Marius Budăi munkaügyi miniszter ismertette a kormányzati intézkedéseket
Fotó: Gov.ro
A kormányprogramba foglalt szociális intézkedések nagy részének gyakorlatba ültetéséről szóló két sürgősségi rendeletet fogadott el szerdai ülésén a bukaresti kormány, egy harmadik tervezet pedig már a minisztériumok láttamozására vár.
2021. december 15., 15:242021. december 15., 15:24
2021. december 15., 15:422021. december 15., 15:42
A Nicolae Ciucă vezette kabinet határozata 10 százalékos nyugdíjemelésre és a családi pótlék 14 százalékos növelésére vonatkozik. Marius Budăi munkaügyi miniszter a kormány ülését követően elmondta, a szerdán elfogadott egyik sürgősségi kormányrendelet a gyermeknevelési pótlék emelését írja elő. Így januártól a gyermekpénz összege 2 éves korig – fogyatékkal élő gyerekek esetében 3 éves korig – 600 lej lesz.
A másik elfogadott sürgősségi kormányrendelet szerint a minimális nyugdíj összege 25 százalékkal, 800 lejről 1000 lejre nő januártól, a nyugdíjpont értéke pedig 10 százalékkal, 1442 lejről 1586 lejre emelkedik. A későbbi éves emelések szabályaként a szerdán elfogadott sürgősségi kormányrendelet leszögezi, hogy a nyugdíjak 2023-tól kezdődően legalább az éves infláció mértékével nőnek, amit a bruttó átlagbér reális növekedésének legfeljebb 50 százalékával egészítenek ki, az emelések pontos mértékét a társadalombiztosítási költségvetésben határozzák meg.
Fotó: Haáz Vince
A szociáldemokrata Marius Budăi (PSD) a kormányülés utáni sajtótájékoztatóján azt ígérte, a kormány hamarosan sürgősségi rendeletbe foglalja a szociális csomag egy másik fontos intézkedését is, amelynek alapján januárban egyszeri rezsitámogatásként 2200 lejre egészítenek ki valamennyi, 1600 lejnél nem nagyobb nyugdíjat. Így az 1000 lejes minimálnyugdíjánál az egyszeri támogatás 1200 lej lesz, míg egy 1600 lejes nyugdíjat 600 lejjel (szintén 2200 lejre) egészítik ki. Romániában novemberben 7,8 százalékos éves inflációról számolt be a statisztikai intézet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a kormánynak a lehetőségeihez mérten kellett cselekednie, a költségvetés ezúttal ennyi növekedést engedett meg. Szerinte mégis fontos a mostani döntés, amelyeket újabb intézkedéseknek kell követniük, például az RMDSZ által javasolt családtámogatási kezdeményezés gyakorlatba ültetésének, amely újabb segítséget jelent majd kicsiknek, fiataloknak és időseknek egyaránt.
„Egy jól működő állam szolidáris az állampolgárokkal, tiszteli és megbecsüli őket. Értékeli az időseket, a nyugdíjasokat, akik nehéz munkával építették ezt az országot. Értékeli a fiatalokat, egyenlő esélyt próbál biztosítani nekik, hiszen ők jelentik annak a lehetőségét, hogy jobb és igazságosabb lesz a társadalom, amelyben élni fognak. És értékeli a családokat is, társadalmunk, közösségünk alapját, ahol az idősebb és a fiatalabb nemzedékek között együttműködés, kölcsönös támogatás és felelősségvállalás valósul meg” – közölte a kabinet ülése után a miniszterelnök-helyettes.
A gyerekes családokat, a nyugdíjasokat és a fogyatékkal élő személyeket támogató szociális intézkedéscsomagról fogad el sürgősségi rendeletet szerdán a kormány – közölte a kabinet ülése elején a miniszterelnök.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!