Fotó: Rostás Szabolcs
A bukaresti Versenytanács elemzése szerint az alapélelmiszerek átlagára a nagyobb kiskereskedelmi láncok üzleteiben 43 százalékig terjedően csökkent augusztus első hetében a kereskedelmi árrést korlátozó sürgősségi kormányrendelet hatására.
2023. augusztus 16., 18:262023. augusztus 16., 18:26
2023. augusztus 16., 18:512023. augusztus 16., 18:51
A versenyhivatal szerdai közleménye szerint a júniusi átlagárakhoz képest a gyümölcsök és a zöldségek ára mérséklődött a legnagyobb mértékben augusztus első hetében. E szerint a paradicsom 44, a szőlő ára 38, a zöldpaprika 32 százalékkal lett olcsóbb. Csökkent a burgonya, a hagyma, a szilva, a görögdinnye és a sárgarépa ára is. „Az idő múlásával az élelmiszerár-csökkenés egyre szélesebb körben elterjed, mivel a drágábban vásárolt korábbi árukészletek kimerülnek. Biztos vagyok benne, hogy az elkövetkező időszakban egyre több üzletben csökken az alapélelmiszererek ára” – idézte a közlemény a Versenytanács elnökét, Bogdan Chiriţoiut.
Az utóbbi termék esetében májusban 20 százalékos árcsökkenést vezettek be az áruházláncok a feldolgozók és a kiskereskedők fél évre szóló önkéntes árkedvezmény-megállapodásának megfelelően. A Versenytanács közölte azt is, hogy az alapélelmiszereket tartalmazó fogyasztói kosárban lévő többi termék (kenyér, étolaj, tojás, cukor és kukoricaliszt) ára is csökkent a vizsgált időszakban.
Ami a húsféléket illeti: a csirkeaprólékért 10, a csirkeszárnyért 6, a grillcsirkéért közel 4 százalékkal kevesebbet kellet fizetni augusztus első hetében, mint júniusban. 1,8 százalékkal csökkent a kockázott friss sertéshús ára is, a sertéslapocka átlagára viszont 1,4 százalékkal nőtt.
A román kormány 17 alapélelmiszer árának korlátozása érdekében június végén elfogadott sürgősségi rendelete augusztus elsején lépett hatályba. A jogszabály a következő három hónapban 20 százalékra korlátozza a feldolgozók és a kiskereskedők által alkalmazható megengedett árrést, a nagybani forgalmazók pedig (az adásvételek számától függetlenül) együttesen legfeljebb 5 százalékos haszonkulcsot számolhatnak fel. A rendelet meghatározott összetételű és kiszerelésű fehér kenyérre, friss tehéntejre, telemeára, joghurtra, búzalisztre, kukoricadarára, tojásra, napraforgóolajra, csirkehúsra, sertéshúsra, friss zöldségre, gyümölcsre, burgonyára és cukorra vonatkozik. Hatályának esetleges meghosszabbításáról a tapasztalatoktól függően a három hónapos időszak végén döntenek
Az alapélelmiszerek árréscsökkentését előíró kormányrendelet betartását fogják ellenőrizni a hatóságok az élelmiszerüzletekben – jelentette be szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!