Fotó: Pixabay
A korábbinál is nagyobb hiányt jósol Romániában idén és jövőre is az EBRD, a Standard & Poor's pedig arra figyelmezteti a bukaresti hatóságokat, hogy 10 százalékot meghaladó lehet a deficit, ha tényleg megejtik a 40 százalékos nyugdíjemelést. Florin Cîţu pénzügyminiszter szerint eközben Románia azon államok között van, amelyekben a legkevésbé nőtt idén a deficit.
2020. október 01., 11:502020. október 01., 11:50
2020. október 01., 12:582020. október 01., 12:58
Lefele módosította Románia amúgy sem túl fényes gazdasági növekedési kilátásait csütörtökön közzétett jelentésében az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), a nemzetközi pénzintézet a 2020-as és a 2021-es év esetében is rontott korábbi előrejelzésén.
A friss prognózis szerint a román gazdaság idén 5 százalékkal fog zsugorodni a korábban várt 4 százalék helyett, jövőre pedig a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékának megfelelő lesz a növekedés. Az EBRD májusban még 4 százalékos gyarapodást vetített előre.
Az első nyolc hónap után Románia államháztartási hiánya 5,18 százalékra, 54,77 milliárd lejre nőtt a bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyítva – közölte hétfőn a pénzügyminisztérium. A deficit több mint felét a kabinet a koronavírus-járvány elleni védekezésre és a válság megelőzés&
És tovább ronthat az esélyeken, ha a parlament döntésének megfelelően 40 százalékkal nő a nyugdíjpont értéke. A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő intézet szerdán arra figyelmeztette a romániai hatóságokat, hogy meghaladhatja jövőre a 10 százalékot a költségvetési hiány, amennyiben ezt tényleg meglépik.
– idézi az S&P figyelmeztetését az Agerpres hírügynökség.
A hitelminősítő becslései szerint a nyugdíjak növekedése, más szociális kiadásokkal együtt, Románia GDP-arányos költségvetési hiányát 10 százalék fölé növelheti 2021-ben, és ez még legalább két évig így is maradhat.
Nem fogjuk engedni, hogy annál nagyobb mértékben nőjön a nyugdíjpont értéke, mint amire lehetőség volt – jelentette ki hétfőn Florin Cîţu pénzügyminiszter a Bukaresti Értéktőzsdénél (BVB), ahol egy hivatalos eseményen vett részt.
A bukaresti költségvetési tanács szerint elengedhetetlen az államháztartás bevételeinek növelése, hogy a román gazdaság felkészült legyen a jövőbeni válsághelyzetekre; azt is megállapította a testület, hogy a jelenlegi magas államháztartási hiányt a nemzetközi piacok nem fogják hosszú távon tolerálni.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
szóljon hozzá!