Mélyülő papírhiány Európa-szerte: számos tényező okozza a jelenlegi válságot a szakemberek szerint

Mélyülő papírhiány Európa-szerte: számos tényező okozza a jelenlegi válságot a szakemberek szerint

Válságos helyzet a nyomdákban. Az értékesítési láncok sérülékenysége Európa-szerte évtizedek óta nem tapasztalt papírhiányhoz vezetett

Fotó: Pixabay

Novemberben csúcsosodhat ki az Európa-szerte számos nyomda, könyv- és lapkiadó vállalat számára hatalmas gondot okozó papírhiány a válság által szintén érintett Krónikának nyilatkozó szakemberek véleménye szerint. Mint mondták, számos tényező együttes hatása vezetett a jelenlegi áldatlan állapotok kialakulásához, és várhatóan további drágulásokra is készülni kell.

Krónika

2021. november 01., 10:002021. november 01., 10:00

Az értékesítési láncok sérülékenysége Európa-szerte évtizedek óta nem tapasztalt papírhiányhoz vezetett, a kínálat drámai csökkenése, az alapanyag- és az energiaárak emelkedése pedig megdrágította a papírt. „Egymástól független valamint egymással összefüggő tényezők összejátszása vezetett oda, hogy jelenleg olyan krízis van az papírpiacon, amit az elmúlt 28 évben soha nem tapasztaltunk” – szögezte le megkeresésünkre Tasnádi János, a kolozsvári Garamond nyomda igazgatóhelyettese.

Idézet
A túlélésért harcolunk, hiszen pontosan tudjuk, ha egy újság egy ideig bármilyen okból nem jelenik meg, szinte lehetetlen újraindítani”

– összegezte a szakember. Rámutatott: most már ott tartanak, hogy örülnek, ha találnak papírt, nem kérdezik, milyen méretű, milyen fajsúlyú, felvásárolják mindazt, ami a piacon van.

A napokban az állami papír-tartalékalap kezelőivel is tárgyalnak, onnan próbálnak vásárolni. Úgy tűnik ugyanis, hogy az állam 20–25 éves papírtekercseket tárol nem megfelelő körülmények között, de ez a felesleg, ezt is megveszik, ha adják. A Garamondnak nagy készletei voltak, ám most már azokat is felélik, de ennek köszönhető, hogy még nem kellett oldalszám-csökkentésre kötelezniük a megrendelőiket, egyelőre csak formátummódosítások vannak, ez érzékelhető a Krónika és a Székelyhon napilapoknál is.

Megdrágult, de nem is lehet hozzájutni

A Brexit, az elszabaduló energiaárak, a szállításban tapasztalható munkaerőhiány mind odavezetett, hogy a papírtermelés lecsökkent, a kínálat beszűkült, és ezzel együtt az árak az egekig ugrottak. A gondok már az év elején elkezdődtek, hiszen Nagy-Britannia Európa egyik legnagyobb papír-újrahasznosítója, ott felgyűltek a készletek, ám a Brexit miatt nem hozták át az Unióba a nyersanyagot – idézte fel Tasnádi János. Ez – tette hozzá – odavezetett, hogy a gyártók nyersanyaghiánnyal szembesültek.

A kolozsvári nyomda tíz éve dolgozik egy szlovéniai papírgyárral, a legnagyobb beszállítójuk július elején bezárt karbantartásra hivatkozva. Ez korábban is előfordult két–háromévente, ám akkor mindössze pár hetes volt a leállás, most viszont a gyár július óta nem indult újra. Értesülések szerint

az európai hatóságok az ügyben is vizsgálódnak, hogy a gyártók között felmerül-e a kartellezés gyanúja, hiszen a lecsökkentett termelés miatt elszabadultak az árak.

„Az év elejéhez képest megkétszereződtek az árak, és még nem látjuk, mikor lesz ennek vége” – mutatott rá a nyomda igazgatóhelyettese. Folyamatosan keresik a megoldásokat, Oroszországból próbálnak papírt szerezni, hiszen ott, ha drágábban is, de legyártják a rendeléseket, viszont ebben az esetben a szállítással vannak gondok, nehezen találnak szállítócéget, amely Oroszországból Romániába hozza a papírt. Másrészt az üzemanyag-drágulás miatt a szállítás is egyre többe kerül. Fehéroroszország is jelenthetne alternatívát, ám az uniós embargó miatt onnan nem tudják behozni a papírt – tudtuk még meg.

