Fotó: Mediafax
2011. december 30., 08:202011. december 30., 08:20
Ezért akarta mindenki még idén elintézni az átíratást.
További okot adott ugyanakkor a pánikra, hogy az illetékes hatóságok nem tudtak választ adni arra a kérdésre, hogy mennyit kell majd esetleg fizetni, s mi lesz majd a procedúra, vállvonogatva mondták, hogy a módosításokról ők is csak a sajtóból értesültek, semmiféle hivatalos közlés nem érkezett hozzájuk.
Borbély László azonban cáfolta az értesülést. Mint hangsúlyozta, a képviselőház által döntéshozó fórumként december 15-én elfogadott jogszabály nem jelent meg a Hivatalos Közlönyben, és még ki kell dolgozni az alkalmazási módszertanát. A miniszter szerint valamikor a jövő évben életbe lép az új szabályozás, de nem január elsejétől, azt azonban, hogy körülbelül mikor, nem tudta megsaccolni. Borbély ugyanakkor arra is kitért, az a legfontosabb módosítás, hogy a regisztrációs adó 25 százalékkal csökken.
A pánik egyébként akkora méreteket öltött, hogy az elmúlt időszakban sok helyen akár meg is négyszereződött a gépkocsi-átíratási hivatalok forgalma, volt ahol meghosszabbították az ügyfélfogadást, máshol azokat is behívták dolgozni a hatékonyabb ügyintézés érdekében, akik szabadok lettek volna. A Kovászna megyei gépkocsi nyilvántartó (RAR) és a gépkocsi-bejegyzési hivatal forgalma is megnégyszereződött az elmúlt időszakban – tudtuk meg Eugen Deaconutól, a Kovászna megyei gépkocsi-bejegyzési hivatal vezetőjétől. Mint lapunknak elmondta, naponta több mint százan fordultak meg a hivatalban. Ők mindenkinek elmondták, hogy az új szabályozás még nem jelent meg a Hivatalos Közlönyben, ezért nem valószínű, hogy már január 1-jétől életbe lép a módosítás, de a többség szerette volna még ebben az évben elintézni az átíratást.
Hasonlóképpen nyilatkozott Orbán János, a Gépkocsi-nyilvántartó Hivatal Hargita megyei kirendeltségének vezetője is. „Nem, hogy megkétszereződött, hanem megnégyszereződött a járművek száma az elmúlt napokban. Tegnap és tegnapelőtt is este 9 óra körül mentünk haza, de nincs mit tenni, csináljuk, mert muszáj” – fogalmazott a kirendeltség vezetője, aki ugyanakkor szomorúan konstatálta, hogy hiába igyekszenek megoldani a Hargita megyei átíratásokat, „meglepik” őket a környező Bákó, Maros megyéből érkezők is, így tovább nő a forgalom.
A szatmárnémeti gépjárműbejegyzési hivatalnál eközben az elmúlt napokban „mindössze” megduplázódott az ügyfelek száma. Amint azt Nicolae Turturaş, a hatóság képviselője elmondta: átlagosan 70–80 gépjármű bejegyzését szokták intézni egy nap, szerdán viszont 150 autótulajdonos fordult hozzájuk. A roham egyébként tegnap délután kezdett alábbhagyni. Amint a szakhatóság vezetője kifejtette, nem voltak komolyabb fennakadások, mindenkit ki tudtak szolgálni.
A Hivatalos Közlönyben való megjelenését követően lép majd életbe a módosított regisztrációs adó, amelyet december 15-én fogadott el a képviselőház. A törvénymódosításra azért volt szükség, mert a jogszabály jelenleg érvényben lévő formáját kifogásolta az Európai Unió legfelsőbb bírósága. A módosított jogszabály 25 százalékkal csökkenti a gépkocsik beíratásához szükséges díjat. Az elfogadott tervezet alapján a jövőben a járművek romániai forgalomba-helyezésekor fizetendő regisztrációs díjat a motor típusa, a hengerűrtartalom, a szén-dioxid-kibocsátás, a környezetszennyezési szabvány típusa (Euro-norma) alapján számolják ki, illetve a kormány által javasolt módszer alapján az autó amortizációját is figyelembe veszik. A kabinet szerint így minden jármű esetében a valós szennyezésnek megfelelő összeget tudnak megállapítani. A módosított díjat ugyanakkor az első regisztrációs adóról szóló törvény életbe lépése, vagyis 2007. január elseje előtt forgalomba helyezett járművekre is kivetik. Ebben az esetben a szennyezési adót, a tulajdonjog átíratása alkalmával kell kifizetnie a vásárlónak. A tervezet alapján az új környezetvédelmi adót egyetlen alkalommal kell befizetni, akár használt, akár új jármű forgalomba helyezése esetén, függetlenül attól, hogy az autót külföldön vagy Romániában gyártották. A jogszabály szerint azok a polgárok, akik a 2008. július elseje óta érvénybe levő törvény szerint nagyobb környezetszenynyezési adót fizettek, mint amenynyit a nemsokára alkalmazható új törvénytervezet előír, visszakérhetik az adókülönbözet értékét. Borbély László környezetvédelmi miniszter korábban azt nyilatkozta: az államnak az idén 240 millió lejbe kerül majd a régi és az új környezetvédelmi adó közötti különbözet visszafizetése az autótulajdonosok számára. A különbözetet a megyei pénzügyi hatóságok fizetik vissza a Környezetvédelmi Alap forrásaiból. |
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.