2012. szeptember 05., 09:042012. szeptember 05., 09:04
A legnagyobb, több mint 3800 lejes nettó átlagjövedelmet a megelőző hónapokhoz hasonlóan a pénzügyi közvetítői szektorban dolgozók keresték, míg a legkevesebb, mindössze 858 lejes fizetést továbbra is a szálloda-, illetve vendéglátó-ipar-ágban regisztrálták, a szegmens az elmúlt hónapokban is a lista utolsó helyét foglalta el. Júliusban ugyanakkor a gazdasági szektor legtöbb ágazatában nagyobb volt a nettó átlagbér, mint az előző hónapban, elsősorban a nyári juttatásoknak köszönhetően.
Legjelentősebb mértékben 14,6 százalékkal a szállítást kisegítő tevékenységek terén emelkedett a nettó átlagbér, 11 százalékkal többet kerestek a biztosítással és autógyártással foglalkozók, az elektromosenergia-, földgáz- és vízkitermelési és szállítási szegmensek esetében ugyanakkor 9 százalékos növekedést jegyzett a statisztikai hivatal. Ezzel szemben 17,9 százalékkal csökkent a nettó átlagfizetés a telekommunikáció területén, 15,6 százalékkal a dohányiparban és 7 százalékkal a gyógyszeriparban. Az állami alkalmazottak szintén kevesebbet kerestek júliusban, mint az azt megelőző hónapban.
A tanügyben 3,5 százalékkal esett vissza a nettó átlagbér, a nyári szünidő miatt ugyanis a pedagógusok kevesebb fizetést kapnak ebben az időszakban. Az egészségügyben jóval kevesebb, alig 0,4 százalékos csökkenést jegyzett az INS. Ehhez képest a közigazgatásban dolgozók 0,6 százalékkal többet kerestek, mint júniusban, mivel sokan ekkor kapták meg a szabadságot megelőző előleget. A tavalyi év azonos időszakának adatait figyelembe véve ez idén júliusban 5,8 százalékkal emelkedett.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.