Nem látják a krízis végét

Hasonló tapasztalatokról számolt be lapunknak Csurulya Árpád, a sepsiszentgyörgyi T3 nyomda részlegvezetője is, hangsúlyozva, Európa-szerte papírkrízis van, ez most az újságpapírt is utolérte.

Idézet
Európában három papírgyár is bezárt, ez hatalmas kiesést jelent, Oroszországban, Fehéroroszországban, Ukrajnában nem állt le ugyan a termelés, de Fehéroroszországból az embargó miatt nem lehet vásárolni, a másik két országból is nehézkes a vásárlás, drága a szállítás, a vámellenőrzések miatt késnek a kamionok”

– részletezte a sepsiszentgyörgyi nyomda képviselője. Rámutatott: augusztus végétől újságpapír nélkül maradt a legnagyobb romániai forgalmazó, a készlet kimerült, a termelés pedig vészesen lecsökkent, így egy hónap alatt 50 százalékos volt a drágulás.

„Minden nyomda bármit megvásárolna, de nehezen jut papírhoz, így az újságok formátuma változik, van, amelyiket kisebbre, másikat nagyobbra kellett méretezni, attól függően, hogy éppen milyen papírt kap a nyomda, nincs lehetőség arra, hogy válogassanak” – mondta Csurulya Árpád. A nyomdász ugyanakkor attól tart, hogy

a krízis tulajdonképpen még csak most kezdődik, hiszen most merülnek ki a meglevő tartalékok, készletek.

Meglátása szerint novemberben tetőződhet a hiány, és még nem látják, miként tudják áthidalni.

„Az újságoknál az elmúlt években lecsökkent a példányszám, így kevesebb az újságnyomda, Erdélyben már csak három-négy működik, és ezek most ki vannak szolgáltatva az Unión kívüli papírtermelésnek. Egyelőre az árak biztosan nem stabilizálódnak, hiszen a cellulóz is megdrágult” – fejtette ki a szakember, aki abban reménykedik, hogy legalább az ellátás javul, bár a szállításban tapasztalható válság miatt ez is kérdéses. Mint mondta, egy teherautóra 20–22 tonna papírt tudnak rakodni, csakhogy nincs elég gépkocsivezető, fokozottak az ellenőrzések, a vonaton és a hajón szállításban is óriásiak a késések.

Idézet
Régen az újságkiadás stratégiai ágazat volt, törvény szabályozta, hogy bármi történik – járvány, háború – az újságnak meg kell jelennie, most már ez nem így van”

– magyarázta a szakember. Véleménye szerint különben az állami tartalékalapban sem bízhatnak, hiszen a szavazócédulákat is újságpapírra nyomtatják, az állam erre is kénytelen tartalékolni az esetleges előrehozott választásokra gondolva.

A lapkiadók is aggódnak, pedig lenne megoldás

Aggódik a papírkrízis miatt a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének (MÚRE) elnöke, Szűcs László is. A Nagyváradon élő újságíró, költő és lapkiadó is úgy gondolja, hogy a cellulózhiány még nem gyűrűzött be teljesen a román nyomdaiparba, de a Nyugat-Európában tapasztalható gondok nemsokára nálunk is éreztetik a hatásukat. Bár az általa vezetett Újvárad című irodalmi lap még nem szembesült komolyabb problémával, Szűcs úgy véli, nagyon sok lap nem fogja kibírni a jelenlegi krízist, amely egyértelműen a papír árának a megugrásához vezet.

A Holnap Kulturális Egyesület vezetőjeként ő maga is megtapasztalta, mit jelent, amikor a nyomdának nincs készleten megfelelő méretű vagy minőségű papírja: volt olyan könyv, amelyet a holnaposok már nem tudtak a tervezett külalakban kiadni. „Nem értem, hogy Romániában miért nem működik a papírbegyűjtés? Még ilyen körülmények között sem. Svédországban például a lapkihordók naponta begyűjtik az előfizetők által kiolvasott korábbi lapszámokat” – mondta el a MÚRE vezetője. A skandináv tapasztalattal ellentétben a legtöbb romániai településen viszont nem hogy a régi újságok begyűjtése mindmáig megoldatlan probléma, de még csak a szelektív hulladékgyűjtés sem működik.

