Ígéret. A hatóságok szerint már nincs akadálya a napelemek felszerelésének és a pénz megtérítésének
Fotó: Pixabay
Módosított szabályzattal próbálja felpörgetni a környezetvédelmi minisztérium a Zöldház programot. Eddig még egyetlen kivitelező sem kapta meg a pénzét, holott közülük sokan már szeptember–októberben benyújtották az elszámolási iratcsomókat.
2021. február 04., 12:322021. február 04., 12:32
Változott a napelemek megvásárlását támogató Zöldház program útmutatója, a Környezetvédelmi Alap megkezdi a támogatható költségek visszatérítését – adta hírül szerdán Facebook-oldalán Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter. Úgy fogalmazott, a változtatások kiküszöbölik az esetleges akadályokat, amelyekbe a program kedvezményezettjei beleütközhettek a költségek visszaigénylése során. A tárcavezető friss bejelentése szerint a módosított szabályzat február 1-jén már megjelent a Hivatalos Közlönyben, azt a környezetvédelmi minisztérium még tavaly decemberben bocsátotta közvitára.
A jogszabály több változtatást is tartalmaz, többek között azt, hogy
Szabályozza továbbá, hogy a magánszemélyek hogyan válthatnak kivitelezőt, lehetőség lesz nagyobb kapacitású rendszerek jóváhagyására, mint amit a Környezetvédelmi Alap előzetesen engedélyezett. Elfogadják a fotovoltaikus pannókat is, amennyiben azok eleget tesznek a programban vázolt feltételeknek, engedélyezik a pannók elhelyezésének megváltoztatását.
A dokumentum rendelkezik arról is, hogy a visszatérítési kérelmeket kizárólag online lehet benyújtani elektronikus postán vagy az alkalmazáson keresztül, azzal a megjegyzéssel, hogy a program kedvezményezettjei és a jóváhagyott kivitelezők a dokumentumokat megőrzik a Környezetvédelmi Alappal kötött szerződés lejártáig.
Tánczos Barna hangsúlyozta, a program nagyon jó ötlet volt, a 2019-es kivitelezése azonban jelentős hiányosságokat mutatott. Mint fogalmazott, mandátuma átvételekor ezt a programot működésképtelen állapotban találta: a 12 650 aláírt szerződésből körülbelül mindössze 450 költségtérítési kérelem érkezett.
– írta a közösségi oldalán a miniszter, arra kérve a haszonélvezőket, vigyék végig a folyamatot.
Fotó: Barabás Ákos
Eddig még egyetlen kivitelező sem kapta meg a pénzét a Környezetvédelmi Alaptól (AFM), holott közülük sokan már szeptember–októberben benyújtották az elszámolási iratcsomókat. Mint András Lehel, a programban részt vevő Melinda-Impex Install Kft. vezérigazgatója lapunknak elmondta, az engedélyezett kivitelezők internetes csoportjában tájékozódik, és még senki nem kapta meg a pénzét.
Erre különben a Greenpeace Románia már az elmúlt év végén felhívta a figyelmet, hangsúlyozva, hogy
Ezt erősítette meg András Lehel is, aki hangsúlyozta: „az elszámolás egy mérföldkő”. „A program során sorozatos nehézségekkel szembesültünk, de az ostor akkor csattan igazán a vállalkozókon, ha nehézkes lesz a kifizetés” – fogalmazott a vállalkozó, aki aggasztónak tartja, hogy még azok sem kapták meg a pénzüket, akik szeptemberben beküldték a hatóságnak az elszámolásokat.
A székelyföldi vállalkozás most nyújtotta be az elszámolásokat, mert mint András Lehel mondta, az elmúlt évben elhúzódtak az engedélyeztetések, a visszacsatlakozási engedélyek beszerzése, az áramszolgáltatók sem voltak felkészülve, így kitolódott a pillanat, amikor a finanszírozási szerződést alá tudta írni a befektető, a pályázó és a hatóság. A tulajdonképpeni munkálatokat augusztus végén, szeptember elején kezdték el, és november elejéig fejezték be. A nyertes pályázataik 90 százalékát üzembe is helyezték.
András Lehel úgy véli, a rendelkezésre álló idő nyolc hónapról tizenkettőre növelése nem jelent feltétlenül segítséget. „Nem az a cél, hogy húzzuk az időt. Annyi munkát vállalunk, amennyit a kapacitás lehetővé tesz, hogy alaposan, tervezetten, minőségben tudjuk kivitelezni. Ezentúl sem fogjuk túlvállalni magunkat” – szögezte le a cégvezető, aki abban bízik rövid idő alatt, zökkenőmentesen elszámolják, kifizetik a befektetett pénzüket.
Cégek is pályázhattak
Szerdán éjfélkor járt le a határidő, ameddig a cégek feltölthették a pályázataikat az Electric-Up programba. A kiírás szerint a kis- és középvállalkozások, illetve mérettől függetlenül a vendéglátóipari és idegenforgalmi vállalkozások legtöbb 100 ezer euró vissza nem térítendő támogatást hívhattak le napkollektorok telepítésére és elektromosautó-töltő állomások kiépítésére. András Lehel, a programban részt vevő Melinda-Impex Install Kft. vezérigazgatója hangsúlyozta, ez egy jó kezdeményezés, láttak benne lehetőséget elsősorban azok a cégek, melyeknek nagy az áramfogyasztása. Ezúttal nem a szerelőcégek pályáztak, hanem közvetlenül a haszonélvezők töltötték fel az adataikat, a szükséges iratokat, ám a műszaki és a kereskedelmi tartalommal a szakcégek segítettek. „Várhatóan ezekből is lesznek sikeresen elbírált pályázatok. A termelőcégek esetében jelentős az éves áramfogyasztás, a jelentős állami támogatással készülő napelemparkok hozzájárulnak a költségmegtakarításhoz, és egyúttal a versenyképesség megtartásához, növeléséhez” – húzta alá a szakember.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.
Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
szóljon hozzá!