Fotó: Pixabay
A különnyugdíjakat szabályozó törvény az országos helyreállítási terv (PNRR) idei mérföldkövei közül a legnehezebb és legfontosabb volt – jelentette ki a pénteki kormányülésen Marcel Ciolacu.
2023. október 20., 14:262023. október 20., 14:26
A miniszterelnök azt mondta, a különnyugdíjak törvénye, amelyet csütörtökön hirdetett ki Klaus Iohannis államfő, az országos helyreállítási terv (PNRR) idei mérföldkövei közül „a legnehezebb és legfontosabb volt”, és ettől függ 3 milliárd euró kifizetése. „Életbevágóan fontos számunkra az európai pénz” – szögezte le.
„Ezért fontos, hogy az autópályák építéséhez más külső forrásokat is bevonjunk” – idézte Ciolacut az Agerpres.
A miniszterelnök rámutatott: a pénteki kormányülésen jóváhagyják a Románia és az Európai Beruházási Bank közötti, 200 millió euró értékű finanszírozási szerződésről szóló memorandumot is.
Ciolacu azt is elmondta, az európai beruházások és projektek minisztériumának 500 millió lejt utalnak át a legfontosabb beruházások állami társfinanszírozásának fedezésére, és ezzel több mint félmilliárd eurós európai kifizetéseket gyorsítanak fel. „Így jó úton haladunk afelé, hogy az idén véget érő pénzügyi időszakban meghaladjuk a 90 százalékos lehívási arányt” – jelentette ki a miniszterelnök.
„November 1-jéig le kell zárnunk az egész parlamenti folyamatot, az alkotmánybírósági döntéssel együtt. Kicsit szorít minket az idő. Ha nem zárjuk le ezt a mérföldkövet, akkor lezárás nélkül iktatjuk, és Románia 1,4 milliárd eurót veszít. November 1. után is megoldható, van hat hónapunk. A kifizetések azonban februárban, márciusban történnek” – összegzett akkor Marcel Ciolacu.
Csaknem 1,5 milliárd eurót veszíthet Románia, amennyiben november elsejéig nem sikerül végérvényesen lezárni az úgynevezett különleges nyugdíjak ügyét – kongatta meg újfent a vészharangot szerdai televíziós nyilatkozatában Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Klaus Iohannis államfő ki is hirdette csütörtökön a különleges nyugdíjakról szóló új jogszabályt, amelyet az alkotmánybírósági ajánlások nyomán módosított és fogadott el újra a parlament.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!