Marius Budăi munkaügyi miniszter ismertette a kormányzati intézkedéseket
Fotó: Gov.ro
A kormányprogramba foglalt szociális intézkedések nagy részének gyakorlatba ültetéséről szóló két sürgősségi rendeletet fogadott el szerdai ülésén a bukaresti kormány, egy harmadik tervezet pedig már a minisztériumok láttamozására vár.
2021. december 15., 15:242021. december 15., 15:24
2021. december 15., 15:422021. december 15., 15:42
A Nicolae Ciucă vezette kabinet határozata 10 százalékos nyugdíjemelésre és a családi pótlék 14 százalékos növelésére vonatkozik. Marius Budăi munkaügyi miniszter a kormány ülését követően elmondta, a szerdán elfogadott egyik sürgősségi kormányrendelet a gyermeknevelési pótlék emelését írja elő. Így januártól a gyermekpénz összege 2 éves korig – fogyatékkal élő gyerekek esetében 3 éves korig – 600 lej lesz.
A másik elfogadott sürgősségi kormányrendelet szerint a minimális nyugdíj összege 25 százalékkal, 800 lejről 1000 lejre nő januártól, a nyugdíjpont értéke pedig 10 százalékkal, 1442 lejről 1586 lejre emelkedik. A későbbi éves emelések szabályaként a szerdán elfogadott sürgősségi kormányrendelet leszögezi, hogy a nyugdíjak 2023-tól kezdődően legalább az éves infláció mértékével nőnek, amit a bruttó átlagbér reális növekedésének legfeljebb 50 százalékával egészítenek ki, az emelések pontos mértékét a társadalombiztosítási költségvetésben határozzák meg.
Fotó: Haáz Vince
A szociáldemokrata Marius Budăi (PSD) a kormányülés utáni sajtótájékoztatóján azt ígérte, a kormány hamarosan sürgősségi rendeletbe foglalja a szociális csomag egy másik fontos intézkedését is, amelynek alapján januárban egyszeri rezsitámogatásként 2200 lejre egészítenek ki valamennyi, 1600 lejnél nem nagyobb nyugdíjat. Így az 1000 lejes minimálnyugdíjánál az egyszeri támogatás 1200 lej lesz, míg egy 1600 lejes nyugdíjat 600 lejjel (szintén 2200 lejre) egészítik ki. Romániában novemberben 7,8 százalékos éves inflációról számolt be a statisztikai intézet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a kormánynak a lehetőségeihez mérten kellett cselekednie, a költségvetés ezúttal ennyi növekedést engedett meg. Szerinte mégis fontos a mostani döntés, amelyeket újabb intézkedéseknek kell követniük, például az RMDSZ által javasolt családtámogatási kezdeményezés gyakorlatba ültetésének, amely újabb segítséget jelent majd kicsiknek, fiataloknak és időseknek egyaránt.
„Egy jól működő állam szolidáris az állampolgárokkal, tiszteli és megbecsüli őket. Értékeli az időseket, a nyugdíjasokat, akik nehéz munkával építették ezt az országot. Értékeli a fiatalokat, egyenlő esélyt próbál biztosítani nekik, hiszen ők jelentik annak a lehetőségét, hogy jobb és igazságosabb lesz a társadalom, amelyben élni fognak. És értékeli a családokat is, társadalmunk, közösségünk alapját, ahol az idősebb és a fiatalabb nemzedékek között együttműködés, kölcsönös támogatás és felelősségvállalás valósul meg” – közölte a kabinet ülése után a miniszterelnök-helyettes.
A gyerekes családokat, a nyugdíjasokat és a fogyatékkal élő személyeket támogató szociális intézkedéscsomagról fogad el sürgősségi rendeletet szerdán a kormány – közölte a kabinet ülése elején a miniszterelnök.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
szóljon hozzá!