2013. március 14., 14:202013. március 14., 14:20
„A kormány mihamarabb ki szeretné írni a versenytárgyalást a sztráda egyes szakaszainak megépítésére, hogy a Bechtel kivonulása után az építőtelepek és az ott maradó építkezési anyagok ne maradjanak hosszú ideig gazdátlanul. Egyelőre annyit mondhatok, hogy három nagyon fontos vállalat érdeklődik a munka folytatása iránt” – fejtette ki Şova.
Elmondása szerint ugyanakkor a kormány azt a lehetőséget sem zárja ki, hogy az egyes szakaszok építését megyei vagy helyi önkormányzatok vegyék át. A miniszter szerint az is elképzelhető, hogy több hivatal együttműködve kivitelezze a sztráda egy-egy részét. „Az önkormányzatoknak és a kormánynak közösen kell megtalálnia a legjobb megoldást. A legnagyobb probléma ugyanakkor a finanszírozás, a szükséges alapok biztosítása” – magyarázta a politikus. Rámutatott: a Temesvár és a Iaşi megyei Ungheni határátkelő között tervezett sztráda a transzeurópai közlekedési hálózat (TEN-T) része, így az ennek részeként építendő Szászsebes és Torda közötti szakasz nagyrészt európai uniós támogatásból kivitelezik. Şova szerint elképzelhető, hogy az észak-erdélyi autópálya már megépített szakaszait is ehhez az európai hálózathoz csatolják, így lehetőség lesz EU-s pénzekre pályázni, és a közlekedés is leegyszerűsödik.
A miniszter arról is beszámolt, hogy a Brassó és Comarnic közötti autópálya koncessziós szerződését szeptember 30-áig aláírják, az építkezési munkálatok pedig októberben kezdődnek. „Egyeztettem a Louis Berger tanácsadó céggel, amely a szerződést ellenőrzi. Úgy értesültem, hogy problémák akadtak a finanszírozási kerettel, az autópálya nyomvonalával, illetve a kivitelezés technikai részével. Ennek ellenére ragaszkodom az ütemtervhez, a munkálatokat októberben el kell kezdeni” – hívta fel a figyelmet Dan Şova.
Az épülő autópályák körüli viták mellett a Román Országos Autópálya- és Közúttársaság (CNADNR) sincs egyszerű helyzetben. A miniszter elmondása szerint a hivatal 500 millió eurós adósságot halmozott fel, emiatt minden bizonnyal fel kell bontania a hóeltakarító vállalatokkal kötött szerződéseket, az országutakat pedig ezután maga a CNADNR takarítja. Az útügyi hatóság május végéig kifizeti tartozásait a kormánytól kapott támogatásból, Şova szerint ugyanakkor a helyzet fölöttébb kínos. „Nagyon sok infrastrukturális munkálatot elkezdtek tavaly, amelyre nem volt előirányozva pénz a költségvetésből. Ez hatalmas felelőtlenség, de most már ki kell fizetni az elmaradásokat, nem vehetjük semmibe az elvégzett munkát” – panaszolta az illetékes miniszter.
A hatóságok tervei szerint egyébként 2013-ban 230 kilométernyi autópályát kellene megépíteni. Az építés alatt álló, mintegy 250 kilométernyi szakaszon azonban rendkívül lassan haladnak a munkálatok, a vállalkozók ugyanis az ütemterv felét sem teljesítették. Tavaly 140 kilométernyi szakasz készült el országszerte. Ennyi sztrádát még egyetlen évben sem sikerült megépíteni Romániában, ahol eddig a 2011-es esztendő számított rekordnak mindössze hetven kilométerrel.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.