Fotó: Gazda Árpád
Jelenleg 518 kilométernyi autópálya és gyorsforgalmi út építése zajlik, további 263 kilométernyi szakasz pedig a versenytárgyalási vagy tervezési fázisban van – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szerdán.
2024. augusztus 07., 19:032024. augusztus 07., 19:03
2024. augusztus 07., 19:052024. augusztus 07., 19:05
A kormányfő Sorin Grindeanu szállításügyi miniszterrel munkalátogatást tett az A7-es autópálya építkezésén, a Ploieşti és Buzău közötti szakaszon. Ciolacu arról beszélt, hogy az orosz gáztól való energiafüggetlenség és az előnyös energiamix dacára sem fognak a befektetők a kívánt mértékben Romániába jönni, ha nem folytatódnak az infrastrukturális beruházások.
A szállításügyi minisztérium hatáskörébe tartozó fejlesztések 40 százaléka történik jelenleg az országos helyreállítási alapból (PNRR) vagy más uniós pénzekből, 60 százalékát az államkasszából finanszírozzák. „Számomra és Románia jelenlegi kormánya számára az infrastrukturális beruházások prioritást élveznek” – szögezte le a miniszterelnök.
Közel 15 évvel ezelőtt avatták fel az A3-as észak-erdélyi autópálya első, Torda és Gyalu közötti szakaszát, de a 42 kilométeres, letérők nélküli szakaszon csak most épül olyan csomópont, mely a Marosvásárhely és Dés között közlekedők hasznára lehet.
Sorin Grindeanu ugyanezen az eseményen közölte, hogy év végére körülbelül 140 kilométeres szakaszon járható lesz az A7-es jelzésű moldvai autópálya. A miniszter arról számolt be a sajtónak, hogy a Dumbrava és Mizil közötti 1-es szakasz körülbelül 80 százalékban, a Mizil és Pietroasele közötti 2-es szakasz 88-90 százalékban készült el. Ezek megépítésének határideje idén ősszel jár le. A következő ellenőrzést szeptember 15-e körül tartja majd a helyszínen, és reményei szerint október végén átadják a forgalomnak ezt a két szakaszt – tette hozzá Grindeanu.
Arról is beszámolt, hogy a 3-as szakasz munkálatai az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) nagy késéssel meghozott döntései miatt késnek, jelenleg 10 százalékon állnak. Azt is elmondta, a Paşcani–Suceava közötti, az országos helyreállítási terv révén finanszírozott autópályaszakasz jelenleg a versenytárgyalási fázisban van.
Miközben Sorin Grindeanu továbbra sem izgul a hírhedt Marzsina–Holgya-sztrádaszakasz határidős befejezését illetően, civil szakemberek egyszerűen elképzelhetetlennek tartják, hogy Dél-Erdélyben betartható a PNRR-ben leszögezett céldátum.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!