Galéria

Olvasnivaló nélkül maradunk? A könyvkiadókra is lesújtotta papírválság, és más gondok is nehezítik mindennapjaikat

Fotó: Jakab Mónika

Áremelkedés is nehezíti a kiadók életét

Közvetetten érzékelik a papírhiányt kolozsvári könyvkiadók is. H. Szabó Gyula, a Kriterion Könyvkiadó igazgatója lapunknak ugyanakkor azt mondta,

nem a papírhiány okoz elsősorban gondot a könyvek kiadásában, hanem az általános drágulás, ami az utóbbi időben az egész nyomdaipart érinti.

„Ugyanannak a jelenségek egy másik vetületéről van szó. Még egyetlen nyomda sem utasított vissza papírhiányra hivatkozva, sokkal inkább az áremelkedés nehezíti könyveink megjelentetését” – mondta el az igazgató.

Ugyancsak az egész könyvkiadást érintő drágulást említette a legnagyobb problémaként Kozma Csaba, a kolozsvári Polis Könyvkiadó ügyvezetője is. Elmondta, az utóbbi évben körülbelül ötven százalékkal drágult a papír, óriási nyomdaköltségek vannak, ami a könyvkiadót is negatívan érinti. „Mivel kis példányszámban dolgozunk, a könyv önköltségi ára olyan magas, hogy sok esetben 150 lejért kellene adni, hogy minimális nyereség is legyen rajta. Ezt nem tudjuk megtenni, ezért csak pályázati pénzekből, támogatásokból jelentetünk meg könyveket, utánnyomásra nincs lehetőség, mert olyan magas a nyomdai költség” – mondta el a szakember.

Ideiglenes búcsú a keménytáblás könyvektől

Kozma Csaba beszélt ugyanakkor arról is, hogy a nyomdák már jelezték: keménytáblás könyveket idén nem vállalnak. Hasonló problémákkal szembesült Dávid Zoltán igazgató elmondása szerint a kolozsvári Misztótfalusi Kis Miklós Református Sajtóközpont is. Mint kérdésünkre részletezte,

az egyházi lapok és más kiadványok kiadására szakosodott kiadót és nyomdát még nem érinti súlyosan az Európa-szerte tapasztalható papírhiány.

A speciális kiadványaikhoz, mint a kalendáriumok, bibliaolvasó kalauzok, sikerült papírt szerezniük, és ígéretet kaptak egy nagyobb papírszállítmányra novemberben, így remélik, hogy az év végi könyvek megjelentetése zökkenőmentes lesz.

Mint rámutatott, náluk a problémát így elsősorban nem a papírhiány okozza, hanem a vállalt határidők körüli bizonytalanság, valamint az, hogy a piacon nincs már szürkelemez, azaz kötészeti karton, ami esetükben is a kemény táblás könyvek kiadásában okoz fennakadást, ezért Svédországból próbálnak egy nagyobb készletet rendelni.

Elmondta, a legnagyobb gondot a nyomdaiparban is tapasztalható áremelkedések okozzák.

Idézet
Nem a papírhiány befolyásolja a könyvek árát, hanem az általános drágulás az oka, kétheti rendszerességgel módosulnak a beszerzési árak.

Amit eddig vettünk 4,30 lejért, most ahhoz 9,70 lejért jutunk hozzá, sőt a beszállító azt mondta, azon se lepődjünk meg, ha ez az ár felmegy 15 lejre. Véleményem szerint ez nagyon felfújt dolog, ennek oka pedig, hogy minden nyomda megijedt, és elkezdett tartalékolni” – tette hozzá Dávid Zoltán.

