Elmarad a déjà vu? Nem kell a 2008-ashoz hasonló válságtól tartani a bankcsődök nyomán a Krónikának nyilatkozó elemző szerint

Az alaposan megrendült svájci Credit Suisse bankot a hétvégén felvásárolta a UBS bankcsoport, ez a második legnagyobb európai bankfúzió 2008 óta •  Fotó: Facebook/Credit Suisse

Az alaposan megrendült svájci Credit Suisse bankot a hétvégén felvásárolta a UBS bankcsoport, ez a második legnagyobb európai bankfúzió 2008 óta

Fotó: Facebook/Credit Suisse

Pánikra nincs ok, de nem árt résen lenni – jelentette ki a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsának és a Romanian Economic Monitor kutatócsoport tagja, amikor az elmúlt napok bankcsődjeiről, azok várható hatásairól kérdeztük. A szakember ugyanakkor úgy véli, a kockázatok mindenképpen növekedtek az elmúlt időszak eseményei nyomán, és még néhány hétnek el kell telnie, hogy tisztábban láthassunk. Kifejtette, nem tart attól, hogy a 2008-as gazdasági világválsághoz hasonló krízishelyzetet eredményezhetnek a csődök, mivel a bankrendszer szerinte sokkal ellenállóbb a kockázatokkal szemben.

Bálint Eszter

2023. március 23., 09:552023. március 23., 09:55

Az elmúlt napok egyesült államokbeli, majd svájci bankcsődjei érthető módon sokaknak a 2008-as gazdasági világválságot juttatták eszébe, ami szintén egy amerikai pénzintézet csődjével kezdődött, és terjedt ki pillangó-effektussal viszonylag rövid idő alatt a legtöbb gazdaságra. Valóban tartanunk kell egy újabb világválságtól? – tettük fel a kérdést Bálint Csaba közgazdásznak, a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa és a Romanian Economic Monitor kutatócsoport tagjának. Aki szerint nem a legszerencsésebb párhuzamot vonni a 2008-as, illetve a jelenlegi helyzet között, elsősorban azért, mert annak idején nyilvánvalóvá vált, hogy a bankok alultőkésítettek, nem rendelkeztek megfelelő saját forrással.

A szakember rámutatott: ez világszerte így volt, Európára és az Egyesült Államokra nézve egyaránt érvényes a kijelentés.

„Ha megnézzük az amerikai bankrendszert, akkor most körülbelül kétszer magasabb tőkével rendelkeznek a pénzintézetek, az Európai Unióban, az eurózónában még magasabb tőketartalékok állnak rendelkezésre. Ez pedig tompítja a különböző sokkoknak a hatását. A másik indikátor, a likviditás is sokkal magasabb az Egyesült Államokban és Európában egyaránt.

Idézet
A román bankrendszerre különösen igaz, hogy aránylag magas tőkésítettséggel és magas likviditási mutatókkal rendelkezik, ami megkönnyíti a hasonló helyzetek kezelését, reziliensebb, robusztusabb a bankrendszer”

– érvelt a közgazdász.

Leszögezte ugyanakkor: mindez még nem jelenti azt, hogy nincsenek kockázatok, vagy hogy egyáltalán nem kell odafigyelni.

Magának kereste a bajt a Silicon Valley Bank

„A Silicon Valley Bank csődjével kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy egy nagyon specifikus üzleti modellel rendelkező pénzintézet volt, elsősorban a technológiai cégek, start-upok voltak az ügyfélkörében” – fejtette ki az állóvizeket felkavaró első bankcsődre vonatkozó kérdésünkre Bálint Csaba.

Felidézte: 2020-ban, amikor beütött a koronavírus-járvány, a technológiai iparban – amikor átálltunk az online világra, így látványosan megugrott a termékeik iránti kereslet – jelentős pénzmennyiség halmozódott fel, illetve a kormányzatok is jelentős támogató csomagokat hagytak jóvá. Az Egyesült Államokban postán érkeztek a támogatások, segélyek a lakosság számára is, és ezeknek a forrásoknak egy jelentős része a technológiai szektor irányába áramlott tovább, és ezáltal ezek a cégek és tulajdonosaik jelentős forrásokra tettek szert.

