Fotó: Pixabay.com
A romániaiak háromnegyede inkább a közvetlen banki ügyintézést részesíti előnyben, és csak 14 százalékuk választja az online kapcsolatfelvételt.
2021. január 04., 21:032021. január 04., 21:03
2021. január 04., 21:062021. január 04., 21:06
Egy felmérés szerint a válaszadók 28 százaléka saját vagy családtagjainak oktatásába fektetne be, ha rendelkeznének egy nagy összeggel és szeretnének megtakarítani; 23%-uk bankba tenné pénzét; 16%-uk vállalkozásba fogna; 10%-uk valutát vásárolna; a többiek más célokra használnák fel az összeget. A válaszadók mindössze 9 százaléka tartaná „a matrac alatt” a pénzét – derül ki a bankrendszer digitalizálásáról szóló tanulmányból, amelyet a Román Bankszövetség megbízásából a Román Elemző és Stratégiai Intézet (IRES) készített 2020 decemberében.
A Hotnews hírportál által idézett felmérés szerint
– derül ki a kutatásból. A városokban élők és a férfiak inkább képesek voltak megtakarítani a járvány idején.
A bankbetét elhelyezéséhez az ügyfelek háromnegyede a banki ügyintézővel való közvetlen interakciót részesíti előnyben (78%), 14% online interakciót szeretne, a válaszadók 1%-ánál pedig a kapcsolatfelvétel módja nem lényeges kérdés, a megkérdezettek 7% -a pedig nem érintett a kérdésben.
A megtakarítással rendelkező személyek arányának csökkenése ellenére a Covid-19 járvány az ügyfelek betétei növekedésének ütemét 15%-kal, éves ütemben 3-4 százalékponttal gyorsította fel a pandémiát megelőző szinthez képest.
A megtakarítás gyorsabb előrehaladása a világjárvány összefüggésében azt mutatja, hogy a lakosság és a vállalatok „biztonsági övként” tekintettek a román bankrendszerre.
A lakosság és a vállalatok megtakarításainak kétharmada nemzeti valutában történik, a félretett pénzek többi része devizában. A legtöbb betét rövid távon, kevesebb mint egy év alatt jön létre. A bankok egyenlegének mintegy 61,4%-át a lakosság teszi ki.
A közvélemény-kutatást 2020 decemberében 1449 felnőtt személy bevonásával végezték el, akik közül 1158 banki szolgáltatásokat használó válaszadó. A kutatás hibaszázaléka +/- 2,8.
Simó Helga
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!