Fotó: Gazda Árpád
Jelenleg 518 kilométernyi autópálya és gyorsforgalmi út építése zajlik, további 263 kilométernyi szakasz pedig a versenytárgyalási vagy tervezési fázisban van – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szerdán.
2024. augusztus 07., 19:032024. augusztus 07., 19:03
2024. augusztus 07., 19:052024. augusztus 07., 19:05
A kormányfő Sorin Grindeanu szállításügyi miniszterrel munkalátogatást tett az A7-es autópálya építkezésén, a Ploieşti és Buzău közötti szakaszon. Ciolacu arról beszélt, hogy az orosz gáztól való energiafüggetlenség és az előnyös energiamix dacára sem fognak a befektetők a kívánt mértékben Romániába jönni, ha nem folytatódnak az infrastrukturális beruházások.
A szállításügyi minisztérium hatáskörébe tartozó fejlesztések 40 százaléka történik jelenleg az országos helyreállítási alapból (PNRR) vagy más uniós pénzekből, 60 százalékát az államkasszából finanszírozzák. „Számomra és Románia jelenlegi kormánya számára az infrastrukturális beruházások prioritást élveznek” – szögezte le a miniszterelnök.
Közel 15 évvel ezelőtt avatták fel az A3-as észak-erdélyi autópálya első, Torda és Gyalu közötti szakaszát, de a 42 kilométeres, letérők nélküli szakaszon csak most épül olyan csomópont, mely a Marosvásárhely és Dés között közlekedők hasznára lehet.
Sorin Grindeanu ugyanezen az eseményen közölte, hogy év végére körülbelül 140 kilométeres szakaszon járható lesz az A7-es jelzésű moldvai autópálya. A miniszter arról számolt be a sajtónak, hogy a Dumbrava és Mizil közötti 1-es szakasz körülbelül 80 százalékban, a Mizil és Pietroasele közötti 2-es szakasz 88-90 százalékban készült el. Ezek megépítésének határideje idén ősszel jár le. A következő ellenőrzést szeptember 15-e körül tartja majd a helyszínen, és reményei szerint október végén átadják a forgalomnak ezt a két szakaszt – tette hozzá Grindeanu.
Arról is beszámolt, hogy a 3-as szakasz munkálatai az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) nagy késéssel meghozott döntései miatt késnek, jelenleg 10 százalékon állnak. Azt is elmondta, a Paşcani–Suceava közötti, az országos helyreállítási terv révén finanszírozott autópályaszakasz jelenleg a versenytárgyalási fázisban van.
Miközben Sorin Grindeanu továbbra sem izgul a hírhedt Marzsina–Holgya-sztrádaszakasz határidős befejezését illetően, civil szakemberek egyszerűen elképzelhetetlennek tartják, hogy Dél-Erdélyben betartható a PNRR-ben leszögezett céldátum.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!