Az amerikai Silicon Valley Bank (SVB) összeomlása a második legnagyobb bankcsőd az amerikai pénzügyi rendszer történetében, és a legnagyobb a 2008-as válság óta •  Fotó: Wikipédia/Minh Nguyen Galéria

Az amerikai Silicon Valley Bank (SVB) összeomlása a második legnagyobb bankcsőd az amerikai pénzügyi rendszer történetében, és a legnagyobb a 2008-as válság óta

Fotó: Wikipédia/Minh Nguyen

„A banknak a betétállománya ebben az időszakban meguplázódott” – húzta alá az elemző. Hangsúlyozta: mindez olyan környezetben történt, amikor a betéti kamatok 0–1 százalék környékén álltak.

Idézet
A banknak a hirtelen jött betétállománnyal valamit kezdenie kellett, és a pénzt hosszú lejáratú állampapírokba fektette, aminek akkor 2–3 százalékos hozama volt. Ez a modell, amíg vannak olcsó betétek, működő üzleti modell, nyereséggel kecsegtet.

Amikor viszont az infláció váratlanul megemelkedett, és az amerikai központi bank (Fed) elkezdte emelni a kamatokat, ezek a betétekre is egyre magasabb kamatot kellett fizetni, miközben a bank beragadt az állampapírokon, amiket korábban vásárolt, és alacsony kamatot fizettek. Ha a betétekre már 4–5 százalékos kamatot kell fizetni, akkor az a modell veszteséges” – mutatott rá a csődhöz vezető fejleményekre Bálint Csaba. Hozzátette:

ebben a helyzetben a betétesek elkezdték kivonni a pénzüket.

És egyébként is, a gazdaság újranyitott, a technológiai ágazat egyre inkább kikerült a figyelem középpontjából, és a klasszikus iparágak lettek a kedveltek. Emellett a start-upoknak, technológiai vállalatoknak is szükségük van forrásra a tervezett beruházásokhoz, így elkezdték felélni a letétbe helyezett pénzeket. Így a betétek elkezdtek jelentősen csökkenni.

Idézet
Ahogy egyre többen vették ki a betéteket, elindultak a híresztelések is, ami miatt egyfajta pánikhelyzet alakult ki, és aki addig nem vette ki, ezek után ő is mindenképp megpróbált hozzájutni a pénzéhez. És még egy jó bank is nehéz helyzetbe kerül, ha hirtelen a betétesei eltűnnek”

– állapította meg a szakember. Illusztrálandó, mennyire nem volt jó az az üzleti modell, amelyet az amerikai pénzintézet választott, elmondta: az SVB mérlegfőösszege több mint a felét állampapírokba fektette, ami kockázati szempontból nem túl egészséges dolog. Ilyen üzleti modellel Európában amúgy nem is lehetett volna dolgozni, mivel a felügyelő hatóságok nem engedték volna meg.

Svájcban is eluralkodott a pánik

„Ami a Credit Suisse svájci pénzintézetet illeti, egy jobb mutatókkal, jobb tőkemegfeleléssel, jobb likviditással rendelkező bank volt, most már múltidőben. Azonban nem volt nyereséges, sőt jelentős veszteségeket halmozott fel. Például a tavalyi évben is voltak olyan ügyleteik, amelyek nem sikerültek” – fejtette ki Bálint Csaba.

Bálint Csaba szerint kerülni kell a pánikot, ami miatt korábban a romániai lakosság megrohamozta a valutaváltókat és a benzinkutakat •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Bálint Csaba szerint kerülni kell a pánikot, ami miatt korábban a romániai lakosság megrohamozta a valutaváltókat és a benzinkutakat

Fotó: Erdély Bálint Előd

Ebben az esetben is aláhúzta ugyanakkor, hogy a Credit Suisse is nagyon specifikus pénzintézet, nem olyan bank, mint amilyeneket a környezetünkben látunk, hanem többségében nagy vagyonnal rendelkező magánszemélyek és nagyvállalatok az ügyfelei, akiknek/amelyeknek nagyon komplex szolgáltatásokat nyújtanak, és „szofisztikált” műveleteket hajtanak végre.

