Archív felvétel
Fotó: YouTube
Miközben Bogdan Chiriţoiu, a Versenytanács elnöke is arra hívja fel a figyelmet, hogy nem biztosított a valós piaci verseny a személyszállító ágazatban, a fuvarozók tüntetnek, és munkabeszüntetéssel fenyegetőznek.
2018. szeptember 26., 17:312018. szeptember 26., 17:31
2018. szeptember 26., 17:342018. szeptember 26., 17:34
Bejelentéséhez híven utcára vonult kedden a Romániai Hivatásos Fuvarozók Szövetsége (COTAR).
Azt mondják, az október 6–7-ére meghirdetett népszavazást követően országos sztrájkba lépnek, amennyiben a közlekedési minisztérium az előzetes tervek szerint módosítja a megyei és megyeközi személyszállításra vonatkozó jelenlegi szabályozást.
„Lucian Șova közlekedési miniszter a legutóbbi nyilatkozatában azt mondta, hogy mi monopolhelyzetben vagyunk, és bizonyos cégek 15 éve léteznek. Hát ha az zavarja Șova urat vagy Dăncilă asszonyt – mert ugye egy miniszter nem nyilatkozhat anélkül, hogy a kormányt megkérdezné –, hogy mi 15 éve megvagyunk, és stabil a megyei és megyeközi személyszállítás piaca, akkor ezek szerint abnormális országban élünk. A miniszterrel folytatott legutóbbi tárgyalások után kollégáim követelik a lemondását. Ha nem mond le, mi utcára megyünk, és ha ő azt hiszi, hogy viccelünk, akkor téved” – nyilatkozta a Mediafax hírügynökségnek a tüntetést követően Ion Comuși, a COTAR alelnöke.
Közben Bogdan Chiriţoiu, a Versenytanács elnöke is megerősítette a Lucian Șova közlekedési miniszter által a napokban elhangozatottakat, miszerint
Chiriţoiu a News.ro hírügynökségnek elmondta, az általa vezetett hivatal ismételten kérte a közlekedésügyi tárcától ennek az előírásnak az eltörlését, hogy valós piaci verseny alakulhasson ki az ágazatban.
A minisztérium hivatalos statisztikái szerint jelen pillanatban Romániában mintegy 3600 olyan cég létezik, amelyeknek engedélyük van a személyszállításra, miközben a megyei és megyeközi járatokat összesen 325 vállalat buszai bonyolítják. Vagyis 28 ezer buszból mintegy 2900 szállítja a belföldi járatokon utazókat.
A személyszállítási szabályok megtartása mellett különben a fuvarozók a taxistörvény módosítását is kérik, azt szeretnék elérni, ha kikerülne a jogszabály szövegéből a „rendszeresen” és „állandóan” kifejezés, illetve a „rent a car”, vagyis az autóbérelés átkerülne a közlekedési minisztériumhoz. Véleményük szerint a fuvarozás jelenleg válsághelyzetben van, miután az üzemanyagok ára a tavalyi év azonos időszakához mérten több mint 18 százalékkal emelkedett, munkaerőhiánnyal kell megküzdeniük, a kormány döntései nyomán kénytelenek emelni a fizetéseket, nincs megfelelő infrastruktúra, gyengül a román deviza, és csaknem 2,6 százalékkal nőtt az infláció a szállítási szolgáltatások terén. „Ezek jelentik meglátásunk szerint a társadalom valós gondjait, ám a közlekedési miniszter nem száll síkra ezek megoldásáért” – rója fel közleményében a COTAR.
A korábban bejelentett három nap helyett végül csak kettőn vonulnak utcára a személyszállító vállalatok, és nem is 1000 buszt, hanem csak ennek felét mozgósítják a tiltakozó megmozdulásra.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!