljutott az ország minden vidékére, és számos farm csődöt jelentett.
Ha ránézek a külkereskedelmi mérlegre, gondban vagyunk a zöldségekkel is” – fogalmazott a tárcavezető.
Rámutatott: a sertéshús terén évi 620 millió euró a külkereskedelmi mérleg hiánya, a zöldségeknél pedig az import értéke 500 millió euróval haladja meg az exportét.
„Nem járnak sikerrel az előnyös ár kialkudásában akkor sem, amikor beszerzik a magokat, a műtrágyát vagy a rovarirtót, sem amikor jó áron szeretnék értékesíteni a termékeiket, így sokan közülük nem tudnak megmaradni a piacon. Az egyetlen valós megoldás a társulás lenne. Persze elzárkóznak, amikor társulásról van szó” – összegzett Adrian Oros.
Elemzi a Versenytanács, hogy áll-e kartellezés az elmúlt egy év élelmiszer-drágulásai mögött. Gyerkó László, a hivatal tagja ugyanakkor megkeresésesünkre aláhúzta, hogy az idei elemzés a koronavírus-világjárvány miatt más lesz, mint az eddigiek, hiszen a vállalkozók számos korlátozással szembesültek a piacon, &am
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!