Idézet
Viszont mivel veszteséges volt, és elkezdett rossz híre lenni, majd érkeztek a kedvezőtlen hírek az Egyesült Államokból, a betétesek elkezdtek aggódni, és elkezdték kivonni a forrásaikat, átvitték azokat más bankokba.

Ahogy telt az idő, itt is kitört a pánik, és még egy relatíve jobb mutatókkal rendelkező pénzintézet is nehéz helyzetbe kerül, ha az ügyfeleik elviszik a pénzüket. Ezért volt szükség arra, hogy a hatóságok közbelépjenek, majd a versenytárs, az UBS meg is vásárolta a bankot” – ecsetelte a bukaresti jegybank illetékese.

Mindenki megkapja a pénzét

A román központi bank igazgatótanácsának tagja ugyanakkor fontosnak tartotta elmondani, hogy egyik becsődölt bank ügyfelei sem szenvednek kárt, hozzá fognak jutni a pénzükhöz, mivel vannak védelmi vonalak. Ha az illető pénzintézet likviditása vagy tőkemegfelelése nem elég, akkor betétbiztosítási alapok állnak rendelkezésre, amelyek az ügyfelek számára biztosítani tudják azt, hogy megkapják a pénzüket. „Ezek a védelmi vonalak legalább olyan erősek vagy még erősebbek Európában és Romániában is. Nálunk 100 ezer euróig biztosítva vannak a betétek” – emelte ki a szakember.

•  Fotó: Wikipédia/Thomas Wolf Galéria

Fotó: Wikipédia/Thomas Wolf

„Erős a román bankrendszer”

Amikor arról faggattuk, az Egyesült Államokban és Svájcban történtek után kell-e attól tartanunk, hogy a pillangó-effektus miatt a csődhullám átterjed más országokra, köztük Romániára is, Bálint Csaba leszögezte: pánikra semmi ok. „Egy ilyen helyzetben fontos ébernek lenni, követni a helyzetet. Személy szerint úgy gondolom, hogy sokkal jobb helyzetben vagyunk, mint 2008-ban, sokkal több a tőke, magas a likviditás, ami segíthet. Viszont azért még néhány hétig várni kell, hogy a helyzet letisztuljon, lecsendesedjen, akkor fogunk tisztábban látni.

Idézet
De összességében azt mondanám, hogy a kockázatok, főleg 2008-hoz viszonyítva, sokkal mérsékeltebbek”

– fogalmazta meg a közgazdász, aláhúzva: pánikra nincsen szükség.

Már csak azért sincs, mert az elmúlt év tapasztalatai is megmutatták, hogy a pánik nem jó tanácsadó.

Hiszen például miután Ukrajnában kitört a háború, Romániában nagyon sokan megrohanták a valutaváltókat, és nagyon előnytelen árfolyamon váltották át a lejüket euróra. Később pedig a töltőállomásokat rohamozták meg, és 10 lej körüli áron vásároltak üzemanyagot.

„Azt mondom, hogy pánikra véletlenül sincsen ok. A román bankrendszer robusztus, erős. A kockázatok viszont mindenképpen növekedtek az elmúlt időszak eseményei nyomán. De pánikra nincsen szükség, egy kicsivel több éberségre és egy kicsivel több racionális, józan döntésre viszont igen. És a következő néhány hétben nagyon remélem, hogy ez le fog csendesülni. Kell még néhány hét, hogy egészen tisztán lássuk a kilátásokat” – összegzett a Krónikának Bálint Csaba.

korábban írtuk

Amerikai bankcsődök: 460 milliárd dollárral zuhant a bankrészvények globális értéke
Amerikai bankcsődök: 460 milliárd dollárral zuhant a bankrészvények globális értéke