Az egyházi nyomda vezetője megjegyezte, remélik, a papírhiányból adódó „hét szűk esztendő” csak pár hónapot tart, de addig is alternatívákon gondolkodnak. „Mivel nincs kötészeti karton, nem adunk ki kemény táblás könyvet, hanem csak ragasztott kiadványokat jelentetünk meg. Még nem rendezkedünk be hosszú távra, mert elképzelhetetlennek tartom, hogy a papírhiány annyira begyűrűzik, hogy nem tudunk könyveket nyomtatni, ugyanis a papírgyárak olyan nagy intézmények, amelyek nem szűnnek meg egyik napról a másikra” – fejtette ki az igazgató. Hozzátette, véleménye szerint

a papírhiány szállítási gondokból ered, az egész folyamat szuezi csatorna bedugulásával kezdődött, a pandémia is hozzájárult, hogy számos gyár leállt, vagy a vesztegzár alatt lévő városokban bonyolulttá vált a fuvarozás, ez eredményezi az úgynevezett dugót.

„Olyan disszonáns dolgokat tapasztalunk, hogy a beszállító azt mondja, ott áll a szürkelemezek gyártásához szükséges papírhulladék az udvarán, a papírgyár meg azért panaszkodik, hogy azért nem tudja előállítani a szükséges mennyiséget, mert nincs hulladék, amiből gyárthatná” – mondta Dávid. Hozzátette, amennyiben ez a papírhiány hosszú távon kitart, elképzelhetőnek tartja, hogy itthon is, akárcsak Magyarországon, újraindulhatnak a nemzeti papírgyárak, és biztosítani tudják a nyomdaipar számára szükséges készlet egy részét. Az igazgató arról is beszélt, hogy az e-könyvek megjelentetése nem tekinthető a papír alapú könyvek alternatívájának.

Késve jelenhetnek meg könyvek, hiánycikk lehet a WC-papír

A cellulóz, ennek nyomán a papír árának drasztikus emelkedése, illetve az ellátási gondok alaposan éreztetik a hatásukat Magyarországon is. „Ha az elmúlt hónapok görbéit nézzük, elmondható, hogy a cellulóz áremelkedése szinte függőleges ívet ír le” – mondta a Napi.hu-nak Peller Katalin, a magyarországi Nyomda- és Papíripari Szövetség ügyvezető igazgatója. Más iparági számítások szerint a cellulóz a tavaly őszi mélyponthoz képest fél év alatt több mint 40 százalékot drágult. A portál cikke szerint ha a könyveknél még nem is kell áremelésre számítani az anyaországban, de egyes papírkereskedők már szűrik a megrendeléseket, vagy mennyiségi kvótákat vezettek be az ellátási gondok miatt. Amellett, hogy több fontos alapanyag is drágult, a forgalmazók számára a kemény- és a puhafedeles könyvekhez szükséges lemezek és bizonyos belívpapírok hiánya okozhat problémákat. A Könyvesmagazin.hu ugyanakkor közölte, egyes nyomdák már jelezték, hogy a többszörösére is nőhet az amúgy is megnövekedett átfutás ideje, emiatt a kiadványok csupán jóval később tudnak megjelenni, akár hónapokról is beszélhetünk. A probléma hatással lehet majd a karácsonyi szezonra is, amikor rengeteg könyvet szoktak eladni. A G7.hu szerint a járvány és a műanyag termékek tiltása együttesen olyan felfordulást okozott a papíriparban, amilyenre évtizedek óta nem volt példa. Egyes szalvéták már most is hiányoznak a polcokról, akadhat gond a WC-papírral, és előfordulhat, hogy a boltban nem tudjuk majd papírzacskóba tenni a zsömlét, a mérlegen lemért zöldségre pedig nem lehet címkét nyomtatni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 11., csütörtök

Csökkent márciusban az infláció, de az árak még mindig jóval magasabbak, mint tavaly

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közölt adatai szerint a februári 7,23 százalékról 6,61 százalékra csökkent márciusban az éves infláció Romániában.

Csökkent márciusban az infláció, de az árak még mindig jóval magasabbak, mint tavaly
2024. április 10., szerda

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek

Rögtön az elején akadályokba ütközik a Nagyvárad és Arad között tervezett gyorsforgalmi út építése: óvás miatt felfüggesztik az egyik szakasz megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást.

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek
2024. április 09., kedd

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél

A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél
2024. április 08., hétfő

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól

Jövő hónaptól sokan árcsökkentést fognak tapasztalni, különösen a gáz esetében, de az elektromos energia esetében is – jelentette ki hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól
2024. április 08., hétfő

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság

A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság
2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése
2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban