Menni vagy maradni?

Menni vagy maradni?

Ellentmondásos a megítélése az állástalanokat munkavállalásra ösztönző sürgősségi kormányrendeletnek: van, aki üdvözli, és valós segítségnek tartja, más viszont alapvetően elhibázottnak nevezi a szülőföld elhagyását támogató kezdeményezést.

Bíró Blanka

2016. október 06., 13:362016. október 06., 13:36

2016. október 06., 16:122016. október 06., 16:12

Mint ismeretes, a kormány szeptember végi ülésén fogadta el a rendeletet, ami szerint 12 500 lejes egyszeri támogatásban részesülhet, aki egy új munkahely kedvéért a lakóhelyétől legkevesebb ötven kilométerre költözik. A dokumentum viszont azóta sem jelent meg a Hivatalos Közlönyben, Kelemen Tibor, a Kovászna megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatója pedig úgy tudja, azóta a távolságot tizenöt kilométerre módosították, így a kisebb, megyéken belüli költözés esetén is igényelhető a támogatás.

Inkább megyén belül van mozgás

Kelemen Tibor különben a Krónika kérdésére úgy nyilatkozott, amíg a rendelet végleges változata nem jelenik meg, nehéz értékelni annak a hatását, ám amint hatályba lép, mindenképpen népszerűsíteni fogják. Fontosnak tartja azt a rendelkezést, hogy a költözés támogatása mellett 500 lejes pénzsegélyt is kaphatnak azok, akik újra munkába állnak, és korábban nem szerepeltek a munkanélküliségi nyilvántartásokban, tehát nem részesültek semmilyen segélyben. Példaként Kelemen elmondta, a statisztikai adatok szerint csak Kovászna megyében 80-90 ezer munkaképes személy van, akik nem alkalmazottak, ám a munkanélküliségi adatbázisban sem szerepelnek. Ők valószínűleg vidéken, önellátó, egyéni gazdaságokban élnek.

Kelemen Tibor abban bízik, hogy a kormány által tervezett ösztönző támogatásokkal ezt a réteget sikerül valamennyire mozgósítani, és ezáltal csökkenhet a munkaerőhiány. Szerinte az is előrelépés lehet, hogy a munkáltatók a jelenleginél magasabb állami támogatásban részesülnek, ha pályakezdőket, fogyatékkal élőket, 45 év felettieket, tartósan munkanélkülieket vagy a gyereküket egyedül nevelőket alkalmaznak.

A szakember szerint egyébként Háromszéken elsősorban a megyén belüli mozgást segítheti elő a rendelet, nem annyira a megyébe, vagy a megyén kívüli migrációt, hiszen jelenleg is bejárnak falvakból a gyárakba, sőt Barótról is ingáznak a sepsiszentgyörgyi nadrággyárakba. Többen pedig Sepsiszentgyörgyről és Bodzafordulóról Brassóban vállalnak munkát, nekik az ingázás költségeihez való hozzájárulás jelenthet valós segítséget. Kelemen szerint a rendelet arra is ösztönözhet, hogy az emberek ne külföl­dön keressenek munkát, hanem inkább a határokon belül próbálkozzanak.

Antal Árpád: elhibázott intézkedés

Alapvetően elhibázottnak tartja ezzel szemben a kormány elképzelését Antal Árpád. Sepsiszentgyörgy szociológusvégzettségű polgármestere lapunk megkeresésére kifejtette, nem jelenthet megoldást arra ösztönözni az embereket, hogy elhagyják a szülőföldjüket, a falut, a várost, ahol addig éltek. „Most is azt tapasztaljuk, hogy a kelet–nyugat tengelyen van erős mozgás – az országon belül és a határon túlra is. Nem az a megoldás, hogy tovább bátorítjuk az embereket, hogy elhagyják a szülőföldjüket, és végül az elmaradott régiók kiürüljenek. Nem lehet cél, hogy minden Vaslui megyei lakos átköltözzön Temes megyébe, és még pénzt is kapjon ezért” – érvelt az elöljáró.

Antal Árpád azt sem tartja jó ötletnek, hogy az emberek bejárjanak, vagy beköltözzenek faluról városra, hiszen amikor a hetvenes-nyolcvanas években erőszakkal költöztették be a vidékieket a városi tömbházakba, dolgoztatták őket a gyárakban, az tulajdonképpen senkinek nem tett jót. A székelyföldi polgármester arra is felhívta a figyelmet, Ausztriától nyugatra általános, hogy a falun élők életminősége sokkal jobb, mint a városiaké, hiszen például vidéken sokkal tisztább a levegő, ezért a kormánynak abban kellene segítenie, hogy a vidékiek falun, a városiak pedig városon tudjanak maguknak és családjuknak megfelelő életminőséget teremteni.

