Mentenék az eurót, míg menthető

Tovább kell mélyíteni az euróövezeten belüli integrációt a nemzetközi gazdasági válság leküzdésének érdekében, de ez nem hozhatja hátrányos helyzetbe a többi tíz EU-tagállamot – hangoztatta José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke tegnap Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén felszólalva.

Hírösszefoglaló

2011. november 17., 08:452011. november 17., 08:45

„Az euró nem lesz erősebb és stabilabb, ha az unió széttagolódik” – fogalmazott. Úgy vélte, a válság most már rendszerjellegűvé vált, és leküzdése további komoly erőfeszítéseket kíván minden tagállamtól. A piaci támadások ellen egyetlen tagország sem immunis – szögezte le. Barroso szerint az európai uniós alapszerződés további módosítása is szükségesnek látszik, de a jelenlegi válsághelyzetre ez nem jelentene közvetlen megoldást. Hozzátette: a módosításról folyó gondolkodás nem lehet ok arra, hogy késlekedjenek a válságkezeléshez szükséges más intézkedésekkel.

Még rugalmasabbá tennék a mentőcsomagot

A választott uniós képviselő-testület a válságról és az EU-n belüli gazdasági együttműködés fokozásáról tartott vitát Barroso mellett az uniós kormányfői tanácsot elnöklő Herman Van Rompuy és az euróövezeti országok pénzügyminiszteri tanácsát vezető Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök részvételével. Utóbbiak szintén hangsúlyozták, hogy a gazdasági integrációt mélyíteni kell mind az euróövezeten, mind a teljes EU-n belül. A bizottsági elnök méltatta, hogy hamarosan életbe lép az együttműködést és a pénzügyi fegyelmet jelentősen javító jogszabályok csomagja, és bejelentette, hogy további javaslatokat tesznek majd az unió közös gazdaságirányítási rendszerének javítására. Utóbbiak között említette a konszolidációs programot végrehajtó tagországok uniós felügyeletének javítását, továbbá az euró stabilitását segítő – mentőcsomagként is szolgáló – mechanizmus (EFSF) rugalmasságának további javítását.

Szigorodó szankciók

Herman Van Rompuy az előrelépés lehetőségei közé sorolta a pénzügyi fegyelmet megszegők elleni szankciók további szigorítását, még automatikusabbá tételét. Ismét megemlítette az unión belüli szavazati jogok ideiglenes felfüggesztésének eshetőségét is. Elképzelhetőnek tartotta az euróövezeti országok adósságának korlátozott mértékű közös kezelését is. Megerősítette Van Rompuy, hogy a jövőben is lesznek külön euróövezeti csúcstalálkozók. Az uniós elnök is elismerte, hogy az utóbbi időben felerősödtek az utalások a kétsebességes Európára, de úgy vélte, a helyzetet nem szabad dramatizálni. A teljes EU-nak érdeke, hogy az euróövezet stabilan, megfelelő szerkezetben működjön – hangoztatta. Juncker megerősítette, hogy a tagországok minden bizonnyal még ebben a hónapban befejezik a munkát az EFSF utóbbi hónapokban elhatározott reformjáról. Ő is fontosnak tartotta, hogy a tartósan túlzott deficittel rendelkező országok jobban elszámoltathatók legyenek, akár az Európai Parlament előtti meghallgatások útján is. Több politikát kellene vinni a gazdasági kormányzásba – hangoztatta Juncker.

Látszólagos egyetértés

A vitában felszólaló EP-képviselők nagyobb része egyetértett azzal, hogy a válság kezeléséhez „több Európára”, azaz nagyobb uniós szintű összefogásra és illetékességre van szükség. Akadt mindazonáltal olyan felszólalás is, amely szerint a központi intézmények „költségvetési diktatúrát” próbálnak létrehozni. A legnagyobb, néppárti frakciót vezető Joseph Daul hangoztatta, hogy a képviselők nem ellenzik a szerződésmódosítást, de emiatt nem szabad késlekedni a sürgősebb válságkezelési intézkedésekkel. A szociáldemokrata képviselőcsoport elnöke, Martin Schulz arra figyelmeztetett, hogy a piacon uralkodó irányzatok, mintegy „ismeretlen hatalmak” már a demokráciát fenyegetik az unióban. Úgy vélte, a központi intézmények nem tesznek eleget ez ellen. Guy Verhofstadt liberális frakcióvezető teljes gazdasági és pénzügyi unió kiépítésére szólított fel, a zöldek társelnöke, Daniel Cohn-Bendit pedig kevesellte a válság kezelésére tett intézkedéseket. Európa nem hatékonyabb azáltal, hogy Berlin és Párizs telefonos irányítással próbálkozik – mondta a francia környezetvédő EP-tag.

Gazdasági miniszter is lesz Mario Monti
A gazdasági szaktárca irányításával járó feladatokat is Mario Monti újonnan beiktatott olasz kormányfő látja el. Erről ő maga nyilatkozott tegnap, miután tárgyalt Giorgio Napolitano államelnökkel. A tegnap ismertetett kormánynévsorra egyébként politikusok egyáltalán nem kerültek fel, annak ellenére, hogy Monti ezt szerette volna, hiszen akkor a politikum is jobban kivette volna a részét a válságmentésből. Az ismertebb nevek között szerepel Corrado Passera, a Banca Intesa Sanpaolo korábbi vezérigazgatója, aki a fejlesztési és infrastrukturális miniszteri tárcát kapta meg. A külügyminiszter a diplomata Giulio Terzi. A kormányban 11 miniszter van Montin kívül, emellett öt tárca nélküli miniszter is feladatot kapott az európai ügyek kezelésétől a parlamenttel való kapcsolattartásig terjedő feladatokra. A részletes kormányprogramot ma ismertetik, a bizalmi szavazás pénteken lesz.

 

Mégis jöhetnek a görög megszorítások
Mégis bizalmat szavaz az Új Demokrácia a Lukasz Papademosz vezette nemzeti egységkormánynak a nemzetközi szervezetek által nyújtott pénzügyi mentőöv újabb részletének folyósítása érdekében – jelentette be tegnap a konzervatív alakulat vezetője, Antonisz Szamarasz. Mint beszámoltunk, a korábban ellenzékben lévő, ám az átmeneti egységkormányban két tárcával részt vevő Új Demokrácia vezére hétfőn a párt parlamenti képviselői előtt még arról beszélt, hogy nem fog egyetlen újabb megszorító intézkedést sem megszavazni a mentőcsomag érdekében.


 

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 19., hétfő

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait

A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait
2025. május 19., hétfő

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme

A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme
2025. május 19., hétfő

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve

Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve
2025. május 16., péntek

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint

Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint
2025. május 15., csütörtök

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme
2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt
2025. május 14., szerda

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint

Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint
2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)