Fotó: Pixabay
A romániai lakosság nagyjából 83 százaléka próbál több pénzt félretenni, mint korábban, így alkalmazkodva a koronavírus-világjárvány miatt kialakult bizonytalansághoz – derül ki az ING nemzetközi felmérésének minap nyilvánosságra hozott adatsoraiból. Az európai átlag 66,5 százalék.
2021. március 08., 12:392021. március 08., 12:39
A közvélemény-kutatás szerint a romániai lakosság részéről a legnagyobb a vágy a megtakarítások növelésére; 82 százalékkal a lengyelek, 80 százalékkal a törökök, majd 71 százalékkal a csehek következnek.
szemben az 57,5 százalékos európai átlaggal – ezzel is az ország az első az európai összevetésben. 73 százalékkal a törökök és 70 százalékkal a lengyelek léphettek még fel a képzeletbeli pódiumra, az első ötbe még az olaszok és a spanyolok fértek be 66–66 százalékkal.
A megtakarítások növelésére és a kiadások csökkentésére irányuló törekvés amúgy szakemberek szerint összefüggésben áll azzal, hogy
Egy friss kutatás arra kereste a választ, hogyan boldogultak az emberek a mozgást korlátozó megszorítások közepette. Arra a kérdésre, hogy mit terveznek a 2021-es évre, a megkérdezettek 42%-a azt válaszolta, hogy több pénzt takarítana meg a következő tizenkét hónapban.
Az ellenkező póluson a hollandokat (16 százalék), a luxemburgiakat (20 százalék), valamint a belgákat és a németeket (23 százalék) találjuk.
Annak érdekében, hogy növeljék bevételeiket, a megkérdezett romániaiak 40 százaléka mondta azt, hogy több órát dolgozott le a munkahelyén, ami szintén a legmagasabb arány európai összehasonlításban. 37 százalékra rúg eközben azoknak a romániai polgároknak az aránya, akik készek lennének több órát dolgozni, amennyiben lehetőségük nyílna rá.
A felmérés eredményei ugyanakkor arra is ráirányítják a figyelmünket, hogy
– ez a legnagyobb arány európai szinten. Alig 27 százalékra rúg azoknak az aránya, akik rögtön félretesznek egy adott összeget a fizetésnap után. 22 százalék inkább a hónap végén teszi félre.
Ez utóbbi tekintetben is első helyen találjuk Romániát.
A romániaiak háromnegyede inkább a közvetlen banki ügyintézést részesíti előnyben, és csak 14 százalékuk választja az online kapcsolatfelvételt.
Hiába a megtakarítási hajlandóság növekedése, a lakosság több mint 35 százaléka válaszolta azt, hogy nincsen félretett pénze, ami megegyezik a 2020 májusában mért szinttel, de 4 százalékkal alacsonyabb a 2019. decemberi szinthez képest.
miközben a 25–34 éves korosztály 36 százaléka minden hónapban átutal egy adott összeget a megtakarítási számlájára.
A pénzhez való viszonyulást ugyanakkor abban a tekintetben is megváltoztatta a pandémia, hogy a felmérés során válaszadó romániaiak nagyjából 58 százaléka mondta azt, hogy kevesebb készpénzt használ, mint korábban, 54 százalék pedig inkább bankkártyával fizet.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!