2012. január 05., 09:032012. január 05., 09:03
Eddig hét tagállam – Nagy-Britannia, Írország, Franciaország, Málta, Hollandia, Luxemburg és Belgium – jelezte, hogy további két évig, 2014 januárjáig meghosszabbítja a két, 2007-ben csatlakozott ország polgáraival szembeni megszorításokat. Spanyolország az ország súlyos gazdasági helyzete miatt még tavaly hivatalos engedélyt kapott az Európai Bizottságtól az ideiglenes korlátozás bevezetésére. Németország részben megnyitotta munkaerőpiacát, Olaszország pedig – a régi tagállamok közül elsőként – a teljes nyitás mellett döntött a tavalyi év végétől. Ausztria várhatóan később dönt. Az Európai Bizottság jelezte: mindegyik tagállamnak alaposan meg kell indokolnia döntését, ha úgy határoz, hogy fenntartja a korlátozásokat. Az Európai Parlament két hete szólította fel a régi tagállamokat, hogy nyissák meg munkaerőpiacukat a román és a bolgár munkavállalók előtt. Mint arról beszámoltunk, a két ország csatlakozásával kapcsolatosan az EU rögzítette, hogy a régi tagállamok indokolt esetben meghatározott ideig fenntarthatják a munkaerő-piaci korlátozásokat az új tagok polgáraival szemben.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.