Eugen Teodorovici pénzügyminiszter
Van intézményközi együttműködés a kormány és a Román Nemzeti Bank (BNR) között, nincs szükség arra, hogy Klaus Johannis államfő közvetítsen közöttük – véli Eugen Teodorovici pénzügyminiszter.
2018. április 24., 14:132018. április 24., 14:13
2018. április 24., 14:152018. április 24., 14:15
„Azt hiszem, nincs szükség mediálásra. Van egy kormányunk, amely intézményi kapcsolatban áll a Román Nemzeti Bankkal. Máskor is említettem, hogy pénzügyminiszterként többször is egyeztettem a jegybank kormányzójával, úgyhogy nem hiszem, hogy közvetítésre lenne szükség más állami intézmény részéről” – hangoztatta kedden a tárcavezető. Teodorovici rámutatott, Klaus Johannis államfő vélhetően meghívást intéz majd Viorica Dăncilă miniszterelnökhöz, aki eldönti, hogy eleget tesz-e ennek vagy sem.
Klaus Johannis államfő hétfő este, kerékpározás közben újságíróknak úgy nyilatkozott, megpróbál közvetíteni a kormány és a Román Nemzeti Bank között, és a következő napokban tárgyalásra hívja a Cotroceni-palotába mind a kabinet, mind a jegybank képviselőit, abban a reményben, hogy sikerülni fog közös nevezőre jutniuk. Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnök korábbi kijelentéseire reagálva Johannis kifejtette: lehetséges, hogy az elnöki hivatal és a BNR azonos álláspontot képvisel bizonyos témák kapcsán, „azon egyszerű oknál fogva, hogy olyan emberek vagyunk, akik értik a gazdaság törvényeit, és látjuk, mi történik a román gazdaságban”.
Klaus Johannis államfő szerint az egymást követő szociáldemokrata kormányok „vitatható” gazdaságpolitikája okolható a piaci nyugtalanságért, a váratlanul gyorsan emelkedő inflációért, nem pedig a Román Nemzeti Bank, ahogy azt a kormánytöbbség el akarja hitetni.
„Teljesen elhibázott a BNR-t okolni az infláció vagy a kamatok emelkedése miatt, ugyanakkor ezzel nem oldódik meg semmi. Teljesen elhibázott a külföldi befektetőket, a külföldi cégeket hibáztatni. Nem. A PSD-kormányok vitatott bérezési, gazdaság- és adópolitikái vezettek ehhez a piaci nyugtalansághoz és közvetett módon az infláció, valamint a kamatok emelkedéséhez. A probléma megoldható, de ehhez felelős hozzáállásra, fenntartható kormánypolitikákra van szükség” – fogalmazott az elnök.
Az államfő rámutatott, ő már a kezdetekkor felhívta a figyelmet, hogy a bérezési és adópolitika nyugtalanságot fog szülni, mivel nem előzték meg „komoly tanulmányok”, a társadalmi partnerekkel való egyeztetések, és „erővel vitték át a parlamenten”. „Miután bizonyos alkalmazotti kategóriáknak nőtt a fizetésük, jött ez az infláció, amely gyakorlatilag hatástalanította a bérnövekedést, a kamatok tovább nőttek. (...) A helyzeten még lehet javítani, de ezt nem a BNR-nek, nem a befektetőknek, nem a cégeknek kell megtenniük, hanem a kormánynak. Ha sokáig várunk még, hosszú távon kiható egyensúlyzavarok keletkezhetnek” – figyelmeztetett Johannis.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
szóljon hozzá!