Fotó: Haáz Vince
Marcel Ciolacu miniszterelnök azt mondja, január 1-jéig szeretné kihirdetni a nyugdíjtörvényt, a teljes nyugdíjreformot, ami számításai szerint az első évben legtöbb 15 százalékos, minimum az inflációs rátának megfelelő hatással lesz a 100 milliárd lejes nyugdíjkeretre. A kormányfő szerint a legnagyobb nyugdíjak mindössze 5 százalékkal, de a legkisebbek akár 40 százalékkal is nőhetnek.
2023. szeptember 28., 08:482023. szeptember 28., 08:48
„Szeretném, ha január 1-jéig ki lenne hirdetve a nyugdíjtörvény, a teljes nyugdíjreform, a 4-es számú kifizetési kérelemben foglaltak” – jelentette ki Marcel Ciolacu a Digi 24 hírtelevízió műsorában. Jelezte egyúttal: három forgatókönyv készült a Világbankkal.
Vannak például olyan emberek, akik 30 évet dolgoztak, és 1000 vagy 1500 lejes mezőgazdasági nyugdíjjal rendelkeznek. Ceauşescu idején nem volt járulék. Mit kellene tennem? Kiásni a sírból és szidni? (…) Vannak bizonyos méltánytalanságok” – mutatott rá a miniszterelnök.
Beszélt ugyanakkor arról is, hogy az intézkedés az első évben legtöbb 15 százalékos, de minimum az inflációs rátának megfelelő hatással lesz a 100 milliárd lejes nyugdíjkeretre.
„Nagyon világosan el fogjuk magyarázni, miután már elküldtük a tervezetet a Bizottságnak. Kiállunk a nyilvánosság elé, és elmagyarázzuk. Ezek az alapelvek” – vetítette előre Marcel Ciolacu.
Marcel Ciolacu miniszterelnök tervei szerint jövő év elejétől életbe fog lépni az új nyugdíjtörvény, és „legalább az inflációs rátával megegyező” nyugdíjemelés várható, de előbb a kisebb összegű juttatásokat növelik.
Már kinyomtatták a 3000 lejnél kisebb jövedelmű nyugdíjasok emelt összegű nyugdíjszelvényeit, a pénzt október első felétől kezdik utalni – közölte hivatalos Facebook-oldalán kedden a munkaügyi minisztérium.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!