Napelemprogram: új útmutatót adott ki a környezetvédelmi tárca, pénzüket várják a kivitelezők

Ígéret. A hatóságok szerint már nincs akadálya a napelemek felszerelésének és a pénz megtérítésének •  Fotó: Pixabay

Ígéret. A hatóságok szerint már nincs akadálya a napelemek felszerelésének és a pénz megtérítésének

Fotó: Pixabay

Módosított szabályzattal próbálja felpörgetni a környezetvédelmi minisztérium a Zöldház programot. Eddig még egyetlen kivitelező sem kapta meg a pénzét, holott közülük sokan már szeptember–októberben benyújtották az elszámolási iratcsomókat.

Bíró Blanka

2021. február 04., 12:322021. február 04., 12:32

Változott a napelemek megvásárlását támogató Zöldház program útmutatója, a Környezetvédelmi Alap megkezdi a támogatható költségek visszatérítését – adta hírül szerdán Facebook-oldalán Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter. Úgy fogalmazott, a változtatások kiküszöbölik az esetleges akadályokat, amelyekbe a program kedvezményezettjei beleütközhettek a költségek visszaigénylése során. A tárcavezető friss bejelentése szerint a módosított szabályzat február 1-jén már megjelent a Hivatalos Közlönyben, azt a környezetvédelmi minisztérium még tavaly decemberben bocsátotta közvitára.

Több ponton is módosítottak

A jogszabály több változtatást is tartalmaz, többek között azt, hogy

az eddigi nyolc hónapról tizenkettőre módosul a projekt megvalósítására szánt időkeret, amit a koronavírus-járvány, a téli kedvezőtlen időjárás, valamint a bürokratikus ügyintézés indokol.

Szabályozza továbbá, hogy a magánszemélyek hogyan válthatnak kivitelezőt, lehetőség lesz nagyobb kapacitású rendszerek jóváhagyására, mint amit a Környezetvédelmi Alap előzetesen engedélyezett. Elfogadják a fotovoltaikus pannókat is, amennyiben azok eleget tesznek a programban vázolt feltételeknek, engedélyezik a pannók elhelyezésének megváltoztatását.

A dokumentum rendelkezik arról is, hogy a visszatérítési kérelmeket kizárólag online lehet benyújtani elektronikus postán vagy az alkalmazáson keresztül, azzal a megjegyzéssel, hogy a program kedvezményezettjei és a jóváhagyott kivitelezők a dokumentumokat megőrzik a Környezetvédelmi Alappal kötött szerződés lejártáig.

Tánczos Barna hangsúlyozta, a program nagyon jó ötlet volt, a 2019-es kivitelezése azonban jelentős hiányosságokat mutatott. Mint fogalmazott, mandátuma átvételekor ezt a programot működésképtelen állapotban találta: a 12 650 aláírt szerződésből körülbelül mindössze 450 költségtérítési kérelem érkezett.

Idézet
Az útmutató első verziója pedig annyira leszűkített és korlátozott volt, hogy a legtöbb kérés ez alapján nem részesülhetett volna pozitív elbírálásban. A finanszírozási útmutatót módosították, rugalmasabbá tették, tehát már nincs akadálya a munkálatok elvégzésének és a visszatérítési kérelmek benyújtásának”

– írta a közösségi oldalán a miniszter, arra kérve a haszonélvezőket, vigyék végig a folyamatot.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Elrettenti a szakcégeket a kifizetések késlekedése

Eddig még egyetlen kivitelező sem kapta meg a pénzét a Környezetvédelmi Alaptól (AFM), holott közülük sokan már szeptember–októberben benyújtották az elszámolási iratcsomókat. Mint András Lehel, a programban részt vevő Melinda-Impex Install Kft. vezérigazgatója lapunknak elmondta, az engedélyezett kivitelezők internetes csoportjában tájékozódik, és még senki nem kapta meg a pénzét.

Erre különben a Greenpeace Románia már az elmúlt év végén felhívta a figyelmet, hangsúlyozva, hogy

a kifizetések késése elrettenti a szakcégeket a zöld programokban való részvételtől.

