2010. április 29., 09:112010. április 29., 09:11
Úgy látja, valóban gondot okozhat, hogy a környéken, a Vitéz (Dacia) utcai híd és a körgyűrű hídja között megnő az autósforgalom és ezáltal a légszennyezés, de úgy véli, a károk kiegyenlítődnek, mivel a két közeli híd és a környező utcák forgalma viszont csökken, sok utca tehermentesítődik.
Emellett az új híd két nagy városrész, Észak-Őssi és a Rogériusz, illetve az Aradi út és környéke közötti távot jócskán lerövidíti, ami megint csak a gépkocsik által kibocsátott károsanyag-mennyiség csökkenését eredményezheti.
A zajszennyezés is reális probléma az elöljáró szerint. Bolojan úgy véli, az eredetileg a hídra tervezett plexi védőpannók nem nyújtanak igazi megoldást, hiszen azok csak a híd víz fölötti részén tartanák vissza a zajt, a környező utcákhoz csatlakozó szakaszon már semmit nem használnának. Tervei szerint az újonnan keletkező autóutakat úgynevezett „zöld függönnyel”, vagyis fasorral határolná el a lakott területtől és a zöldövezetektől, s ez szerinte a lég- és zajszennyezést is csökkentené.
Emellett a környék tízemeletes tömbházainak hőszigetelését és korszerűsítését is mihamarabb el kell kezdeni, hogy a lakások mindegyikén hőszigetelő ablakokat szerelhessenek fel, amelyek a lakókat védenék az autósforgalom okozta zajtól. A környéken jelenleg egy, kizárólag gyalogosforgalmat kiszolgáló pontonhíd található. A tervek szerint az új híd nagyjából 1,9 millió euróért épülhet meg.
Fontosnak tartja a polgármester, hogy a Váradról Biharpüspöki felé vezető út vasúti felüljárója mihamarabb megújuljon. Az elavult szerkezet korszerűsítésére egy három verziót tartalmazó előtanulmány készült. Két, egyenként 13 millió lejt számoló változat új alul- vagy felüljáró építését ajánlja, a harmadik, legolcsóbb pedig a meglévő megújítását. Utóbbi a becslések szerint 1,3 millióba kerülne.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.