„Elhibázott olyan folyamatokat beindítani, hogy az emberek faluról elkezdjenek városra beköltözni” – szögezte le a háromszéki politikus, aki szerint félő, hogy ezzel a különböző régiók közötti szakadék is tovább mélyül. Szerinte a kormány feladata az lenne, hogy azonosítsa az elmaradott régiókat, és arra ösztönözze a vállalkozásokat, hogy oda betelepedjenek. Azt is fontos szempontnak tartja, hogy olyan térségekbe irányítsák a befektetéseket, ahol olyan emberek élnek, akik valóban akarnak dolgozni.

Sok a kérdőjel

Nehéz előre megbecsülni a támogatási rendszer hatását, de jelenleg valós akadályt jelent a munkaerőpiacon, hogy a munkavállalók nehezen mozdulnak, túlságosan kötődnek a lakóhelyükhöz, a házukhoz – szögezte le megkeresésünkre Kerekes Kinga, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának egyetemi docense. „A külföldi munka mégis felülírta ezeket a szempontokat, spanyolországi vagy olaszországi szezonmunkára sokan elmentek, de a helyi mobilitás továbbra sem fokozódott. Ez azt jelenti, hogy az emberek elsősorban azt mérlegelik, hogy mekkora az összeg, amiért megéri elköltözni, vagy éppen ingázni, és ebben lehet ösztönző a kormányrendelet által előírt támogatásrendszer” – részletezte Kerekes Kinga.

Rámutatott, sokan azért döntenek inkább az otthonmaradás mellett, mert kiszámolják, hogy a szociális segélyből is több marad meg, ha a családi házban élnek, mint ha elköltöznek, de a bérből albérletet is kell fizetni. Hasznosnak tartja az ingázás költségeinek támogatását, hiszen a vidéken élőknek így nem kell beköltözniük a városba, ám vállalhatnak ott munkát. Az ingázásnak nemcsak az idő-, hanem a pénzvonzata is sokat nyom a latban, a kiskeresetűek esetében valós akadályt jelent, hogy ha a minimálbérből 100-200 lejt buszbérletre kell költeni. A közgazdász úgy látja, jelenleg is léteznek elnéptelenedett falvak, a lakók külföldön dolgoznak, sokkal hasznosabb lenne, ha sikerülne az országhatárokon belül tartani őket.

Ám a szakember úgy látja, nem lesz könnyű alkalmazni a rendeletet, sok feltételnek kell eleget tenni, és sok körülményt kell majd a hatóságoknak figyelemmel kísérniük, ellenőrizniük, a valós hatását csak az alkalmazás után lehet lemérni. „Az sem kizárt, hogy lesznek, akik visszaélnek a lehetőséggel, ám ezek az összegek mégsem olyan nagyok, hogy csak ezért a pénzért vállalja valaki a költözés vagy éppen a csalás kockázatát. De azoknak, akiknek valóban kínálkozik a lakóhelyüktől távolabb álláslehetőség, segíthet abban, hogy azt el is vállalják” – szögezte le Kerekes Kinga.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét
2024. április 05., péntek

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány

A paradicsom- és fokhagymatermesztési program támogatásaira pályázó gazdák május 16-ig nyújthatják be kérelmeiket. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca a hagymatermesztők támogatását is tervezi, erről a következő hetekben dönthet a kormány.

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány
2024. április 05., péntek

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben

Nőttek a globális élelmiszerárak márciusban havi összevetésben elsősorban a növényi olajárak emelkedése miatt az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapjára pénteken felkerült adatok szerint.

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben
2024. április 05., péntek

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában

Salt Bank néven online bank nyílt Romániában – jelentette be csütörtökön a pénzintézet.

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában
2024. április 04., csütörtök

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén

Románia az Amerikai Egyesült Államokat és Oroszországot is megelőzi az 1000 főre eső információtechnológiai (IT) szakemberek száma tekintetében: európai éllovas és globálisan a 6. helyen áll.

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén
2024. április 04., csütörtök

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány

Marcel Ciolacu kormányfő csütörtökön kijelentette, hogy szerinte az év végére 5 százalék alá csökken az infláció és nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány.

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány
2024. április 04., csütörtök

Újra drágul a cigaretta, idén ez már a második áremelés

Április 8-tól, hétfőtől idén immár másodszor drágul a cigaretta Romániában. 2023 első napja óta ez már az ötödik cigarettaáremelés.

Újra drágul a cigaretta, idén ez már a második áremelés
2024. április 04., csütörtök

Tündöklése után hanyatlásnak indult az Új otthonra váltott Első otthon program

Miközben pár évvel ezelőtt még pillanatok alatt kimerült az Első otthon, majd Új otthon programra szánt keret, mára már alig mutatkozik érdeklődés az állami garanciával zajló lakásvásárlási program iránt.

Tündöklése után hanyatlásnak indult az Új otthonra váltott Első otthon program
2024. április 03., szerda

Az európai minimálbér romániai bevezetésével dicsekszik a PSD

A kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) megerősítette: július elsejétől 3700 lejre nő a bruttó minimálbér Romániában, összhangban az európai minimálbér idei bevezetésével.

Az európai minimálbér romániai bevezetésével dicsekszik a PSD