Ezt erősítette meg András Lehel is, aki hangsúlyozta: „az elszámolás egy mérföldkő”. „A program során sorozatos nehézségekkel szembesültünk, de az ostor akkor csattan igazán a vállalkozókon, ha nehézkes lesz a kifizetés” – fogalmazott a vállalkozó, aki aggasztónak tartja, hogy még azok sem kapták meg a pénzüket, akik szeptemberben beküldték a hatóságnak az elszámolásokat.

A székelyudvarhelyi cég is attól teszi függővé, hogy belépjen a program esetleges második felvonásába, hogy milyen módon zárul az első elszámolása.

A székelyföldi vállalkozás most nyújtotta be az elszámolásokat, mert mint András Lehel mondta, az elmúlt évben elhúzódtak az engedélyeztetések, a visszacsatlakozási engedélyek beszerzése, az áramszolgáltatók sem voltak felkészülve, így kitolódott a pillanat, amikor a finanszírozási szerződést alá tudta írni a befektető, a pályázó és a hatóság. A tulajdonképpeni munkálatokat augusztus végén, szeptember elején kezdték el, és november elejéig fejezték be. A nyertes pályázataik 90 százalékát üzembe is helyezték.

András Lehel úgy véli, a rendelkezésre álló idő nyolc hónapról tizenkettőre növelése nem jelent feltétlenül segítséget. „Nem az a cél, hogy húzzuk az időt. Annyi munkát vállalunk, amennyit a kapacitás lehetővé tesz, hogy alaposan, tervezetten, minőségben tudjuk kivitelezni. Ezentúl sem fogjuk túlvállalni magunkat” – szögezte le a cégvezető, aki abban bízik rövid idő alatt, zökkenőmentesen elszámolják, kifizetik a befektetett pénzüket.

Cégek is pályázhattak

Szerdán éjfélkor járt le a határidő, ameddig a cégek feltölthették a pályázataikat az Electric-Up programba. A kiírás szerint a kis- és középvállalkozások, illetve mérettől függetlenül a vendéglátóipari és idegenforgalmi vállalkozások legtöbb 100 ezer euró vissza nem térítendő támogatást hívhattak le napkollektorok telepítésére és elektromosautó-töltő állomások kiépítésére. András Lehel, a programban részt vevő Melinda-Impex Install Kft. vezérigazgatója hangsúlyozta, ez egy jó kezdeményezés, láttak benne lehetőséget elsősorban azok a cégek, melyeknek nagy az áramfogyasztása. Ezúttal nem a szerelőcégek pályáztak, hanem közvetlenül a haszon­élvezők töltötték fel az adataikat, a szükséges iratokat, ám a műszaki és a kereskedelmi tartalommal a szakcégek segítettek. „Várhatóan ezekből is lesznek sikeresen elbírált pályázatok. A termelőcégek esetében jelentős az éves áramfogyasztás, a jelentős állami támogatással készülő napelemparkok hozzájárulnak a költségmegtakarításhoz, és egyúttal a versenyképesség megtartásához, növeléséhez” – húzta alá a szakember.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint

Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint
2025. május 08., csütörtök

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP

Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP
2025. május 08., csütörtök

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint

Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint
2025. május 08., csütörtök

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen

Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen
2025. május 08., csütörtök

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat

Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat
2025. május 08., csütörtök

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre

Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre
2025. május 07., szerda

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég

Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég
2025. május 07., szerda

Nem tetszik az Európai Bizottságnak, hogy kevesebbet fizetünk a gázért, az ársapka kivezetését követeli

Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.

Nem tetszik az Európai Bizottságnak, hogy kevesebbet fizetünk a gázért, az ársapka kivezetését követeli
2025. május 07., szerda

Borús kilátások: 5,09 lejre nőtt az euró árfolyama, gyors tempóban emelkedik a ROBOR szintje is

Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.

Borús kilátások: 5,09 lejre nőtt az euró árfolyama, gyors tempóban emelkedik a ROBOR szintje is
2025. május 06., kedd

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt

Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt