Olcsó és szép. Albániában nőtt a leglátványosabban a rövid távú lakásbérlések száma
Fotó: Pixabay
Változó turisztikai trendekre irányítja rá a figyelmet egy friss elemzés, amely szerint egyre népszerűbbek a külföldre utazók körében az olyan, korábban kevésbé felkapott és egyben olcsóbb turisztikai célpontok, mint Albánia, Koszovó vagy éppen Románia, és ott sem feltétlenül a szállodák, hanem a például Airbnb rendszerben kiadó szobák, lakások, amelyek amúgy az esetek többségében szállodai körülményeket ajánlanak.
2024. március 06., 19:302024. március 06., 19:30
Az utóbbi időben egyre több külföldi látogató kezdett olcsóbb célpontokat választani, és olyan országokba utaznak, amelyek eddig nem örvendtek túlzott népszerűségnek – irányítja rá a figyelmet az AirDNA elemzése, amelyet a Rador román hírügynökség szemlézett.
Az AirDNA a saját honlapján található meghatározás szerint a világ piacvezetője a rövidtávú bérbeadással kapcsolatos információk terén, a platform a Vrbo és az Airbnb adatai alapján 120 000 piacon több mint 10 millió ingatlanból származó adatokkal operál.
Az Evz.ro portál által idézett elemzés szerint ugyanakkor egyre többen döntenek úgy, hogy nem szállodában vagy apartmanban szeretnének megszállni, hanem valami olcsóbb, de mégis kényelmes, többnyire központi vagy a tengerparthoz közel fekvő szálláshelyet keresnek. Ezt az igényt igyekszik kielégíteni a többek között Romániában és Magyarországon is jelen levő az Airbnb online foglalási rendszer, amelynek keretében magánszemélyek adhatják ki éppen nem használt, vagy kifejezetten e célra vásárolt lakásukat rövid időszakra a turistáknak.
A szállodai jellegű, rövidtávú lakásbérlés iránti kereslet (az éjszakák száma alapján) 2023-ban 59 százalékos éves szintű növekedést mutatott, ami lenyűgözően, 149 százalékkal haladja meg a 2019-es szintet. Albánia előremenetele volt amúgy a leggyorsabb Európában.
Albánia tíz évvel ezelőtt még gúny tárgya volt, de a külföldi turisták számában idén már meg fogja előzni Romániát – jelentette ki egy szerdai bukaresti sajtótájékoztatón az Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) elnöke.
33 százalékos éves keresletnövekedést regisztrált, míg 2019-hez képest a szálláséjszakák száma 114 százalékkal volt magasabb tavaly.
Ha épp ennyire látványos növekedést nem is produkált, Romániát is kiemeli az elemzés, ahol 2022-hez képest 20 százalékos, 2019-hez képest pedig 40 százalékos volt a növekedés.
Mint írták, először is, gyönyörű tájakat, gazdag kulturális örökséget és meglátogatásra érdemes történelmi látnivalókat kínálnak. Emellett – más régiókkal ellentétben – a nyári hónapokban az is előnyükre válik, hogy nem rohamozzák meg turisták tömegei, miközben különösen júliusban és augusztusban Görögország, Spanyolország, Olaszország, Franciaország és Portugália népszerű helyein is nyomasztó tud lenni a tömeg.
Emellett a népszerű úti célok hátránya a jóval magasabb szállásköltség is. Az AirDNA adatai szerint 2023-ban egy éjszaka átlagára egy szállodai rendszerben kiadott lakás átlagára Koszovóban 50 euró volt egy éjszakára, Albániában átlagosan mindössze 56 eurót, Romániában pedig 80 eurót kellett lepengetni.
Bukarest, Brassó és Konstanca voltak tavaly a leglátogatottabb romániai városok – derül ki az Országos Statisztikai Intézet adataiból
Ehhez képest 2023-ban Görögországban, Spanyolországban és Olaszországban is meghaladta a 150 eurót az éjszakánkénti átlagár.
Ez az ár 2022-hez képest nem változott, ami azt mutatja, hogy ahol további emelésekre tettek kísérletet, ott a foglaltság szenvedett. A nyári hónapokban és különösen az augusztusi főszezonban az egész Görögországra számított átlagár elérte a 225 eurót, ami szintén a legmagasabb Európában. A legdrágább területek Mykonos, Santorini, Kréta, Rodosz és Korfu voltak.
Ezzel szemben Athénban az árak – bár emelkedtek – egész évben megfizethetőbbek voltak, 110 euró/éj körül mozogtak.
Görögország számos szigetét keresi fel minden évben a turisták tömege. Mi két, belátható méretűt – Zákinthoszt és Kefallíniát – választottunk úti célul. Jól döntöttünk: emlékezetes és tartalmas hetet töltethettünk el e görög vidékeken.
A dél-koreai székhelyű Hanwha Aerospace, az ázsiai ország legnagyobb katonai eszközöket gyártó cége jövő év elején megkezdi egy páncélozott járműveket előállító gyár építését Romániában.
Az idei év első hét hónapjában 1,013 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia, 5,9 százalékkal (56 700 toe) többet, mint az előző év azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közölt adataiból.
A legfelsőbb bíróság hétfőn úgy döntött, hogy a havi étkezési támogatást nem kell figyelembe venni a közalkalmazottak fizetett szabadságra járó bérének kiszámításakor.
A CFA Románia elemzőinek becslései szerint idén még két alkalommal csökkenni fog az alapkamat, amely így év végére 6 százalékra mérséklődik.
Az év eleji gazdatüntetéseknek lassan beérik az eredménye: az Európai Bizottság a 2027-ben kezdődő új uniós ciklustól több ponton is változtatna a Közös Agrárpolitikán (KAP). Erről beszélt a Krónikának Winkler Gyula EP-képviselő.
Januárra véglegesítik a kiszolgáltatott energiafogyasztóknak szánt támogatások kritériumait – jelentette ki pénteken az energiaügyi miniszter.
Az idei első hét hónapban a nyers adatok szerint 1,8 százalékkal, a szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint 1,4 százalékkal csökkent az ipari termelés Romániában 2023 azonos időszakához képest.
Alapvetően a tavalyi formátumban, viszont jelentős változásokkal, nagyobb megpályázható összeggel és önrésszel, rekordköltségvetéssel bonyolítják le idén a napelemes áramtermelő rendszerek lakossági beszerzését támogató Zöld ház programot.
Csütörtökön utalják a nyugdíjasok bankszámlájára az újraszámolt nyugdíjakat – tájékoztatott a bukaresti munkaügyi minisztérium.
Románia kompenzációt fog kérni az Európai Uniótól (EU), mivel ebben a térségben az energiaárak jóval magasabbak, mint Nyugat-Európában – jelentette ki egy csütörtöki szakkonferencián az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!