Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Megnyitották a forgalom előtt csütörtökön a Déli-Kárpátokon átvezető A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca (Boița) között elkészült 13 kilométeres szakaszát.
2022. december 15., 18:362022. december 15., 18:36
2022. december 15., 18:392022. december 15., 18:39
Romániában 2020 márciusában kezdték el építeni a magyar határtól Bukarest felé vezető sztráda Nagyszeben és Pitești között hiányzó részét. Az öt részre tagolt beruházás első, legrövidebb szakasza készült most el.
A két – együttesen egy kilométernyi hosszúságú – völgyhidat és két csomópontot magában foglaló pályaszakasz megvalósítására áfa nélkül 612 millió lejnyi európai uniós támogatást fordított a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR).
Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter csütörtöki sajtóértekezletén elmondta: a Nagyszeben–Pitești autópálya másik végén is jól haladnak a munkálatok, a Pitești és Curtea de Argeș közötti ötödik szakasz 25 százalékban készült el.
A transzeurópai közlekedési hálózathoz (TEN-T) tartozó román A1-es sztráda Pitești és Bojca közötti 110 kilométeres, és a bánsági Marzsina és Holgya közötti 15 kilométeres szakaszát kell még megépíteni ahhoz, hogy megteremtsék az első gyorsforgalmi összeköttetést Erdély és a román Ókirályság között, és bekapcsolják ezáltal a román fővárost az európai autópálya-hálózatba.
A csütörtökön megnyitott 13 kilométeres autópálya-szakaszon kívül idén a Pitești és Craiova között épülő autóút egy 18 kilométeres szakaszával bővült a romániai gyorsforgalmi úthálózat, amelynek együttes hossza így 995 kilométer.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
szóljon hozzá!