Fotó: Haáz Vince
Miközben közfelháborodás övezi, hogy a bukaresti kormánynak nem sikerült megnyugtatóan rendeznie a különleges nyugdíjként emlegetett szolgálati időskori juttatások értékét, a nyugdíjpont folyamatos emelésével jobbról előztek az állami nyugdíjalapból kiutalt, nagy összegű járandóságok, amelyek közül ma a legnagyobbak jócskán lekörözik a nyugdíjas bírák, ügyészek, pilóták havi juttatását.
2023. október 24., 20:242023. október 24., 20:24
Az állami nyugdíjak reformja még mindig várat magára, nem sikerült tartani az országos helyreállítási tervben (PNRR) vállalt határidőt, a jogszabályi változásokig a pedig a legmagasabb nyugdíj meghaladja a bruttó 95 000 lejt, míg több mint egymillió nyugdíjas a minimális havi jövedelmet kapja, ami alig 1125 lej – irányította rá a figyelmet friss elemzésében az Adevărul.ro hírportál. Amely aláhúzza:
A jövedelemskála felső végét a nyugdíjasok többsége nehezen foghatja fel, amikor 1,14 millió nyugdíjas 1125 lejes garantált minimáljövedelmet kap, míg az átlagnyugdíj 2108 lej.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb adatai szerint Romániában 4,97 millió nyugdíjas van. Közülük
a legmagasabb bruttó nyugdíj 95 423 lej, a második legmagasabb pedig 71 147 lej. A dobogó alsó fokán egy 68 981 lejes bruttó nyugdíjjal rendelkező személyt találunk, míg a negyedik és ötödik helyen olyan idősek állnak, akiknek a havi bruttó jövedelme – az állami nyugdíjbiztosító által a portál rendelkezésére bocsátott adatsorok szerint – 64 385 lej, illetve 60 352 lej.
Mindez pedig azt jelenti, hogy az állami nyugdíjakból származó legmagasabb jövedelmek meghaladják a legnagyobb különleges nyugdíjak szintjét, amelyek közül a legmagasabb 58 191 lej, míg a második és harmadik legnagyobb összegű speciális juttatás 56 875 lej, illetve 56 447 lej.
A különnyugdíjakat szabályozó törvény az országos helyreállítási terv (PNRR) idei mérföldkövei közül a legnehezebb és legfontosabb volt – jelentette ki a pénteki kormányülésen Marcel Ciolacu.
Az elemzés rámutat: miközben az állami nyugdíjakat kizárólag az aktív évek alatt az államnak fizetett járulékok alapján folyósítják, és
addig a különlegesek juttatások kiszámításakor más képleteket vesznek figyelembe: a tevékenység utolsó hónapjának vagy hónapjainak átlagjövedelmének egy százalékát, és emelésükre minden alkalommal sor kerül, amikor indexálják a fizetéseket abban a kategóriában, amelybe tartoznak.
Az elemzés ugyanakkor emlékeztet: új állami nyugdíjtörvénynek 2023. március 31-ig kellett volna elkészülnie, de a koalíció ezt elhalasztotta, máig nem bocsátották közvitára a vonatkozó tervezetet. A helyreállítási tervbe foglaltak szerint egyértelmű mechanizmust kell találni arra, hogy a nyugdíjakat kiszámítható időközönként emeljék, ne pedig ad hoc döntésekkel, azaz akkor, amikor egyik vagy másik kormány akarja, a cél pedig az egyenlőtlenségek csökkentése.
Marcel Ciolacu miniszterelnök azt mondja, január 1-jéig szeretné kihirdetni a nyugdíjtörvényt, a teljes nyugdíjreformot.
Augusztus végén 4 766 378 nyugdíjasa volt Romániának, az átlagnyugdíj értéke 1965 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) adataiból.
Romániában még mindig igen mély a bérszakadék: a legfrissebb hivatalos adatok szerint a legmagasabb ágazati átlagbér négyszer magasabb, mint a legalacsonyabb.
A dél-koreai székhelyű Hanwha Aerospace, az ázsiai ország legnagyobb katonai eszközöket gyártó cége jövő év elején megkezdi egy páncélozott járműveket előállító gyár építését Romániában.
Az idei év első hét hónapjában 1,013 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia, 5,9 százalékkal (56 700 toe) többet, mint az előző év azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közölt adataiból.
A legfelsőbb bíróság hétfőn úgy döntött, hogy a havi étkezési támogatást nem kell figyelembe venni a közalkalmazottak fizetett szabadságra járó bérének kiszámításakor.
A CFA Románia elemzőinek becslései szerint idén még két alkalommal csökkenni fog az alapkamat, amely így év végére 6 százalékra mérséklődik.
Az év eleji gazdatüntetéseknek lassan beérik az eredménye: az Európai Bizottság a 2027-ben kezdődő új uniós ciklustól több ponton is változtatna a Közös Agrárpolitikán (KAP). Erről beszélt a Krónikának Winkler Gyula EP-képviselő.
Januárra véglegesítik a kiszolgáltatott energiafogyasztóknak szánt támogatások kritériumait – jelentette ki pénteken az energiaügyi miniszter.
Az idei első hét hónapban a nyers adatok szerint 1,8 százalékkal, a szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint 1,4 százalékkal csökkent az ipari termelés Romániában 2023 azonos időszakához képest.
Alapvetően a tavalyi formátumban, viszont jelentős változásokkal, nagyobb megpályázható összeggel és önrésszel, rekordköltségvetéssel bonyolítják le idén a napelemes áramtermelő rendszerek lakossági beszerzését támogató Zöld ház programot.
Csütörtökön utalják a nyugdíjasok bankszámlájára az újraszámolt nyugdíjakat – tájékoztatott a bukaresti munkaügyi minisztérium.
szóljon hozzá!