Az utóbbi napok amerikai bankcsődjei óta 460 milliárd dollárral zuhant a banki részvények globális piaci értéke – áll a Financial Times szombati összesítésében.

korábban írtuk

Küszöbön az amerikai történelem második legnagyobb bankcsődje, de a kormány szerint nem ismétlődhet meg a 2008-as válság
Küszöbön az amerikai történelem második legnagyobb bankcsődje, de a kormány szerint nem ismétlődhet meg a 2008-as válság

Az amerikai kormány nem készül költségvetési forrásból kisegíteni a csődbe ment Silicon Valley Bankot (SVB), de igyekszik biztosítani a betétesek pénzét – közölte az amerikai pénzügyminiszter vasárnap.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 26., szerda

A politikai instabilitás mélyítheti a deficitet a Fitch szerint

Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.

A politikai instabilitás mélyítheti a deficitet a Fitch szerint
2025. március 26., szerda

Több milliárd lejjel tartozik néhány tucat nagy adófizető

A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).

Több milliárd lejjel tartozik néhány tucat nagy adófizető
2025. március 26., szerda

Üdülési csekkek: várhatóan kártyára érkezik a megkurtított összeg

A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.

Üdülési csekkek: várhatóan kártyára érkezik a megkurtított összeg
2025. március 26., szerda

Kivonul Romániából a világ egyik vezető textilipari vállalata

Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.

Kivonul Romániából a világ egyik vezető textilipari vállalata
2025. március 25., kedd

Több száz millió euróval támogatja az EB a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést

Az Európai Bizottság 615 millió euróval fogja támogatni a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést – jelentette be kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Több száz millió euróval támogatja az EB a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést
2025. március 25., kedd

Nincs elég utas, felfüggeszti Nagyvárad–Milánó-járatát a HiSky

Májustól már nem lehet jegyet foglalni a Nagyvárad–Milánó (Bergamo) útvonalon a HiSky által működtetett repülőjáratokra – jelezték többen is az elmúlt időszakban.

Nincs elég utas, felfüggeszti Nagyvárad–Milánó-járatát a HiSky
2025. március 25., kedd

A légkondik pörgetik az áramfogyasztást, az extrém időjárás rekordnövekedést okozott az áramfogyasztásban

Világszerte és Romániában is jelentősen megugrott a villamosenergia-fogyasztás 2024-ben, amit főként a légkondicionálók használata okozott. Az extrém időjárás, a hőség és a hideg egyaránt hozzájárult a fogyasztás növekedéséhez.

A légkondik pörgetik az áramfogyasztást, az extrém időjárás rekordnövekedést okozott az áramfogyasztásban
2025. március 25., kedd

„Elkapnak mindenkit”: 15 millió euróra becsülik az adócsalás mértékét a fuvarmegosztó appoknál Tánczos szerint

Az Országos Adóhatóság (ANAF) 15 millió eurónyi adócsalást fedezett fel a fuvarmegosztó alkalmazásoknál – nyilatkozta Tánczos Barna pénzügyminiszter a Digi 24 hírtelevíziónak.

„Elkapnak mindenkit”: 15 millió euróra becsülik az adócsalás mértékét a fuvarmegosztó appoknál Tánczos szerint
2025. március 25., kedd

Történelmi pillanat: elkezdődtek a fúrások a Neptun Deepen

Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.

Történelmi pillanat: elkezdődtek a fúrások a Neptun Deepen
2025. március 25., kedd

„Megostromolták” a fiatalok a munkaerőpiacot, továbbra is az IT fizet a legjobban

A romániai munkaerőpiac 2025 első három hónapjában visszaesett a korábbi év azonos időszakához viszonyítva, a legaktívabb álláskeresők jelenleg a 25 és 34 év, illetve a 18 és 24 év közöttiek.

„Megostromolták” a fiatalok a munkaerőpiacot, továbbra is az IT fizet a legjobban