2011. június 10., 09:162011. június 10., 09:16
A külföldön dolgozó romániai munkavállalók évente átlagosan 9000 eurót takarítanak meg, ebből pedig 2000 eurót küldenek haza – derül ki a Soros Alapítvány és az Országos Forrásadatok Nemzetközi Ügynöksége (IASCI) által készített felmérésből. 2009 és 2010 augusztusa között a külföldön munkát vállaló román állampolgárok összesen mintegy 12 milliárd eurót takarítottak meg, ebből 2,9 milliárdot küldtek haza otthon maradt rokonaiknak.
Gabriel Petrescu, a Soros Alapítvány romániai vezetője a felmérés csütörtöki, bukaresti bemutatóján elmondta, a romániai vendégmunká-sok országonkénti megoszlása képzettségüktől is függ. A vendégmunkások többsége Olaszországban és Spanyolországban dolgozik (43, illetve 23 százalék), ahol alacsonyabb képzettséget igénylő munkakörökben, zömmel az építőiparban és a mezőgazdaságban tevékenykednek. A Németországban, Franciaországban és az Egyesült Államokban (7, 5, illetve 2 százalék) dolgozó romániaiak ugyanakkor elsősorban különleges szakértelmet igénylő területeken találtak állást. Petrescu szerint egy külföldi román háztartás havi átlagjövedelme 1896 euró, ennek mintegy 40-45 százalékát tudják félretenni, és csupán 6 százalékát küldik haza Romániába.
Valentin Lazea, a Román Nemzeti Bank (BNR) vezető közgazdásza elmondta, az Európai Unió déli tagállamaiban (Olaszország, Spanyolország, Portugália, Görögország) dolgozó románok azért teszik félre a pénzt, hogy egyszer hazatérjenek Romániába. 25 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy házat kívánnak építeni Romániában, ugyanakkor azzal a problémával szembesülnek, hogy mivel az építő-, illetve a könnyűiparban dolgoznak, Romániában ezek az ágazatok nem nyújtanak számukra megfelelő munkalehetőségeket.
Az északi államokban, illetve az Egyesült Államokban és Kanadában dolgozó romániaiak ugyanakkor nem kívánnak hazatérni Romániába, és pénzt sem küldenek haza.
Leonard Orban, Traian Băsescu államfő Európa-ügyi tanácsadója rámutatott, a román állampolgárok külföldre irányuló migrációja előbb-utóbb jelentős gazdasági problémákat okoz otthon, mivel sokan közülük nehezen helyettesíthető szakemberek. Mint elmondta, az Európai Bizottság június 24-i ülésén tárgyal majd a migrációról és a menedékjog biztosításáról, az erre vonatkozó szabályozás elfogadása pedig hosszú időre meghatározza majd az EU bevándorlási politikáját. Mint kifejtette, sokan vannak azok, akik „erőddé” alakítanák az EU-t, amelyben csakis a képzett bevándorlókat fogadják be, hogy ezáltal is hozzájáruljanak a régió gazdasági fellendüléséhez.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
szóljon hozzá!