2009. november 12., 08:512009. november 12., 08:51
A képviselőház után tegnap a szenátus is rábólintott a kormány jogállásáról szóló törvény módosítására, ezáltal pedig lehetővé vált, hogy a jelenleg ügyvivő Boc-kabinet is beterjeszthesse a parlament elé a 2010-es évi költségvetést.
Amint arról lapunkban több ízben is beszámoltunk, azért szükséges a büdzsé mielőbbi elfogadása, mivel a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Romániában tartózkodó küldöttsége ettől tette függővé a decemberben esedékes, idei harmadik készenlétihitel-részlet folyósítását.
Azonban az ügyvezetői státussal rendelkező Boc-kabinetnek nem volt a korábbi törvénykezés szerint joga ahhoz, hogy beterjeszthesse a parlament elé a – korábbi bejelentések szerint – már elkészült büdzsétervezetet. A most kieszközölt módosítás ezt teszi lehetővé.
Viszont fel se szusszanhattak a honatyák, illetve az ügyvivő kormány tagjai, mivel Traian Băsescu államfő már kedd este a közszolgálati televíziónak nyilatkozva leszögezte, nem száll be abba a játékba, amelynek célja egy hatalom nélküli kormány továbbéltetése.
„Még a szenátusnak is el kell fogadnia a módosítást, s még ki is kell hirdetni azt. Nagyon tévednek ezek az emberek, ha azt feltételezik, hogy az államfő társ lesz abban a játékukban, melynek célja egy hatalom nélküli kormány megtartása.
Nem állok be a Voiculescu és a Hrebenciuc játszmájába. Románia jelenlegi elnöke vagyok, felelősségekkel tartozom a románok felé” – fogalmazott a szenátusi döntést megelőző estén Băsescu. A vonatkozó jogszabályok értelmében egyébként miután a parlament elküldi a törvényt az államfőnek kihirdetésre, az elnöknek húsz nap áll a rendelkezésére a jogszabály aláírására.
Az államfő egy alkalommal visszaküldheti a jogszabályt megfontolásra a parlamentnek, amelynek mindkét háza megvizsgálja a visszaküldés indokait, majd ismét szavaz a törvényről. A másodszor is elfogadott törvényt az elnöknek tíz napon belül alá kell írnia.
Nem kritikus Románia számára a Nemzetközi Valutaalap (IMF), illetve az Európai Bizottságtól (EB) érkező hitel késlekedése – jelentette ki tegnap Bukarestben Erik Berglof, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) vezető közgazdásza. Mint hangsúlyozta, a pénzek nemsokára úgy is megérkeznek, míg Romániának a reformok mielőbbi elfogadására és gyakorlatba ültetésére kell törekednie. „A késlekedés soha nem jó, viszont néhány hetes vagy hónapos késés még nem kritikus. Ezek a reformok fontosak az országnak, Romániának véghez kell ezeket vinnie. Fontos, hogy legyen kormány” – fogalmazott az EBRD szakértője. Mint beszámoltunk, az év végéig további 1,5 milliárd eurónak kellett volna érkeznie a Nemzetközi Valutaalaptól, illetve egymilliárd eurónak az Európai Bizottságtól. A kért reformok, illetve a költségvetés elfogadásának halasztása miatt azonban ezek az összegek egyelőre beláthatatlan ideig késnek. |
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.