Az állam 25 500 lejjel támogatja egy 100 százalékban elektromos autó vásárlását
Fotó: Jakab Mónika
Megnyitják hétfőn a környezetkímélő járművek vásárlását támogató Roncsautó Plusz program újabb szakaszát.
2024. augusztus 19., 09:292024. augusztus 19., 09:29
A Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM) korábbi tájékoztatás szerint a magánszemélyek, a jogi személyek, a közigazgatási egységek és a közintézmények hétfőn 10 órától iratkozhatnak be a programba. A magánszemélyek a programban részt vevő márkaképviseleteknél tehetik ezt meg, a jogi személyeknek pedig az erre létrehozott platformon kell jelentkezniük.
Ebben a szakaszban a magánszemélyek számára 100 millió lejt, a jogi személyek, önkormányzatok és közintézmények számára szintén 100 millió lejt különítettek el.
Előbbiek november 25-éig, utóbbiak szeptember 19-éig igényelhetik a támogatást – írja az Agerpres.
Az állam 25 500 lejjel támogatja egy 100 százalékban elektromos vagy hidrogénmeghajtású új autó, és 13 ezer lejjel egy új hibrid meghajtású gépkocsi, illetve egy elektromos motorkerékpár beszerzését. Az utalványt legtöbb 70 000 euró értékű új környezetkímélő autó megvásárlására lehet fordítani.
Az állami intézmények és a közigazgatási egységek 120 ezer lej támogatásra jogosultak, és nem kell régi autót leadniuk cserébe.
Augusztus 19-én, hétfőn indul a környezetkímélő járművek vásárlását támogató Roncsautó Plusz (Rabla Plus) program újabb szakasza – közölte szerdán a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!