Marcel Ciolacu: az árkorlátozás fenntartásának célja a lakosság védelme és a gazdaság támogatása
Fotó: Gov.ro
A kormány jóváhagyja az áram- és a gázárkorlátozás meghosszabbítását – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2025. február 27., 13:432025. február 27., 13:43
2025. február 27., 14:322025. február 27., 14:32
Marcel Ciolacu közlése szerint
Mint ismeretes, a kormány régóta vacillál, mi legyen az ársapka sorsa, és most már biztosnak látszik, hogy differenciáltan járnak el az áram és a gáz esetében.
Az intézkedés célja a lakosság védelme és a gazdaság támogatása – magyarázta a kormányfő.
A kormány által megvitatatott legutóbbi forgatókönyv szerint a földgáz és az áram esetében is maradhat a jelenlegi árkorlátozás, azonban nem azonos ideig.
„Április 1-je után is megvédjük a fogyasztókat az energiaárak emelkedésétől. A csütörtöki kormányülésen meghosszabbítottuk azt a kompenzációs rendszert, amelynek első formáját még 2021-ben az RMDSZ kezdeményezésére vezettünk be, majd később a parlamentben sikerült úgy bővíteni, hogy kiemelten támogassuk a családokat” – hangsúlyozta Tánczos Barna RMDSZ-es pénzügyminiszter, miniszterelnök-helyettes az intézkedés kapcsán.
Amire szükség is lehet, hiszen Sebastian Burduja energiaügyi miniszter alig egy nappal korábban beszélt arról, hogy drasztikus mértékben nőnének a villanyszámlák, amennyiben a kormány nem hosszabbítja meg három hónappal az elektromos áram ársapkáját – jelentette ki szerdán.
Drasztikus mértékben nőnének a villanyszámlák, amennyiben a kormány nem hosszabbítja meg három hónappal az elektromos áram ársapkáját – jelentette ki szerdán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Villamosenergiára ugyanakkor továbbra is 1 lej/kWh árat fizetnek majd a havi fogyasztásuk 85 százaléka után a kis- és középvállalkozások, a közüzemi szolgáltatók, a 10-es CAEN-kóddal azonosított élelmiszeripari vállalkozások, valamint azok a mezőgazdasági és halászati vállalkozások, akik a 01. és 03. CAEN-kód valamelyikében végzik aktivitásukat. Továbbá az állami és magánkórházak, a tanintézmények, az egyházak és a kutatóintézetek részére is ez lesz a maximum számlázható ár. Arra a fogyasztásra, amely a havi fogyasztás 85 százaléka felett van, 1,3 lej/kWh árat kell fizetniük az említett gazdasági szereplőknek és közintézményeknek.
illetve a 0,37 /kWh-t azon nem háztartási fogyasztók számára, akiknek fogyasztása az előző évben legfeljebb 50.000 MWh volt.
Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
szóljon hozzá!